Rintamamiestalon kellarissa vettä!?

Käytiin tänään kattomassa v:52 rakennettua rintamamiestaloa. Kävimme talon kellarissa ja siellä oli vesi lammikko/Hiekkainen maa oli kosteaa. Nykyinen omistaja oli meinannut rakentaa saunan alakertaan, mutta oli jättänyt homman kesken kun oli tullut peruskallio vastaan. salaojitus ja sadevesi järjestelmä on tehty vuosituhannen vaihteessa..
Joten korjautuuko toi veden tuleminen kellariin sillä että kellarin lattian täyttäisi sepelillä ja soralla. Vai säilyykö ongelma edelleen!? Vai olisiko muita hyviä vinkkejä? Talo oli kyllä muuten hyvä!
Kellari on tuulettuva eli kissanreijät löytyy!!!

18

7347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on vaikea

      salaojia kaivaa eli vesiongelma säilyy ja pysyy.

    • ressu070

      Jos torppaan on tehty salaojitukset ja sadevesi järjestelmä OIKEIN niin ei talon alla voi olla vettä.Varsinkaan jos on kunnolla tuulettuva rossipohja.
      Siis salaojotuksia ei ilmeisesti ole voitu tehdä kunnolla jos peruskallio on tullut vastaan.
      Tai tietysti pohjavesi voi nousta mutta se on hyvin epätodennäköistä.
      Torppa ympäriltä auki kunnolla kaivetaan räjäytetään että päästään anturapinnan alle ja sinne tehdään salaojitus kaikien sääntöjen mukaan.
      Talon alla oleva vesi poistuu pohjan muotoilulla ulospäinviettäväksi siis salaojiin päin.
      Olen tehnyt vastaavan urakan ja ei käykateeksi.Oli meinaan aivan kamala homma.

    • Pommin ostanut

      jos vettä on kellarissa ja hiekkainen maa on kosteaa. Unohda koko kohde jos et halua seikkailuun joka vie rahat, terveyden ja parisuhteen.

      • Ei se vesi kyllä tietystikkään mihinkään lähde, kun se on kallion päällä... Kitos vaan vikistä...


    • Rintamamiestalon kellarissa...

      .Rintamamiestalon kellarissa vettä!?

      Voi helvetti, mikäköhän neropatti mahtaa siellä kysellä.

      -Talo oli kyllä muuten hyvä

      Ne on ihan pommeja noi rintikset. Purut on painuneet seinissä. Lattiapurut saanet TAKUULLA maakosteutta vaikka siellä olisi norsun mentävät tuuletusaukot.

      -Joten korjautuuko toi veden tuleminen kellariin sillä että kellarin lattian täyttäisi sepelillä ja soralla.

      EI KORJAANNU

      -Vai olisiko muita hyviä vinkkejä?

      On, pysy kaukana.

      Niin eikä se vesi lähde sieltä mihinkään jos siellä on alla kallio. Sehän on kuin se talo olisi uima-altaan päällä!

      ...ei kai tää ollu provo kysymys?

      • Kyl toi kieltämättä itseäniki hieman arvelutti.. Voi olla siis järkevintä unohtaa koko talo...


      • Anonyymi

        idioottivastaus


    • uutta ja ihmeellistä

      Aina niissä rintsuissa on kostea maaperä ja eipä se nyt ihan niin kuoleman vakavaa ole vaikka mitä hyvänsä tuossa jotkin on vakuutelleet. Pitää vaan muistaa jotta nykyrakentamisessa tuohon maapohjakosteuteen kiinnitetään suuremmat vaatimukset. Ennen oli vähän eri tavalla.
      Tuo kosteus juuri on yksi niitä suurimpia syitä miksi rintsuissa järkevintä ois jättää se alakerta alkuperäiseen tilaan. Ja niin se on tarkoitettukin. Jos sinne lämmintä tilaa tehdään niin muutostyöt on kalliita.

      Sepeli tai soratäytöt ei vettä pohjasta poista eikä myöskään vesieristykset. Maapohjaa pitäisi kuivattaa eli ne salaojat. Kova työ mutta mielestäni tarpeetonta jos siis sinne ei ole pakko tehdä lämmintä alakertaa.
      Ilmeisesti salaojia ei ole tehty oikein tai sitten ne on tukossa.

      • Joo tossa asiaa tarkemmin tutkittua havaittiin, et sala ojat on korkeammalla kun kellarin maapohjainen lattia, salaojat tehty v:2000!! Ei varmaan muu auta kun kuin kuivattaa kellari ja nostaa takaisin alkuperäiseen korkeuteen!! Eli kellarista ei tule lämmintä tilaa.. Täytyy vielä käydä tutkimassa talo uudestaan ennenkun jätetään tarjous... jos jätetään!!


    • esko

      Minkälaiset oli myyjän suunnitelmat. Ilmeisesti kehnot, jos vettä oli kellarissa. Jos ostat, niin osta halvalla. Tarvitset rutkasti rahaa kuivatustöihin.

      • Välittäjä hoitaa kauppja joten en ole myyjää vielä nähnyt.. Mut ei se niin paha ole se kellari.. loppujenlopuks...


    • kellarissa

      Vettä tuolla meitin rintsikan kellarissa on keväisin, kesä kuivaa ;) vaan eipä tuo ole meitä tappanut kun emmä kellariin ole mitään asuintiloja rakentaneet emmekä aio rakentaa.

      • esko

        Eikö salaojia ole, kun vettä tulee kellariin. Vai ovatko tukossa. Jos salaojat on, niin ei niiden huuhtelu niin hankalaa ja kallista ole, etteikö kannattaisi tehdä. Kuiva kellari on märkää mielyttävämpi.


      • esko

        Eikö salaojia ole, kun vettä tulee kellariin. Vai ovatko tukossa. Jos salaojat on, niin ei niiden huuhtelu niin hankalaa ja kallista ole, etteikö kannattaisi tehdä. Kuiva kellari on märkää mielyttävämpi.


      • esko kirjoitti:

        Eikö salaojia ole, kun vettä tulee kellariin. Vai ovatko tukossa. Jos salaojat on, niin ei niiden huuhtelu niin hankalaa ja kallista ole, etteikö kannattaisi tehdä. Kuiva kellari on märkää mielyttävämpi.

        Ei me sitä talo ostettu, olis olut vähän liikkaa projektia.. Salaojat on mut ne on ylempänä kun kellarin kaivuu.. Ja vesi ilmeisesti tulee kallion halkeemasta. Että näin..


      • Rintamamiestaloissa on tun...
        simcakaveri kirjoitti:

        Ei me sitä talo ostettu, olis olut vähän liikkaa projektia.. Salaojat on mut ne on ylempänä kun kellarin kaivuu.. Ja vesi ilmeisesti tulee kallion halkeemasta. Että näin..

        Ennen talot sentään rakennettiin pääasiassa kuiville paikoille maaston mukaan. Nykyään tehdään vaikka mihin ja perustusratkaisut sen mukaiset. On se tonttimaa vaan niin kallista...

        Itse kaivoin oman talon ympäri auki ja uusin salaojat. Ei kyllä kauhean kosteaa ollut, mutta varmaan päälle se on kai hyvä pelata. Rahaa meni kaivurille 2000e (-miinus kotitalousvähennys 60%), salaoja- ja sadevesi putket,styroksit ja patolevyt 2500e, sepelit kankaat 1000e(vanha soramaa osaksi takaisin) ja lisäksi nurmikot uusiksi melkein koko pihalta. Eli ainakin viis tonnia menee jos itse teet.

        Onnea vaan oman projektin etsintään.


      • sdgsdgsdgsg

        Mummolan rintamamiestalon kellarissa on ollut ajoittain vettä kesäisin yli 50 vuotta. Ei ole aiheuttanut pienintäkään ongelmaa koko aikana.


    • Anonyymi

      talon alla seisova vesi jäätyy ja vaurioittaa talon perustuksia.enemmän tai vähemmän.
      toisaalta, asutaanhan sitä veneissäkin... :-D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      23
      5068
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      61
      2989
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2890
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2801
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      15
      1572
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1570
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1486
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      409
      1211
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1090
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      209
      943
    Aihe