Kokemuksia lääkkeestä?
8 mg aamuisin ei tuntunut missään, paitsi paineet putosi noin 5-10 pykälää. 16 mg:n en huomannut aiheuttavan muutoksia, paineet laski lisää. Nyt 32 mg tuntuu lisäksi nukuttavan. Ja jälkeenpäin ajatellen tuo 16 mg:kin teki jo samoja oireita ei vaan niin voimakkaina.
Aamulla 32 mg ja parin tunnin päästä tunnin tirsat, jos mahdollista. Iltapäivällä samoin pienet tunnin nokoset kolmen jälkeen.
Minulle on ollut aivan tavatonta saada unta päiväsaikaan - edes kipeänä.
Atacand
14
18630
Vastaukset
- ¨¨'¨'¨'¨'
Tuskin väsymyksesi johtuu Atacandista. Tarkistuta kipirauhasarvosi. Oireesi viittaa kilpirauhasen alitoiminnan mahdollisuuteen. Toisaalta, jos sellainen on jo sinulla diagnosoitu ja olet hoidossa, on lääkityksesi annostus liian pieni. Lisää tietoa löytyy kilpirauhas-palstalta tai www.kilpirauhas.info.
- aivastuttaa?
Voisko olla?
- ATCI
turvottaa.
- sartaani
ATCI kirjoitti:
turvottaa.
Jostain syystä Atacand ei sopinut minulle sivuvaikutusten takia turvotti nivelet ja väsytti kovasti muttei pystyny nivelkipujen vuoksi nukkumaan.
Yks tuttu sanoi että hänellä oli samoja sivuvaikutuksia mutta vaihtoi Atacandin Cozaar;n
Menin lekuriin ja kovan kinaamisen jälkeen sain Atan,vaihdettua Cozaaariin kun lekuri vaan jankkasi että molemmat on samaa vaan erinimillä.
Vaikutus oli kyllä toinen nivelkipuja ei tullut cozarista eikä juuri muitakaan sivuoireita niin vahvana paitsi hieman kurkun käheyttä - hyvää joulua
sartaani kirjoitti:
Jostain syystä Atacand ei sopinut minulle sivuvaikutusten takia turvotti nivelet ja väsytti kovasti muttei pystyny nivelkipujen vuoksi nukkumaan.
Yks tuttu sanoi että hänellä oli samoja sivuvaikutuksia mutta vaihtoi Atacandin Cozaar;n
Menin lekuriin ja kovan kinaamisen jälkeen sain Atan,vaihdettua Cozaaariin kun lekuri vaan jankkasi että molemmat on samaa vaan erinimillä.
Vaikutus oli kyllä toinen nivelkipuja ei tullut cozarista eikä juuri muitakaan sivuoireita niin vahvana paitsi hieman kurkun käheyttäOlen käyttänyt nyt vuoden 8 mg Atacnadia ja se on leikannut hyvin korkeat paineet pois ja etenkin alapaineet ovat olleet erinomaiset. En ole huomannut mitään sivuvaikutuksia. Alkujaan paineet heittelivät 60/100 - 200/110 välillä. Koska urheilen paljon ja mulla on astma, ei beetasalpaaja olisi sopinut lääkkeekkseni. Lääkkeiden sivuvaikutukset ovat kovin yksilöllisiä eikä mitään ylseistyksiä jonkin lääkkeen sopiuudesta mielestäni voi tehdä.
- on..........
hyvää joulua kirjoitti:
Olen käyttänyt nyt vuoden 8 mg Atacnadia ja se on leikannut hyvin korkeat paineet pois ja etenkin alapaineet ovat olleet erinomaiset. En ole huomannut mitään sivuvaikutuksia. Alkujaan paineet heittelivät 60/100 - 200/110 välillä. Koska urheilen paljon ja mulla on astma, ei beetasalpaaja olisi sopinut lääkkeekkseni. Lääkkeiden sivuvaikutukset ovat kovin yksilöllisiä eikä mitään ylseistyksiä jonkin lääkkeen sopiuudesta mielestäni voi tehdä.
korkeita aamupaineita atacandilla. olisikohan joku muu lääkitys parempi, koska ollut muutama flimmeri yöllä. nyt kokeilen ottaa 4mg aamulla ja 4mg illalla.
- 20)
sartaani kirjoitti:
Jostain syystä Atacand ei sopinut minulle sivuvaikutusten takia turvotti nivelet ja väsytti kovasti muttei pystyny nivelkipujen vuoksi nukkumaan.
Yks tuttu sanoi että hänellä oli samoja sivuvaikutuksia mutta vaihtoi Atacandin Cozaar;n
Menin lekuriin ja kovan kinaamisen jälkeen sain Atan,vaihdettua Cozaaariin kun lekuri vaan jankkasi että molemmat on samaa vaan erinimillä.
Vaikutus oli kyllä toinen nivelkipuja ei tullut cozarista eikä juuri muitakaan sivuoireita niin vahvana paitsi hieman kurkun käheyttäNet, josne on rinnakkaislääkkeitä, niin eikö ne apteekissa vaihda ? Yleensähän vaihto liittyy hintaan, mutta ei kai siihen mitään lakia oo. Itse alustavasti sanoisin, että 16 mg Atacand alkaa vähän huippaamaan lenkin jälkeen. Ja leposyke nousee - eli rasittaa sydäntä. Mutta ei kai sellaista win-win situaatiota olekaan, ainhan ongelmat siirtyy vaan paikasta toiseen.
- äiti vaan
20) kirjoitti:
Net, josne on rinnakkaislääkkeitä, niin eikö ne apteekissa vaihda ? Yleensähän vaihto liittyy hintaan, mutta ei kai siihen mitään lakia oo. Itse alustavasti sanoisin, että 16 mg Atacand alkaa vähän huippaamaan lenkin jälkeen. Ja leposyke nousee - eli rasittaa sydäntä. Mutta ei kai sellaista win-win situaatiota olekaan, ainhan ongelmat siirtyy vaan paikasta toiseen.
Pojallani oli tämä lääke ja vielä nesteenpoisto mukana, siitä huolimatta poika turposi kuin pönttö, ja päätä huimasi jatkuvasti. Erikoislääkäri vaihtoi viimein lääkkeeen ja poika alkaa muistuttaa entistä itseään, turvotus jaloista ja naamasta on hävinnyt, totesin sen hyvillä mielin kun hän kävi viimeksi.
Eli kaiki ei käy kaikille. Hän käytti tätä lääkettä 2 vuotta ja muuttui turvonneeksi kasvoiltaan jne....
katsokaa mitä suuhunne laitatte.
- paniikkia
8 mg ei aiheuttanut haittavaikutuksia, mutta jo 16 mg aiheutti "laiskuutta" ja lisäksi paniikkikohtauksen tyyppisiä oireita eli paineet ja pulssi nousivat taivaisiin minkä takia piti lähteä ensiapuunkin. Kaikki mahdollinen tutkittiin ja lopulta määrättiin rauhoittavia mielialalääkeittä. Onneksi on internet ja ulkomaisilta keskustelusivuilta löysin Atacandin takia samoista oireista kärsineitä. Nyt paineeni ovat ehkä lievän laihtumisen ja vähäisen liikunnan lisäämisen ansiosta alentuneet ja lääkeannostani pienennettiin ja olo on jälleen hyvä.
- hota pulveria?
Syön atacandia 2 * 8mg , tuntuu siltä ettei vaikuta verenpaineeseen millään lailla, pysyy nätisti 150/95-100.
Pitäisi kait vaihtaa lääkettä. Väsyttää, mutta ehkä väsymyksen syynä on narkolepsia..
- Hobitti_
Sisukumi alkoi jo paistaa päälaelta, mutta Atacandin syönnin aloituksen jälkeen kuontalo on tuuhentunut entiselleen. Ovatko muut havainneet vastaavaa?
- KaljuNainen
Mulla on käynyt päinvastoin!
- TukkaTuuheni
Tukka tuuheni kyllä
32 mg aamuisin. - Anonyymi
TukkaTuuheni kirjoitti:
Tukka tuuheni kyllä
32 mg aamuisin.Jos oikeesti on ottanu ton määrän Atacandia , työllisti hautausurakoitsijaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1465475Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1363588"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263329Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432704Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.392277- 222218
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2292166prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111894Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk921804