Eli hän menee johonkin hiljaiseen nurkkaan kakalle melkein aina. Pissalla kyllä käy vessassa ja on ollut sen suhteen kuiva jo n. 2 vuotta, mutta tämä kakkaaminen on ollut tämmöistä aina. Vaippaa ei siis enää ole eli pikkuhousuihin sitten se kakka tulee. On yritetty lahjontaa ja vaikka mitä ja aina hän lupaa mennä vessaan kakalle muttei kuitenkaan mene. Mitä tehdä? Vinkkejä? Kokemuksia? Miksi hän tekee noin?
Meillä vähän yli 4v tyttö
vessaongelmia....
113088
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kannattaa ottaa asia puheeksi neuvolassa. Eihän se ihan normaalia ole että 4 v. kakkaa housuun. Onko lapsesi päiväkodissa? Voisitu jutella asiasta henkilökunnan kanssa. Tekeekö lapsi joka (hoidossa)paikassa vai vaan kotona tätä? Onko teillä perheessä jotakin mikä ahdistaa lasta? Saako hän huomiota muuten kun kakkaamalla housuun?
kyllä kylässäkin joskus tekee näin. Neuvolassa puhuin vuosi sitten, mutta sillon ei vielä terkkarikaan ollut huolissaan. Nyt ei olla vielä 4v-neuvolassa käyty, mutta mennään parin viikon päästä.
Kotona ei pitäisi nyt olla mitään erikoista, ei uutta vauvaa tms. Saa kyllä tarpeeksi huomiota muutenkin, kun kotiäitinäkin nyt olen.
Kun vaikka kysyy onko kakkahätä, saattaa sanoa "ei ole" ja 5 minuutin päästä voi olla jo kakka housuissa.
Voisiko lapsellasi olla ummetusta? Lapsi voi pelätä ulostamiseen liittyvää kipua ja mennä pidättämään piiloon, ei suinkaan vääntämään kakkaa.
tyttö ja samat ongelmat,tosin hän ei mihinkään nurkkaan men vaan tekee sen nappulan housuun/kannikoiten väliin ihan leikkiessään tms.Meillä siis tähän liittyy ummetus.Joku aika sitten oli housuissa aivan kuin hiekkasiruja ja pikkukiviä kun oli niin kovalla vatsa.
Peräruiskeitakin olen pahimmillaan joutunut antamaan.
Ja neuvolassa eikä lääkärissä oteta mitään kantaa kuin se on melko normaalia lapsilla jne.
Eikä ruokavaliossakaan pitäisi olla mitään vinksallaan tms mikä tuon ummetuksen aiheuttaa.Pitää nyt odottaa taas 5v neuvola ja katsoa mikä tilanne on sitten.
Mulla on 12-vuotias poika, joka myös tekee kakat aina housuun niin koulussa, vieraissa kuin kotonakin.
Koulussa on verhon takana oikein kakkapaikka ja opettaja on ihan suvaitsevainen. Kaikkihan kehittyvät ajallaan. Poika käy siellä äheltämässä kakat ja se on luokalle ihan tuttu juttu. Opettajanhuoneessa käy sitten vaihtamassa varahousut, jotka laitan joka aamu mukaan.
Turha vaatia lapselta asioita, joihin ei ole kypsä. Eivät kaikki opi pöntölle samaan aikaan.
vitsi...onhan?!
aloitukskin oli.
Yrjöttää tuollaiset vanhemmat, jotka eivtä perusasioita saa kakaralleen opetettua. Tuon ikäinen paskat housussa, hyi helvetti.
haloo....
se kakka on kovalla,niin se sattuu vähemmän,kun ei tarvi istua pytyllä.jos antasit vaikka kivan kirjan mukaan veskiin tai muuta viihdykettä.
Meillä viivytettiin vaippaa jonkin aikaa ja sitten viime syksynä oli siirryttävä kokonaan kuivaksi koska tyttö siirtyi päiväkodissa isojen ryhmään. Aina silloin kun oli vaippa tyttö meni piiloon kakalle, mutta kun aloimme kokeilla kuivaksi olisi hän halunnut kakata vaippaan. tästähän olisi syntynyt kierre, mutta emme siis antaneet vaippaa ja tytön oli mentävä potalle.
Oletteko kokeilleet jotakin houkutusta potalle? esim laittaa vessaan jotain hauskaa? tai sitten, esim ruokailun jälkeen tai kun kakka on tulossa niin viedä tyttö potalle..
Toivottavasti kaikki alkaa sujumaan :)
Yleisin syy, että lapset menevät piiloon itsekseen kakkaamaan on nimenomaan ummetus. Ummetuksesta voi olla kyse, vaikka lapsi kakkaisikin päivittäin. Syytä ehdottomasti tarkistaa ruokavalio, että siinä on tarpeeksi kuituja ja nesteitä ja nimenomaan vettä. Maitotuotteet kovettavat herkästi ja niitä riittää noin 5 dl päivittäin. Mikäli ja todennäköisesti tämä ei tässä vaiheessa auta, on syytä ottaa jokin laksatiivi hoitoon mukaan, jotta kakka saadaan pehmeäksi eikä lapsen tarvitse pelätä sattumista ja vessaan menoa. Asiaan on syytä puuttua nyt eikä vasta kouluiässä, koska silloin se tuo mukanaan paljon enemmän ja suurempia ongelmia. Laksatiiveista ei ole haittaa lapselle ja niitä pitää käyttää pitkään, jotta ne tuovat todella avun. Neuvolasta täytyy saada apua tai soittakaa vaikkapa alueenne sairaalan lastenpoliklinikalle ja kysykää sieltä neuvoja.