Moikka. Olemme yhdessä tyttöystäväni kanssa muuttamassa vuokra-asuntoon jonka koko on 33 neliömetriä ja vuokra 495€ vesi 14€/hlö/kk sähkö. Laskin neliöhinnaksi 15€, ilman vesi ja- sähkömaksua mukaan laskettuna.
Vaikka tämä kaupunki onkin yksi suomen kalleimpia vuokratasoltaan niin eikö tuollainen neliöhinta mene jo vähän liian kiskomiseksi?
Asian tekee vaikeaksi se että tuo on ainuita kaupunkimme keskustassa olevia kämppiä mitä on juuri nyt tarjolla ja aikaa on elokuun 1 päivään asti.
Onko kokeneimmilla tietoa siitä voiko asuntovälitystoimistojen kanssa neuvotella vuokrasta tai vakuuksista ja onko heillä edes oikeutta muuttaa näitä? Huomenna menemme katsomaan asuntoa ja alkaa olla siinä ja siinä että se on pakko ottaa. Kaipaisin apuanne.
Vaikka tämä kaupunki onkin yksi suomen kalleimpia vuokratasoltaan niin eikö tuollainen neliöhinta mene jo vähän liian kiskomiseksi?
Asian tekee vaikeaksi se että tuo on ainuita kaupunkimme keskustassa olevia kämppiä mitä on juuri nyt tarjolla ja aikaa on elokuun 1 päivään asti.
Onko kokeneimmilla tietoa siitä voiko asuntovälitystoimistojen kanssa neuvotella vuokrasta tai vakuuksista ja onko heillä edes oikeutta muuttaa näitä? Huomenna menemme katsomaan asuntoa ja alkaa olla siinä ja siinä että se on pakko ottaa. Kaipaisin apuanne.
Vastaukset 34
Vanhimmat
No kalliiltahan tuo kuulostaa. Tosin vuokrathan aina riippuvat kaupungin/kunnan vuokratasosta, joten siinä mielessä tuo 15€/neliö keskustan asunnosta voi kyseisessä kaupungissa olla ihan normivuokra. Toivottavasti on edes hyväkuntoinen. Onko asunnon muuten pakko olla ihan keskustassa? Ei lähiöt kelpaa?
Asunnonvälitystoimistoilla ei ole mitään oikeuksia muuttaa vuokria tai vakuuksia, kyllä niistä on aina keskusteltava asunnon omistajan kanssa.
parhaiten saat vuokralle asunnon ja voit sopia vuokrasta.
Voit suoraan hänen kanssa sopia makupäivän ja tavan,jos vaikka tapetoit,tai teet muuta huoneistoon,niin se antaa sinusta hyvän kuvan omistajalle =)
Katso lehti-ilmoitteluja.
Asunnnon vuokravälittäjä on täysin turha loiseläjä siinä välissä,joka ottaa taatusti itselleen välityspalkkion.
Mitä vanhempi välitystoimisto,sen kierompi välittäjä.
Suomesta on vuokrasääntely lakkautettu, joten vuokraa saa pyytää niin paljon kuin haluaa. On eri asia, milloin hintapyyntö on niin kova, ettei kukaan enää ole sitä halukas maksamaan. Kiskomista mikään pyynti ei siis ole, koska kenenkään ei ole pakko jollain hinnalla asuntoa vuokrata.
Välitystoimistot eivät voi neuvotella vuokrasta. Jos haluat esittää pyyntöä alhaisemman tarjouksen, välittäjä voi kertoa sen vuokranantajalle, mutta vain vuokranantajalla on mahdollisuus alentaa vuokraa niin halutessaan.
Mutta eikö kannattaisi harkita asuntoa hiukan sivummalta? Varmaan kaupungissanne on jonkinlainen joukkoliikenne järjestetty, niin että kulkeminen vaikka bussilla töihin tai opiskelemaan tulee halvemmaksi kuin korkea vuokra.
vois kuvitella että asia on juurikin toisin päin. jos koulu on lähellä keskustaa niin miksi muuttaa pois keskustasta? vuokrassa ehkä säästää mutta muuten liikkumisesta(bussikortti) pitää maksaa kahdelta hengeltä se ~100€\kk ylimääräistä. itse suosin keskusta-asumista niin fillarilla tai kävellen pääsee joka paikkaan kätevästi. myös baari-iltojen jälkeen :)
toki on monia muitakin asiota mikä vaikuttaa. jos syrjemmästä saa isomman\siistimmän kämpän eikä bussilla liikkuminen harmita niin sitten kannattaa sitäkin vaihtoehtoa miettiä.
on hyväkuntoinen tai siinä on sauna, niin hinta on aika normi,riippuen tietenin kaupungista, Helsingin ja Jyväskylän hinnat on kalliimpia kuin muualla. Huonosta en lähtis noin paljon maksamaan.
Aikamoinen hinta.. Itse asun Suomen 11. suurimman kaupungin keskustassa. Minulla on 50 neliön kaksio saunalla ja vuokraa 494 e johon sisältyy vesimaksu.
Että aika korkea hinta tuosta yksiöstä!
Yksiöt ovat aina kallíimpia suhteessa asuntoihin, joissa on useampi huone. Sen lisäksi hintaan vaikuttaa tietysti tarjonta vastaavista (alussa kävi ilmi, ettei muita juuri ole), paikkakunta, sijainti, kunto, varustelutaso, mahdollisuus parkkihalliin/autopaikkaan jne.
Asun 5 kilometriä suuren (Suomen mittakaavassa) kaupungin keskustasta ja maksan yli 60neliöltä vuokraa 500e ja vesi sisältyy vuokraan!. Mutta tiedän kyllä että yksityiseltä vuokrattaessa keskustasta saisin maksaa yksiöstä sen 400e.
En asu ihan helsingissä mutta opiskelen siellä.
vantaalla on semmoinen "kylä" askisto. niin siellä maksaa 2h n 60m. 419. ja 3h maksaa 600e. (siltää vesi). niin sieltä käy helsinkiin bussi kerran tunnissa. ja myös toinen bussi millä kestää mennä 15 min. juna asemalle ja sieltä junalle sitten..
kyllä kaks bussia helsingin keskustaan.
Itse asun stadi kantakaupungisssa 25m2/480e, HALPA! Samaa luokkaa noin karkeasti, mutta en tiedä missä asut enkä myöskään minkään muun kaupungin hinnoista, joten paha sanoa. Täällä stadissa ainakin tietyt alueet ylihinnoiteltuja ihan imagon takia, ja tietty muutenkin kalliimpaa. Saanko kysyä tarkaalleen missä asutte, yksi suomen kalleimpia kaupunkeja...?
Minulla on neliöitä 48,5 (kaksio) ja vuokra on 403€!! Ja se tuntuu todella suurelta minulle, yksinmaksettavaksi.n Ja hintaan sisältyy vesi!
Sähkö on kolmen kk välein noin 43€
420 vesi 15/27 neliötä..Aika kallis,mutta sijaitsee aivan keskustassa...
2 h, 55 m2, 490€/kk, vuokraan sisältyy vesi, sähkö ja netti. Helsingin keskustaan 20 min junalla. Olemme olleet tosi tyytyväisiä, joten jos on mahdollisuus niin kannattaa koittaa opiskelija-asuntosäätiöitä
muutetaan 1.8 ouluun 55neliön saunalliseen kaksioon vuokra 555e eli neliötä kohden n.10e,
tuo 15e kuulostaa jo tosi kalliilta.
oletteko kokeilleet yh:ta satoa ym.? (näillä on tulorajat, mutta myös säännöstellyt neliöhinnat...muistaakseni n.10e neliö korkeintaan)
Katselkaapa Sato asuntojen vuokria pääkaupunkiseudulla.Sama on kaikissa yleishyödyllisissä nykyään ja jos laatu ja hinta kohtaisivat niin sen vielä ymmärtäis.Helsingissä ainakaan ei kaikissa asunnoissa.Ennemmin maksan hiukan enemmän ettei tarvitse ainakaan valvoa juoppojen takia joka yö.Ei ole Satolla eikä muillakaan mitään hintasäännöstelyä ollut enään vuosiin,siksi asunnoista saakin pyytää sikahintoja.Hoassillakin on siistimmät ja edullisemmat asunnot ja ilmanen sähkö ja netti tekee jo paljon.
melkosen halpa. Mulla on oma asunto joka nyt ollu vuokralla vuoden. Kokoa asunnolla on 31 neliömetriä ja vuokra on 550€ vesimaksu 12€/kk. joten neliöhinta on siis melkeen 18€. ja asunnossa ei oo saunaa tai mitää mikä nostais hintaa.
ei yhtään tietoa paikkakunnasta...
Hesassa ihan toinen hintataso kuin jossakin Hyntysen kunnan Yllyksen kylän Tiitun tilan koillisen kulman yläpuolisen vesialueen alemman vesijättömaan yhteistilan jakamattomalle alueelle rakennetun torpan vuokra!
Minusta tuo on kyllä aivan mahdoton vuokrahinta kun vertaan omaani. 59 m2 ja vuokra vajaa 440€/kk johon kuuluu vesi lämmitys. Muistaakseni meidän välitystoimisto taisi mainita ettei hintoihin voineet vaikuttaa...
näkökulma voi olla tämäkin, että asunnosta voi joutua maksamaan yhtiövastiketta jopa 100-250 euroa, joten ei siitä vuokraamisesta nettoa.
Suosittelisin oman asunnon ostoa kaikille. Niin minäkin tein vuonna 1990 ja nyt on oma ;)
Itse maksoin 54 neliön vanhahkosta rivitalokämpästä vuonna 2000 165000 silloista markkaa. Kämppä on aikoja sitten jo maksettu, vaikka maksumiehiä on vain yksi. Mutta kaippa se isossa kaupungissa asuminen on sitten sen arvoista että siitä kannattaa maksaa?
Riippuu kaupungista. Rovaniemellä 60 neliön kaksio maksaa lähellä keskustaa 350e/kk. Sähkö ja vesi tulee erikseen mutta se ei hintaa silti nosta paljoa.
haha mikä takapajula suomi on! vesilaskut erikseen? anna mun kaikki kestää...
ihan Ruotsista kirjoittelit ja annoit järkevän kommentin. ilmankos ne ruotsalaiset pitävät suomalaisia vähän, noh mieti itse.
siis kauheet hinnat ja sähkö senkun nousee, vesilaskut maksetaan ite.....olaan menossa kohti tuhoa koko suomi!!!rahaaaa rahaaaa...menee liikaa.
mulla on kaksio, 59 neliöö ja siinä vuokra 458e, ja tohon sisältyy myös vesimaksu. on vissiin joku tähtikoti tuo teidän kohde kun tommonen hinta.
hei
En tiedä noista sorry mitään mut mull aon ongelma
joka nyt ei varmasti tähän kuulu..........ja ette
kukaan takuulla taho sitä edes kuulla....
Mut yks toinen ongelma on. Mä kun en oo mikään siivoojahullu.....ja mun oma kämppä on yleensä ai
ka sekainen.....ja kun sinne tulee luvatta JA ilm
oittamatta joku vesimittarin lukija tai joku palo
turvatarkastus on............niin meillä ON sopi-
mus, että siitä ON ILMOITETTAVA ETUKÄTEEN. Pari hassua ilmoitusta on tullut mutta ei mitään sen jälkeen...............nehän tässä ei niitä antami
aan sääntöjä noudata. Mä ainaskin noudatan niitä pääsääntöjä kunnolla. En oo mikään rettelöitsijä kuten mun naapurin ukot............
Kiitos jos sjoku jaksaa lukee tän......
Asun 5km päässä suomen seitsemänneksi suurimmasta kaupungista. Vuokrani 70 neliömetrin kolmiossa on 450e/kk ja asunto on siisti ja parvekkeellinen :)Kaupungin keskustaan 5min autolla ja 15min pyörällä :)
Meidän vuokra on reilusti yli 1100€/kk!!! Ja asumme aivasn Helsingin ydinkeskustasssa, reilussa 50m2 kaksiossa.Onhan se iso raha maksettavaa mutta jos haluaa hienon kämpän jugend-talosta Helsingin keskustasta niin kyllähän se laatu maksaa.Vertailun vuoksi asuin ennen yksiössä Helsingin keskustassa 28m2 ja vuokra 555€/kk vesi...
No on kyllä aika kallis..Ite muuttamassa aika varmasti elokuun alusta viime vuona valmistuneeseen rivitaloon meren rannalla. Vuokraa 62 neliön kämpästä maksan 470 euroa vesi 10e ja autokatospaikka 10e.. Neliöhinta on vähän päälle seitsemää..
Ja mistähän päin suomea moinen löytyy??? Merinäköalalla ja lähes uusi....
..pienestä kaupungista, kaupungin tarjoamilla vuokra-ehdoilla :)
Meillä on kolmio, 75m2 ja vuokra on 700e sisältäen vesimaksun. Aika kallis tuo 500e yksiöstä.
Kuten sanottu niin yksiöt on suhteessa kalliimpia. Ja näin omistusasunnossa asuvana 700€\kk kuulostaa myös aika kalliilta. Tuolla summalla lyhentäisi myös aika isoa lainaa. Onko tullut mieleen ostaa omaa?