Olen laittamassa tuttavilleni kotisivuja joilla on soneran liitttymä. Näyttää siltä että soneran oma ftp-ohjelma toimii vaan soneran omalla liittymällä!?
Itse käytän File Zillaa, mutta en mitenkään saa yhteytttä soneran kotisivupalvelimeen...
Olen yrittänyt osoitteella ftp.inet.fi, se saa yhteyden, mutta siihen se jääkin....
Mulla on tietysti liittymänomistajien salasanat ja käyttäjätunnukset, ja kotisivuosoite on luotu soneran "omilla" sivuilla.
Soneran sivuilta ei löydy, eikä asiakaspalvelu vastaa!
Soneran ftp-palvelin? Apua!
6
3559
Vastaukset
- Teema Y
Olen käyttänyt Atom FTP:tä. Yhteyden saa painamalla ensin 'anna Internet linkki'. Siihen kirjoitetaan ftp://personal.inet.fi .
- Damokles
Jos käytät soneran ftp-ohjelmaa niin kirjoita suraavasti:
Palvelimen osoite: personal.inet.fi
Hakemisto palvelimella: pitää olla tyhjä
Käyttäjä tunnus: kirjoita tähän käyttäjä tunnus
Palvelin
Salasana: tähän salasana
Sen jälkeen paina Avaa yhteys.
Pitäisi toimia. - liittymästä ?
Minkä operaattorin liittymästä yrität ? Periaatteessa tuonne ei pitäisi FTP yhteyttä ottaa kuin Soneran asiakkaiden eli Sonera on saattanut virittää systeeminsä niin ettei sinne pääse kuin Soneran liittymistä. Sinänsä perusteltua "turvallisuuden" takia, ulkopuoliset eivät pääse ronkkimaan niitä sivuja... Aiheuttaa tosin sitten ongelmia tuollaisissa tapauksissa, koitappa sen tuttavan koneelta siirtää.
- Tiiiiiiiiiiii
Tiiiiiiiii kirjoitti:
Siis käynnistä Windowsin Explorer (esim. My Documents) ja laita ftp-osoite sinne ohjeen mukaan. (Päinvastoin kuin ohjeessa, älä käytä Internet Exploreria.)
- Vitapoint
Soneralla olevia kotisivuja, 25 v, en ole päässyt päivittämään ainakaan vuoteen. Kohta kutsuu jokin muu palvelin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176205Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193485Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400