Onko kokemuksia tästä yhtälöstä? Mihin kannattaa varautua? Jotkut sanoo, että neitsytmies ei osaa puhua ja pettää. Ei tietty kaikki. Ja lopahtaako hellyys heti alkuhuuman jälkeen?
kalat (n) ja neitsyt (m)??
3
1137
Vastaukset
- kalatytteli
Kalat ja neitsyt on tähdissä oppositiomerkkejä eli vastakohtaisuuksia riittää. Kalat usein arvostaa rentoa ja kevyttä elämäntapaa, neitsyelle on tärkeetä kuri ja järjestys. Voi kuitenkin toimia hyvin, sillä vastakohdathan täydentää toisiaan. Vaatii vaan molemminpuolista ymmärrystä: neitsyen tulee ymmärtää kalojen ajoittaista laiskuutta (mutta myös pystyä palauttamaan fisu ruotuun)ja mukavuudenhalua, ja kalojen pitää kestää neitsyen ainaista tarvetta täydellisyyteen (pätee ulkonäköön, kämppään jne.) ja yleiseen järjestyksellisyyteen. Molemmat arvostavat taiteita ja estetiikkaa eli kodin luulisi ainakin olevan viihtyisä. =)
- pihtari-alli
Niin, saa siinä miettiä miten menee...päivä kerrallaan ja aina yhtä uutta ja kivaa..Mutta ootastellaan...Tapahtuma uus ja asia uus ja tilanne uus...eli kai tyypillinen kala.=)
- neitsyt(n)
meillä on nainen neitsyt ja mies kalat.Menee aina tosi hyvin tai tosi huonosti,ei oikeestaan koskaan vaan ok...melkosta vuoristorataa,mutta ehkäpä sen arvosta..kalamies on minulle opettanu ainaki herkkyyttä,ja minä saanu häntä potkituksi eteenpäin-jäis muuten vaan aina haaveileen:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2878488Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat695131Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2874508SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden633119Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22577Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,41962Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr61843- 1121832
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401733Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01700