Kummassa maassa bensa on edullisempaa? Tietää sitten tankata jo Ruotsin puolella tankki täyteen, jos siellä on halvempaa. Ei kai niissä isoja eroja eroja ole, mutta jäähän nekin kruunut omaan käyttöön. Kai nyt kuitenkin lähtiessä on edullisinta tankata Suomen bensaa??
BENSAA NORJASTA VAI RUOTSISTA
7
1558
Vastaukset
- Jeppe79
Oslossa oli ku tossa aamusta ajelin töihi ni asemalla näky olevan 12.03 NOK/litra, mikä on aika tarkalleen 1.5 EUR.
Ruotsissa kannattaa tankata, toki sielläkin suunnitellaan bensaveron nostoa.
Hyvää matkaa!- alperttix
Suomesa ajetaan venäjän pensalla ja norjasa suomen dieselillä, mutta
http://www.polttoaine.net/index.php?cmd=maat
- sentinvenyttäjä
Ruotsissa selvästi edullisempaa kuin Norjassa. Itse asiassa Ruotsin hinnat on nyt hieman alempana kuin Suomessa, joten jos haluaa säästää niin "aloitustankkaus" kannattaa tehdä siellä.
- sentinvenyttäjä
Se vielä että ainakaan Mastercardilla ei saanut Ruotsin automaateista tankattua polttoainetta kuin 400 kruunulla kerrallaan. En tiedä onko joku yleisempi käytäntö siellä. Norjassa sai kortilla tankin täyteen normaalisti.
- Suomessa ja Ruotsissa
...mutta eipä sillä paljoa Norjassa ajele, jos meinaa maata ja nähtävyyksiä kierrellä. Matkaa esim. vuonoillekin on Ruotsin puolelta muutaman tunnin verran. Kannattaa siis varautua tankkaamaan Norjassa useammankin tankillisen.
- Juuso
Vinkkinä:
Viime kesänä Enontekiön TB, joka sijaitsee keskustassa,eli ohi Altaan menevän risteyksen, hinnoitteli bensan ja dieselin selvästi alemmaksi kuin risteyksessä oleva asema (0,2 e per lt halvempi).
Sieltä kannattaa ottaa Norjan menovedet.
- linkinjättäjä
...tuolta:
http://www.polttoaine.net/index.php?cmd=maat
Ja sen sivuton tietoja voit sitten itse auttaa päivittämään lähettämälle sinne matkalla havaitsemasi hintatiedot. Siispä kirjaa tankkaushintasi ja muuta euroiksi virallisen kurssin mukaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633726Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552865Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442081- 1262076
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231903Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841