Taas on vatsa täynnä

Sinänsä vaan ihmetyttää, että miten tuo uusiseelantilainen karitsan liha voi olla noin halpaa? Eihän siellä makseta mitään tukiakaan. Vai onko tuettomuus pakottanut paikalliset viljelijät tehokkaaseen tuotantoon?
10894
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Palstaa seuraavana tiedän ettei edullista ruokaa ole ilman tukia ja kilpailu nostaa hintoja. Joten se on luultavasti joku näköharha.

Äänestä
  • että minusta on niin väärin että minulla on näkö- ym. harhoja. Maajussit siihenkin syyllisiä! Varmaan.

    Äänestä

Suomessa myydään uus-seelantilaisia poisto uuhia karitsana,ne on marinoitu niin voimakkaasti ettei huomaa vaikka söis kengän pohjia.
Ja tää on sitten tietoa eikä mitään villiä arvausta.
Kotimaista lammasta ei ole aina helppoa saada mutta ei se myöskään ole pilalle marinoitua vaan tuoretta.

Äänestä
  • Marinoimattomina nuo karitsan potkat oli pakastettu. Todella hyvää, halpaa ja mureata lihaa.

    Samoin muutkin osat on todella hyviä ja hämmästyttävät halpoja. Ihme ettei maataloustuottajien parjaamat kuljetuskustannukset ja kaupan katteet ole nostaneet tuontituotteiden hintoja...

    Ei nuo uusiseelantilaiset tuotteet mustamaalamalla huonone.

    Äänestä

  • Lampaansyöjä kirjoitti:

    Marinoimattomina nuo karitsan potkat oli pakastettu. Todella hyvää, halpaa ja mureata lihaa.

    Samoin muutkin osat on todella hyviä ja hämmästyttävät halpoja. Ihme ettei maataloustuottajien parjaamat kuljetuskustannukset ja kaupan katteet ole nostaneet tuontituotteiden hintoja...

    Ei nuo uusiseelantilaiset tuotteet mustamaalamalla huonone.

    lammasta syökään."hme ettei maataloustuottajien parjaamat kuljetuskustannukset ja kaupan katteet ole nostaneet tuontituotteiden hintoja... "
    Maksaakohan ne kustannukset mahdollisesti hammaskeiju vai Uuden-Seelannin hallitus. Koska siellä ei kuulemma tukia tunneta mutta taruja paremminkin niin sen täytyy olla hammaskeiju

    Äänestä

maa ja saa ostaa mitä haluaa mutta selvää on että joskus tulee loppu tuohon ruokatuotteiden rahtaamiseen ympäri maapalloa.

Äänestä
  • Hyväuskoiset ja maksukykyiset maksajat maksajat loppuvat näillä leveysasteilla,ainakin ylituotannon osalta.

    Äänestä

  • maataloustuille kirjoitti:

    Hyväuskoiset ja maksukykyiset maksajat maksajat loppuvat näillä leveysasteilla,ainakin ylituotannon osalta.

    Ylituotanto alkaa olla menneen talven lumia. Pian koittaa alituotannon aikakausi, jolloin todellakin tulee loppu maataloustuille, mutta myös halvoille maataloustuotteille. Sitten nousee taas oikea työ sille kuuluvaan arvoonsa.

    Äänestä

Paljoko se sitten maksoi?
Suomessa teurastamot eivät edes huoli lampaita, eli kotimaista vertailupohjaa hinnalle ei ole olemassa.

Äänestä
  • Suomessa on myös ns. tila- tai pienteurastamoja. Niille voi myydä tai ostaa niiltä teurastuspalvelun ja myydä ruhonsa itse. On aika yleistä lampuripiireissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyvää lammasta kirjoitti:

Sinänsä vaan ihmetyttää, että miten tuo uusiseelantilainen karitsan liha voi olla noin halpaa? Eihän siellä makseta mitään tukiakaan. Vai onko tuettomuus pakottanut paikalliset viljelijät tehokkaaseen tuotantoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu