mitä hiivaan saa syödä

kaikki puhuu et ruokavalio vaikuttaa hiivaan, lähinnä sokeri, sokeria vaan on joka paikassa... yllätyksenä tuli luettua että joku välttää hedelmiä ja jopa perunoitakin!

Eli mitä saa syödä ettei se houkuttelisi hiivatulehdusta paikalle.

Täälläpäin lääkärit ei taida ymmärtää hiivan päälle mitään ku mainihin että hiiva tulee menkkojen jälkeen niin lääkäri ei uskonut kierron vaikuttavan hiivaan.
1258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

tiedä, itse enimmäkseen vältän just sokeria ja vaaleita jauhoja, vissiin ne pahimmat on. En kuitenkaan ala nälässä elämään =) Lopetin kanssa kahvin juonnin ja vaihdoin teehen, en tiedä onko sillä nyt mitään merkitystä. Perunoita en syö juuri ollenkaan.

Greippi ainakin on yksi hyvä mitä voisi syödä, itse lisäsin sen ruokavalioon (luin jostain et kannattaa syödä). Bulgarianjogurtti, gefilustuotteet, syön myös maitohappobakteereita suun kautta...Jos meinaa kaikkia hiivalle altistavat ruuat jättää pois, niin ei varmaan paljoa syötävää jää, ite en ollu valmis niin radikaaliin muutokseen=) Itse suosin myös ruisleipää vaalean leivän sijaan. Varmaan jos haet googlesta hakusanalla hiivasyndrooma, löytyy enemmän tietoja, jos et ole jo niin tehnyt.

Mulla taas tulee hiivan oireita ennen menkkoja. Onnekseni oma lääkäri tajus sen verran et kierto vaikuttaa ja sain estolääkityksen, on vähän auttanut. Eikä se paljoa auta, kun käyttää kertissiteitä, oon näköjään niille herkistynyt tai jotain. Aattelin kokeilla kuukuppia, mutta apteekkiin ei ole vielä tullut, luin että sekin vois auttaa. Ootko kokeillut gynophilusta tai jotain muita maitohappobakteeriemätinpuikkoja? ennen ja jälkeen menkkoja voisit kokeilla, jos se tasapainottaisi alapäätä. Olen gynophilusta käyttänyt silloin tällöin.

En nyt tiedä, kerroinko mitään uutta, mutta aattelin omat jutskani kertoa=) Ei nyt itellä ainakaan niin pahaks ole päässyt.Mutten kuitenkaan eroonkaan ole päässyt...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kimmis kirjoitti:

kaikki puhuu et ruokavalio vaikuttaa hiivaan, lähinnä sokeri, sokeria vaan on joka paikassa... yllätyksenä tuli luettua että joku välttää hedelmiä ja jopa perunoitakin!

Eli mitä saa syödä ettei se houkuttelisi hiivatulehdusta paikalle.

Täälläpäin lääkärit ei taida ymmärtää hiivan päälle mitään ku mainihin että hiiva tulee menkkojen jälkeen niin lääkäri ei uskonut kierron vaikuttavan hiivaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu