Onko normaalia,kun kyseinen auto vie bensaa nätillä ajolla,mukana pitkää ajoa,10 litraa,alle ei tahdo päästä lainkaan, ajo on tosiaan rauhallista,ei kovia kierroksia ja ajo ei ole kaupunkiajoa,vaan sekalaista,pääasiassa pitempää,tämänhän saa kuluttamaan vaikka mitä,jos polkee,mutta ei ole poljettu.Onko tuo 10 litraa normaali,vai voiko sille tehdä jotain,jotta kulutus pienenisi,eikä tartte ehdottaa autonvaihtoa!
V40 t4 bensankulutus
Ile
83687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Alle 8 pitää mennä normaali maantieajossa.
ehdottaa,mitä sille kannattaisi tehdä,vuosimalli on 98.Päästötkin on aina olleet hyvät.
Vaikka sitä ei tietoisesti polkisikaan, niin se ajotapa voi vaan olla sellainen, että sitä bensaa palaa enemmän kuin toivoisi. Monasti sitä voi luulla, että oma ajotapa on "rauhallinen", mutta kulutus sitten kertoo toista.
Onhan siihen vaihdettu suodattimet ja tulpat ajallaan? Joku tukkoinen ilmansuodatin voi helposti nostaa kulutusta, tai kuluneet tulpat eivät annakkaan enää kunnon kipunaa sylinterissä.
ainaskin nuo ilmansuodatin ja tulpat,jos vaikka auttaisi edes vähän.Kiitti vinkistä!
maantieajossa n.8 l/100km. pikkuajossa on keskikulutukseni ollut 9,6 l/100km
Minkäköhän oktaanista bensaa tuo T4 syö? 95/98??
molemmat laadut,98 on suositeltavaa,mutta 95 sopii kanssa.Pääasiassa on käytetty 95-oktaanista.
Laitahan sitä ysikasia sinne tankkiin vaan,vaikka on vähän kalliinpaa mutta kulutus kyl laskee varmasti ja saat kaikki tehot pannusta ulos ;-)