Kummassa maassa bensa on edullisempaa? Tietää sitten tankata jo Ruotsin puolella tankki täyteen, jos siellä on halvempaa. Ei kai niissä isoja eroja eroja ole, mutta jäähän nekin kruunut omaan käyttöön. Kai nyt kuitenkin lähtiessä on edullisinta tankata Suomen bensaa??
BENSAA NORJASTA VAI RUOTSISTA
7
1516
Vastaukset
- Jeppe79
Oslossa oli ku tossa aamusta ajelin töihi ni asemalla näky olevan 12.03 NOK/litra, mikä on aika tarkalleen 1.5 EUR.
Ruotsissa kannattaa tankata, toki sielläkin suunnitellaan bensaveron nostoa.
Hyvää matkaa!- alperttix
Suomesa ajetaan venäjän pensalla ja norjasa suomen dieselillä, mutta
http://www.polttoaine.net/index.php?cmd=maat
- sentinvenyttäjä
Ruotsissa selvästi edullisempaa kuin Norjassa. Itse asiassa Ruotsin hinnat on nyt hieman alempana kuin Suomessa, joten jos haluaa säästää niin "aloitustankkaus" kannattaa tehdä siellä.
- sentinvenyttäjä
Se vielä että ainakaan Mastercardilla ei saanut Ruotsin automaateista tankattua polttoainetta kuin 400 kruunulla kerrallaan. En tiedä onko joku yleisempi käytäntö siellä. Norjassa sai kortilla tankin täyteen normaalisti.
- Suomessa ja Ruotsissa
...mutta eipä sillä paljoa Norjassa ajele, jos meinaa maata ja nähtävyyksiä kierrellä. Matkaa esim. vuonoillekin on Ruotsin puolelta muutaman tunnin verran. Kannattaa siis varautua tankkaamaan Norjassa useammankin tankillisen.
- Juuso
Vinkkinä:
Viime kesänä Enontekiön TB, joka sijaitsee keskustassa,eli ohi Altaan menevän risteyksen, hinnoitteli bensan ja dieselin selvästi alemmaksi kuin risteyksessä oleva asema (0,2 e per lt halvempi).
Sieltä kannattaa ottaa Norjan menovedet.
- linkinjättäjä
...tuolta:
http://www.polttoaine.net/index.php?cmd=maat
Ja sen sivuton tietoja voit sitten itse auttaa päivittämään lähettämälle sinne matkalla havaitsemasi hintatiedot. Siispä kirjaa tankkaushintasi ja muuta euroiksi virallisen kurssin mukaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1933579Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii572237Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762220- 432082
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321501Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4601202Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211063- 591014