Lapsi

Ajatellaanpa, että on olemassa oikeus ja tasa-arvo. Tasa-arvoon perustuvassa oikeudessa abortoitu lapsi voisi kysyä, miksi hänet tapettiin. Mitä lapsi sanoisi?

Ehkä hän sanoisi aborttioikeuden puolustajalle:

Sanot, että on olemassa aborttioikeus. Se merkitsi minulle kuolemaa, elämäni ja lasteni elämän väkivaltaista riistoa.

Olisiko aborttioikeuden kääntöpuolena velvollisuuteni kuolla? Ei! Sellaisen velvollisuuden rehellinen vaatiminen ei ole mahdollista.

Ihmisillä on oikeuksia ja velvollisuuksia. Jokaiselle luonnostaan kuuluva oikeus on ihmisoikeus. Ihmisoikeuden piirissä olemme tasa-arvoisia. Jokaisen ihmisen velvollisuus on kunnioittaa toisen ihmisen ihmisyyttä ja elämää. Elämä ei ole pullataikina, josta on lupa näpistää pelkät rusinat. Oikeudet ja velvollisuudet ovat yhtäläiset.

Kun abortin seurauksena on lapsen kuolema, on aborttia pidettävä hyvänä vain jos kuolemaa pidetään hyvänä. Hyvin harvat etsivät kuolemaa pitäen sitä hyvänä asiana. Minun - abortin uhrin - käsitystä ei kysytty. Kysyn siksi, pidätkö kuolemaa hyvänä?

Mieti vastaatko kyllä vai ei.

Jos et pidä kuolemaa hyvänä, abortti on vääryys.

Pidätkö kuolemaa hyvänä? Miten olet menetellyt:

Kuolemaa hyvänä pitäviä abortin teettäneitä ei voida pitää rehellisinä, sillä heistä kuolema sopii lapselle samalla kun he ovat halunneet jatkaa elämäänsä juuri kuten tahtovat -jopa lapsen elämän kustannuksella. Abortin teettäneet eivät ole halunneet -hyväksi sanomaansa - kuolemaa itselleen.

Tämäkö olisi tasa-arvoa? Olisiko tämä puolustuskyvyttömän lapsen hyväksikäyttöä?

Abortti ei siten ole mikään oikeus vaan väkivaltainen ja omanvoitonpyyntöinen loukkaus ihmisyyttä ja lapsen elämää kohtaan.


Ehkä lapsi vielä lisäisi:

Sanoit puolustaessasi aborttioikeuksia, että en ansaitse ihmisoikeuksia, sanoit minua solukasaksi. Sanoit minua jopa mielipteeksesi. Lasta halventaessasi loukkasit myös lasta kantavaa naista. Todellisuudessa hänen lapsensa ei ollut loinen vaan ihminen elämänsä alkutaipaleella. Tämän tiesit aivan selkesäti, vaikka et sitä myöntänyt.

Aborttioikeuteesi liittyvä lapsen ja äitiyden kieltäminen alisti naisen mille hyvänsä ulkoisille vaatimuksille, joiden tiellä lapsen kuviteltiin olevan. Riistit siis äitiäni ja nujersit naisen työn, hauskanpidon, rahahuolien, opiskelujen yms. alle kertomalla, että abortti on keino parantaa asemia maailman pelikentillä. Miksi?

Abortoidun lapsen kannalta kuitenkin kaikkein kummallisinta on aborttioikeuden periaatteellinen kannattaminen. Se periaate muuttuu Suomessa 1/1 käytännöksi 11 000 abortissa joka vuosi.

Kuinka saattaisit ottaa vastuun aborttioikeus-periaatteestasi? Et mitenkään voi kantaa vastuuta ensimmäisestäkään abortista!

Kuten edellä olemme todenneet, aborttioikeuden periaate on väkivallaksi muuttuvaa itsepetosta. Olisiko siis kyse pelkästä heikosta ajattelusta, vai onko epäinhimillisyyden, elämästä vieraantumisen ja kuoleman periaate todellakin vallannut aborttioikeuden kannattajan?
461644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 46

Vanhimmat

minä olin nuori ja psyykkisesti sairas. Minua on tietyn ominaisuuteni vuoksi helppo manipuloida ja alistun väkivaltaan koska olen siihen lapsesta asti kasvanut, en tiennyt muusta.
Minulla ei ole lähiomaisia, eikä sukulaisia, vieraalla paikalla ei kavereitakaan.
Vain väkivaltainen aviomies. Ja ennestään pieni, vuoden ikäinen lapsi, jota hartaasti toivoin ja halusin.
Minä en tiennyt olevani niin sairas, kukaan ei ollut koskaan kiinnittänyt siihen oikeastaan huomiota. Olin koittanut hakea ammatti apua, mutta ulospäin minusta ei huomaa mitään erikoista enkä ole hyvä kommunikoimaan puhumalla ääneen, en onnistunut silloin vielä pääsemään hoitoon.
Olisin minä tahtonut sisaruksen lapselleni, sitten joskus vähän myöhemmin, kun olisin ollut paremmassa kunnossa.
Mieheni ei halunnut toista lasta. Mutta humalapäissään väkisin makasi minua milloin huvitti, ehkäisy petti.
Minä olin hirveän väsynyt ja yksin.Masentunut ja nyt tiedän, 15 vuotta myöhemmin, että kärsin vakavasta mielenterveys ongelmasta. Minä en elänyt oikein aina ihan sitä oikeaa todellisuutta.
Mieheni sanoi, että se on abortti. Jos en suostu, ottaa hän jo olemassa olevan lapseni ja he katoavat jonnekin.
Sillä ja väkivallalla oli helppo kiristää hyväuskoista.
Minä en olisi selvinnyt kahden pienen kanssa,yksin.
Minä sain voimia lähteä pois moisesta liitosta, tyhjän päällä,ilman yhtäkään auttavaa tahoa, minä rakensin elämän jo olemassa olevan lapseni kanssa, menin kouluun, töihin, hankin oman asunnon.
Tänäpäivänä lääkäri ja terapeuttini ihmettelevät, miten pystyin siihen kaikkeen. Yksin. Sellaisella menneisyydellä ja psyykkisillä vaikeuksilla.
Siksi kun minä rakastin ja rakastan lastani, ja halusin taata edes hänelle hyvän elämän, niin hyvän kuin se on mahdollista näillä resursseilla.
Sisarusta hän ei koskaan saanut, eikä saa, tiedän nyt, ettei se ole fyysisesti eikä psyykkisesti mahdollista minulle.
Minä uskon, että tein oikein, vaikken tehnytkään sitä silloin omasta vapaasta tahdostani.
Jos olisin romahtanut,olisi mennyt kaksi pientä elämää pilalle, nyt sain pelastettua toisen. Ja oman elämäni.
Minä suren niitä olosuhteita jotka johtivat aborttiin, minä en voinut niihin sillä hetkellä vaikuttaa. Jos minulla olisi ollut ulkopuolista tukea ja apua, olisin saattanut tehdä toisin, uskon niin.
Minulle se ei ollut solumöykky vaan lapsi, joka ilman suunnittelematta tuli elämään täysin yllättäen, keskelle kaaosta ja pahaa oloa.
Jokaisella lapsella on oikeus syntyä toivottuna ja haluttuna. Jokaisella jo olemassa olevalla lapsella on oikeus pitää huolehtiva äiti.

Äänestä

"Senkin torvi!! Olisit aikaisemmin sanonut että olet maailman ensimmäinen ajatteleva ja puhuva alkio, olisin myynyt sinut sirkukseen!"

Äänestä
  • Olisin myynyt abortinvastustajille, ne maksaisivat enemmän! Olisin ilmoittanut niille odottavani maailman ensimmäistä ajattelevaa ja puhuvaa sikiötä, niin he olisivat rahamassien kanssa polvillaan rukoilleet, että abortoisin ja myisin heille.

    Äänestä

  • Tässä on valitettava mutta tyypillinen esimerkki aborttiväen tyylittömyydestä. Lapsen elämää ja oikeuksia koskeva keskustelu lyödään farssiksi. Ehkäpä aborttiväen elämä on sitä?

    Jos abortin sijasta olisi saavutettu suurempi voitto myymällä lapsi sirkukseen, olisi sekin ollut mahdollista. Toki tämä olisi surmaamista inhimillisempää menettelyä lapsen kannalta.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Olisin myynyt abortinvastustajille, ne maksaisivat enemmän! Olisin ilmoittanut niille odottavani maailman ensimmäistä ajattelevaa ja puhuvaa sikiötä, niin he olisivat rahamassien kanssa polvillaan rukoilleet, että abortoisin ja myisin heille.

    Olikin odotettavissa, etteivät aborttioikeuden puolustajat kykene asialliseen keskusteluun edes omassa asiassaan.

    Äänestä

  • alihankkijalle kirjoitti:

    Tässä on valitettava mutta tyypillinen esimerkki aborttiväen tyylittömyydestä. Lapsen elämää ja oikeuksia koskeva keskustelu lyödään farssiksi. Ehkäpä aborttiväen elämä on sitä?

    Jos abortin sijasta olisi saavutettu suurempi voitto myymällä lapsi sirkukseen, olisi sekin ollut mahdollista. Toki tämä olisi surmaamista inhimillisempää menettelyä lapsen kannalta.

    juttu mut täytyy sanoa että ei tuo alotuskaan mikään vakavasti otettava juttu ollu.
    Jos joskus tulis joku vakavasti otettava kirjotus tulis varmaan vakavia vastauksiakin..

    Äänestä

  • kirjottama kirjoitti:

    juttu mut täytyy sanoa että ei tuo alotuskaan mikään vakavasti otettava juttu ollu.
    Jos joskus tulis joku vakavasti otettava kirjotus tulis varmaan vakavia vastauksiakin..

    Abrottiväelle lapsi, lapsen olemus ja lapsen oikeudet, ihmisoikeudet tai tasa-arvo eivät ole "vakavasti otettava juttu". Kuitenkin he haluaisivat esittää aborttioikeuden "vakavana juttuna".

    On käynyt ilmi, ettei aborttioikeutta kyetä puolustamaan.

    Pitäisikö siis aborttioikeuden puolustajat yhä ottaa vakavasti?

    Äänestä

  • huu haata? kirjoitti:

    Abrottiväelle lapsi, lapsen olemus ja lapsen oikeudet, ihmisoikeudet tai tasa-arvo eivät ole "vakavasti otettava juttu". Kuitenkin he haluaisivat esittää aborttioikeuden "vakavana juttuna".

    On käynyt ilmi, ettei aborttioikeutta kyetä puolustamaan.

    Pitäisikö siis aborttioikeuden puolustajat yhä ottaa vakavasti?

    yhteiskunnassa aborttioikeuden puolustajat ja oikeus aborttiin otetaan tosissaan kuten se nyt tehdään, en näe mitään ongelmaa.
    Se, ottaako jotkut uskovaiset tms sen tosissaan internetin keskustelupalstalla on ihan yksi lysti.Niitä päätöksiä kun ei täällä tehdä.

    "Totuus on tuolla ulkona" :D

    Äänestä

  • kuin.... kirjoitti:

    yhteiskunnassa aborttioikeuden puolustajat ja oikeus aborttiin otetaan tosissaan kuten se nyt tehdään, en näe mitään ongelmaa.
    Se, ottaako jotkut uskovaiset tms sen tosissaan internetin keskustelupalstalla on ihan yksi lysti.Niitä päätöksiä kun ei täällä tehdä.

    "Totuus on tuolla ulkona" :D

    Aborttioikeuden ongelma on se, että sitä tai sen käyttöä eivät aborttioikeuden edistäjät kykene perustelemaan.

    Ainoa argumentti on vallitseva käytäntö, jolloin olemisesta pyritään tekemään välttämättömyys ja väkivallasta hyve.

    Olet oikeassa siinä, että totuus on tuolla ulkona ja taidat itsekin sijaita samassa paikassa. Jos ei kyse olisi vakavasta asiasta, nauraisin minäkin.

    Äänestä

  • lumiukko.. kirjoitti:

    Aborttioikeuden ongelma on se, että sitä tai sen käyttöä eivät aborttioikeuden edistäjät kykene perustelemaan.

    Ainoa argumentti on vallitseva käytäntö, jolloin olemisesta pyritään tekemään välttämättömyys ja väkivallasta hyve.

    Olet oikeassa siinä, että totuus on tuolla ulkona ja taidat itsekin sijaita samassa paikassa. Jos ei kyse olisi vakavasta asiasta, nauraisin minäkin.

    ihmisille joille se kuuluu perustella ja joille perustelemisesta on jotain hyötyä.
    Se perustellaan niille joille sitä tarvitsee perustella tai jotka sen perustelun ansaitsevat.

    Leijonat eivät kiusaa perhosia...

    Äänestä

  • huu haata? kirjoitti:

    Abrottiväelle lapsi, lapsen olemus ja lapsen oikeudet, ihmisoikeudet tai tasa-arvo eivät ole "vakavasti otettava juttu". Kuitenkin he haluaisivat esittää aborttioikeuden "vakavana juttuna".

    On käynyt ilmi, ettei aborttioikeutta kyetä puolustamaan.

    Pitäisikö siis aborttioikeuden puolustajat yhä ottaa vakavasti?

    "Aborttiväelle lapsi, lapsen olemus ja lapsen oikeudet, ihmisoikeudet ja tasa-arvo eivät ole "vakavasti otettava juttu"."

    Mutta ethän sinäkään edes yritä puhua sen abortoidun lapsen todellisesta olemuksesta. Sinä laitat abortoidun, alle 12-viikkoisen sikiön ajattelemaan, tuntemaan ja pohtimaan kuten aikuinen abortin vastustaja ajattelee. Mitä tekemistä tällaisella on alle 12 viikkoisen abortoidun lapsen todellisen olemuksen tai hänen ihmisoikeuksiensa kanssa?

    Voit toki spekuloida vaikka maailman tappiin siitä, mitä abortoitu lapsi voisi ajatella ja tuntea, jollei sitä olisi abortoitu. Se ei silti muuta sitä faktaa, että aborttipäätökset tehdään todellisuuden, ei sinun mielikuvituksesi mukaan. Todellisuudessa siitä abortista ei voi sikiö päättää, koska sillä ei ole kykyä ja ymmärrystä tehdä sellaisia päätöksiä. Todellisuudessa sikiöllä ei ole mielipidettä abortista, mutta sitä odottavalla naisella sen sijaan on. Hänellä on myöskin kyky ja ymmärrys, joilla päätöksiä elämässä tehdään. Ja se päätös mitä hän on tekemässä, on oleellisesti hänen omaan elämäänsä ja sen suuntaan vaikuttava. Sinun spekulaatiosi antaa sikiölle ymmärryksen jollaista sillä ei ole, ja ulkoistaa raskaana olevan naisen koko asiasta. Se ei vastaa todellisuutta. Siksi sitä on aika vaikea ottaa vakavasti.

    Ihan vaan mielenkiinnosta; kun kerran olet näin ilmeisen halukas spekuloimaan sillä, mitä abortoitu lapsi voisi ajatella, niin oletko ajatellut laajentaa tätä näkökulmaa yhtään? Miksi oletat lapsen ajattelevan kuten sinä ajattelet, tai kuten aborttioikeuden vastustajat ajattelevat? Kuitenkin yli puolet suomalaisista ihmisistä puoltavat aborttioikeutta edes jollain tasolla. Eikös siten ajateltuna yli puolet niistä ajattelevista sikiöistäkin ajattelisi samoin?

    Äänestä

  • Dara kirjoitti:

    "Aborttiväelle lapsi, lapsen olemus ja lapsen oikeudet, ihmisoikeudet ja tasa-arvo eivät ole "vakavasti otettava juttu"."

    Mutta ethän sinäkään edes yritä puhua sen abortoidun lapsen todellisesta olemuksesta. Sinä laitat abortoidun, alle 12-viikkoisen sikiön ajattelemaan, tuntemaan ja pohtimaan kuten aikuinen abortin vastustaja ajattelee. Mitä tekemistä tällaisella on alle 12 viikkoisen abortoidun lapsen todellisen olemuksen tai hänen ihmisoikeuksiensa kanssa?

    Voit toki spekuloida vaikka maailman tappiin siitä, mitä abortoitu lapsi voisi ajatella ja tuntea, jollei sitä olisi abortoitu. Se ei silti muuta sitä faktaa, että aborttipäätökset tehdään todellisuuden, ei sinun mielikuvituksesi mukaan. Todellisuudessa siitä abortista ei voi sikiö päättää, koska sillä ei ole kykyä ja ymmärrystä tehdä sellaisia päätöksiä. Todellisuudessa sikiöllä ei ole mielipidettä abortista, mutta sitä odottavalla naisella sen sijaan on. Hänellä on myöskin kyky ja ymmärrys, joilla päätöksiä elämässä tehdään. Ja se päätös mitä hän on tekemässä, on oleellisesti hänen omaan elämäänsä ja sen suuntaan vaikuttava. Sinun spekulaatiosi antaa sikiölle ymmärryksen jollaista sillä ei ole, ja ulkoistaa raskaana olevan naisen koko asiasta. Se ei vastaa todellisuutta. Siksi sitä on aika vaikea ottaa vakavasti.

    Ihan vaan mielenkiinnosta; kun kerran olet näin ilmeisen halukas spekuloimaan sillä, mitä abortoitu lapsi voisi ajatella, niin oletko ajatellut laajentaa tätä näkökulmaa yhtään? Miksi oletat lapsen ajattelevan kuten sinä ajattelet, tai kuten aborttioikeuden vastustajat ajattelevat? Kuitenkin yli puolet suomalaisista ihmisistä puoltavat aborttioikeutta edes jollain tasolla. Eikös siten ajateltuna yli puolet niistä ajattelevista sikiöistäkin ajattelisi samoin?

    on liian kivuliasta ja työlästä jo pelkkä kuvittelukin, mitä sikiö SAATTAISI ajatella...siksi on vaan helpompaa lakaista koko lika maton alle todeten että eihän sillä oikeesti ole mitään korkeempaa aivotoimintaa.
    Jokainen varmaan toki tietää ettei tälläiseen syvällisemmän tason ajatteluun vastasyntynytkään kykene.

    Todellisuus on kuitenkin se, että aborteissa surmataan puolustuskyvyttömiä pikkuihmisiä.

    Äänestä

  • kuin.... kirjoitti:

    yhteiskunnassa aborttioikeuden puolustajat ja oikeus aborttiin otetaan tosissaan kuten se nyt tehdään, en näe mitään ongelmaa.
    Se, ottaako jotkut uskovaiset tms sen tosissaan internetin keskustelupalstalla on ihan yksi lysti.Niitä päätöksiä kun ei täällä tehdä.

    "Totuus on tuolla ulkona" :D

    Ei mitään ongelmaa.. ja silti täytyy täällä olla meuhkaamassa jo olemassaolevan oikeuden puolesta..?!

    Äänestä

  • puoltajille kirjoitti:

    on liian kivuliasta ja työlästä jo pelkkä kuvittelukin, mitä sikiö SAATTAISI ajatella...siksi on vaan helpompaa lakaista koko lika maton alle todeten että eihän sillä oikeesti ole mitään korkeempaa aivotoimintaa.
    Jokainen varmaan toki tietää ettei tälläiseen syvällisemmän tason ajatteluun vastasyntynytkään kykene.

    Todellisuus on kuitenkin se, että aborteissa surmataan puolustuskyvyttömiä pikkuihmisiä.

    "Abortin
    puoltajille
    on liian kivuliasta ja työlästä jo pelkkä kuvittelukin, mitä sikiö SAATTAISI ajatella...siksi on vaan helpompaa lakaista koko lika maton alle todeten että eihän sillä oikeesti ole mitään korkeempaa aivotoimintaa."

    ????
    Jos todetaan ettei sikiöllä oikeasti ole kovin korkeata aivotoimintaa, niin se on fakta, ei mitään likojen lakaisua. Miksi spekuloida sillä, mitä sikiö saattaisi ajatella, kun se ei koskaan kuitenkaan saata ajatella yhtään mitään? Mitkään ajatukset, mitkä me sen sikiön suuhun laitamme, eivät ole sen omia, vaan meidän mielikuvituksemme tuotetta. Ja ne peilaavat meidän arvojamme, meidän tarkoitusperämme, eivät sen sikiön.

    Äänestä

  • puoltajille kirjoitti:

    on liian kivuliasta ja työlästä jo pelkkä kuvittelukin, mitä sikiö SAATTAISI ajatella...siksi on vaan helpompaa lakaista koko lika maton alle todeten että eihän sillä oikeesti ole mitään korkeempaa aivotoimintaa.
    Jokainen varmaan toki tietää ettei tälläiseen syvällisemmän tason ajatteluun vastasyntynytkään kykene.

    Todellisuus on kuitenkin se, että aborteissa surmataan puolustuskyvyttömiä pikkuihmisiä.

    (en voi kuvitella että tästä asiasta keskustellaan :D) niin eiköhän se rupattelisi sille kantajalleen.Vai soittasko tuo saman tien poliisit..

    Maailmahan on täynnä sekä aborttioikeuden vastustajia että puolustajia.Puolet alkioista sanoisi varmasti että Päätös on sinun, valitse mitä sydän ja järki sanoo.

    Moni varmaan voi kuulla alkion kuiskailevan "abortoi minut, abortoi minut"

    Sillä eihän niillä alkioilla SUN ajatuksia ois, tai uskovaisen, tai abortin vastustajan vaan yhtä suurella todennäköisyydellä liberaalin, feministin, ateistin...

    Kuunnelkaamme siis alkiomme omaa ääntä :D

    Äänestä

  • Dara kirjoitti:

    "Abortin
    puoltajille
    on liian kivuliasta ja työlästä jo pelkkä kuvittelukin, mitä sikiö SAATTAISI ajatella...siksi on vaan helpompaa lakaista koko lika maton alle todeten että eihän sillä oikeesti ole mitään korkeempaa aivotoimintaa."

    ????
    Jos todetaan ettei sikiöllä oikeasti ole kovin korkeata aivotoimintaa, niin se on fakta, ei mitään likojen lakaisua. Miksi spekuloida sillä, mitä sikiö saattaisi ajatella, kun se ei koskaan kuitenkaan saata ajatella yhtään mitään? Mitkään ajatukset, mitkä me sen sikiön suuhun laitamme, eivät ole sen omia, vaan meidän mielikuvituksemme tuotetta. Ja ne peilaavat meidän arvojamme, meidän tarkoitusperämme, eivät sen sikiön.

    mitä se ajattelisi muutaman vuoden päästä.
    Ajattelishan se 'koskaan' paljonkin jos sen annettaisiin elää niin kauan.

    Äänestä

  • tietääkään kirjoitti:

    mitä se ajattelisi muutaman vuoden päästä.
    Ajattelishan se 'koskaan' paljonkin jos sen annettaisiin elää niin kauan.

    Koska sen elo keskeytetään ennen kuin sillä on ajattelukykyä tai tietoisuutta, se ei tule koskaan tajuamaan eikä miettimään yhtään mitään. Joten ainoat jotain menettävät tai miettivät ovat ne sen kyseisen alkion vanhemmat.

    Myöskin kaikki ne ihmiset, joiden hedelmöittyminen tai kohtuun kiinnittyminen on estetty, tulisivat ajattelemaan paljonkin. Ja ovat ajatelleet tähän mennessä tasan yhtä vähän kuin se alkiokin. Siis vastustatko yhtä kovaa ehkäisyäkin?

    Äänestä

  • satua kirjoitti:

    Koska sen elo keskeytetään ennen kuin sillä on ajattelukykyä tai tietoisuutta, se ei tule koskaan tajuamaan eikä miettimään yhtään mitään. Joten ainoat jotain menettävät tai miettivät ovat ne sen kyseisen alkion vanhemmat.

    Myöskin kaikki ne ihmiset, joiden hedelmöittyminen tai kohtuun kiinnittyminen on estetty, tulisivat ajattelemaan paljonkin. Ja ovat ajatelleet tähän mennessä tasan yhtä vähän kuin se alkiokin. Siis vastustatko yhtä kovaa ehkäisyäkin?

    että mitään elämää ei koskaan alakaan eikä siis mitään voida tappaakaan. Ja edelleen, pelkät yksinäiset sukusolut eivät ole ihmisyksilöitä.

    Äänestä

  • Dara kirjoitti:

    "Aborttiväelle lapsi, lapsen olemus ja lapsen oikeudet, ihmisoikeudet ja tasa-arvo eivät ole "vakavasti otettava juttu"."

    Mutta ethän sinäkään edes yritä puhua sen abortoidun lapsen todellisesta olemuksesta. Sinä laitat abortoidun, alle 12-viikkoisen sikiön ajattelemaan, tuntemaan ja pohtimaan kuten aikuinen abortin vastustaja ajattelee. Mitä tekemistä tällaisella on alle 12 viikkoisen abortoidun lapsen todellisen olemuksen tai hänen ihmisoikeuksiensa kanssa?

    Voit toki spekuloida vaikka maailman tappiin siitä, mitä abortoitu lapsi voisi ajatella ja tuntea, jollei sitä olisi abortoitu. Se ei silti muuta sitä faktaa, että aborttipäätökset tehdään todellisuuden, ei sinun mielikuvituksesi mukaan. Todellisuudessa siitä abortista ei voi sikiö päättää, koska sillä ei ole kykyä ja ymmärrystä tehdä sellaisia päätöksiä. Todellisuudessa sikiöllä ei ole mielipidettä abortista, mutta sitä odottavalla naisella sen sijaan on. Hänellä on myöskin kyky ja ymmärrys, joilla päätöksiä elämässä tehdään. Ja se päätös mitä hän on tekemässä, on oleellisesti hänen omaan elämäänsä ja sen suuntaan vaikuttava. Sinun spekulaatiosi antaa sikiölle ymmärryksen jollaista sillä ei ole, ja ulkoistaa raskaana olevan naisen koko asiasta. Se ei vastaa todellisuutta. Siksi sitä on aika vaikea ottaa vakavasti.

    Ihan vaan mielenkiinnosta; kun kerran olet näin ilmeisen halukas spekuloimaan sillä, mitä abortoitu lapsi voisi ajatella, niin oletko ajatellut laajentaa tätä näkökulmaa yhtään? Miksi oletat lapsen ajattelevan kuten sinä ajattelet, tai kuten aborttioikeuden vastustajat ajattelevat? Kuitenkin yli puolet suomalaisista ihmisistä puoltavat aborttioikeutta edes jollain tasolla. Eikös siten ajateltuna yli puolet niistä ajattelevista sikiöistäkin ajattelisi samoin?

    Olisin olettanut edes Sinun kykenevän keskustelemaan abortista yleisellä tasolla siten, että myös lapsen näkökulma otetaan huomioon. Lapsi on abortin osapuoli, itse asiassa pääosapuoli.

    Mitä tulee itse asiaan, eivät ihmisoikeudet ja elämän luonne muutu MIKSIKÄÄN muuksi vaikka elämä olisi alussansa. Sitä koskevat kaikki ihmisten sekä ajattelun ja etiikan periaatteet.

    Ei aborttiväki voi uskoa itseensä ja panna päätänsä piiloon siihen kuoppaan, että kohtuun surmattava lapsi ei huuda eikä pysty pakenemaan tms. Vielä vähemmän aborttiväki voi luulotella, että muut sellaiseen uskoisivat.

    Koetahan Dara hyvä uudelleen. Kommentoi aloituksessa esitettyä asiaa. Kyllä Sinä siihen kykenet, jos kuka.

    Äänestä

  • Abortinkannattajilta ei kovin hyviä kommennteja ole tullut, lukuunottamatta ensimmäiseen viestiin vastannutta pahoinpideltyä ja mielenterveysongelmista kärsinyttä äitiä.

    Tunnen yhden naisen joka aikolinaan teki abortin. Tämä nainen on mieheni sisko jota en ollut koskaan tavannut. Sisko soitti veljelleen kertoakseen että oli onnellisesti raskaana. Olin juuri saanut itsekin tietää että olin raskaana. Kuultuaan ilouutiset mieheni ilmoitti sikolleen meidän vastaavat ilouutiset. Hän pyysi saada puhua kanssani (ensimmäistä kertaa) Pidin sitä hiukan omituisena mutta suostuin ja onnittelin häntä. Hän käski minun tehdä abortti. Se on hyvin nopea toimenpide, kestää noin puolisen tuntia ja sairaalasta pääsee kotiin saman päivän aikana. Todella kätevää hän totesi.

    Olin tietysti vähintäänkin tyrmistynyt siko kullan puheista. Myöhemmin mieheni yritti selitellä sisarensa käytöstä sillä että hänen sisarelleen oli joskus tehty abortti. Nyt meillä on molemmilla lapsi ja tuo samainen sisko odottaa jo toista lastaan. Kaikki nämä 3 lasta, syntymättömät ja syntynyt lapsi saman miehen kanssa. Ei koskaan oikein selvinnyt miksi hän teki silloin abortin. Hän on tietääkseni ollut nuori, terve ja pitkässä ja taloudellisesti turvallisessa ihmisuhteesa. Ilmeisesti "aika vain ei ollut sopiva".

    Tämä koko tapaus ja osa lukemistani kirjoituksista tälläkin palstalla, osoittaa minkälaisia jotkut abortinkannattajat ovat. He ovat ajattelemattomia, sanan useamassakin merkityksessä. Se että aborttia piedetään tavanomaisena, normaalina ja kätevänä vaihtoehtona on todella vaarallista. Siksi tämä sisko suhtautui asiaan niin kevyesti ja siksi luultavasti teki mitä teki, se oli helppoa ja vaivatonta. Hän ei koskaan pyytänyt tökeröjä lausahduksiaan minulta anteeksi, eikä mitenkään kommentoinut niitä vaikka muu perhe tiesi hyvin minun pahoittaneeni mieleni. Tuskin hän mietti asiaa lainkaan. En myöskään usko että hän koskaan ajattelee tuota "kuollutta esikoistaan" tai sitä että mikä oikeuttaa hänen seuraavien lastensa elämän.

    En itsekkään haluasi tuomita ketään ja on poikkeuksia ja tapauksia jolloin ehkä abortti on ainoa ratkaisu, en tiedä...mutta se ei koskaan sais olla helppo ratkaisu, eikä lainsäädäntö saisi tukea abortin teon helppoutta. Sillä näyttäisi olevan ihmisiä jotka vain yksinkertaisesti eivät ajattele. Tietämättömät ihmiset ovat tässä maailmassa mielestäni todella kaikkein vaarallisimpia, sillä he eivät tiedä mitä tekevät. Ajattelemattomat ja häikäilemättömät ihmiset runnovat tahtoansa läpi tässä maailmassa aivan tarpeeks jo muutenkin. Siksi mielestäni lain pitäisi ensisijaisesi suojella puolustuskyvytöntä niiltä jotka eivät pahemmin ajattele.

    Äänestä

  • Dara kirjoitti:

    "Aborttiväelle lapsi, lapsen olemus ja lapsen oikeudet, ihmisoikeudet ja tasa-arvo eivät ole "vakavasti otettava juttu"."

    Mutta ethän sinäkään edes yritä puhua sen abortoidun lapsen todellisesta olemuksesta. Sinä laitat abortoidun, alle 12-viikkoisen sikiön ajattelemaan, tuntemaan ja pohtimaan kuten aikuinen abortin vastustaja ajattelee. Mitä tekemistä tällaisella on alle 12 viikkoisen abortoidun lapsen todellisen olemuksen tai hänen ihmisoikeuksiensa kanssa?

    Voit toki spekuloida vaikka maailman tappiin siitä, mitä abortoitu lapsi voisi ajatella ja tuntea, jollei sitä olisi abortoitu. Se ei silti muuta sitä faktaa, että aborttipäätökset tehdään todellisuuden, ei sinun mielikuvituksesi mukaan. Todellisuudessa siitä abortista ei voi sikiö päättää, koska sillä ei ole kykyä ja ymmärrystä tehdä sellaisia päätöksiä. Todellisuudessa sikiöllä ei ole mielipidettä abortista, mutta sitä odottavalla naisella sen sijaan on. Hänellä on myöskin kyky ja ymmärrys, joilla päätöksiä elämässä tehdään. Ja se päätös mitä hän on tekemässä, on oleellisesti hänen omaan elämäänsä ja sen suuntaan vaikuttava. Sinun spekulaatiosi antaa sikiölle ymmärryksen jollaista sillä ei ole, ja ulkoistaa raskaana olevan naisen koko asiasta. Se ei vastaa todellisuutta. Siksi sitä on aika vaikea ottaa vakavasti.

    Ihan vaan mielenkiinnosta; kun kerran olet näin ilmeisen halukas spekuloimaan sillä, mitä abortoitu lapsi voisi ajatella, niin oletko ajatellut laajentaa tätä näkökulmaa yhtään? Miksi oletat lapsen ajattelevan kuten sinä ajattelet, tai kuten aborttioikeuden vastustajat ajattelevat? Kuitenkin yli puolet suomalaisista ihmisistä puoltavat aborttioikeutta edes jollain tasolla. Eikös siten ajateltuna yli puolet niistä ajattelevista sikiöistäkin ajattelisi samoin?

    Eihän syntynyt pieni lapsikaan ole kyvykäs ilmaisemaan tällaisista asioista mielipidettään. Tuskin silti olet valmis myrkyttämään tai paloittelemaan esim. vastasyntynyttä, yksivuotiasta tai ketään muutakaan?!

    Aikuisten tulee suojella ja puolustaa lapsia, ja sitä kai tämän ketjun aloittanut täällä kaiketi peräänkuuluttaa!

    Äänestä

  • Dara kirjoitti:

    "Abortin
    puoltajille
    on liian kivuliasta ja työlästä jo pelkkä kuvittelukin, mitä sikiö SAATTAISI ajatella...siksi on vaan helpompaa lakaista koko lika maton alle todeten että eihän sillä oikeesti ole mitään korkeempaa aivotoimintaa."

    ????
    Jos todetaan ettei sikiöllä oikeasti ole kovin korkeata aivotoimintaa, niin se on fakta, ei mitään likojen lakaisua. Miksi spekuloida sillä, mitä sikiö saattaisi ajatella, kun se ei koskaan kuitenkaan saata ajatella yhtään mitään? Mitkään ajatukset, mitkä me sen sikiön suuhun laitamme, eivät ole sen omia, vaan meidän mielikuvituksemme tuotetta. Ja ne peilaavat meidän arvojamme, meidän tarkoitusperämme, eivät sen sikiön.

    Se ei ole fakta ettei sikiöllä ole aivotoimintaa. Tämä on nyt puolestaan sinun spekulaatiotasi ja olettamistasi. Tämänhetkinen fakta ainakin on se, että on tieteellisesti todettu että sikiöillä hyvinkin varhaisessa vaiheessa on kyky tuntea kipua, joka viittaa hermostolliseen toimintaa joka puolestaan viittaa aivotoimintaan.

    Äänestä

sanoa näinkin (vaikka abortti ei sitä uhkaisikaan):

"Maailma on kylmä ja paha paikka, täynnä vihaa ja epävarmuutta, jaa pahempaan suuntaan ihmiskunta vain on menossa. Miksi minun pitäisi syntyä? Vain siksikö, että sinä, äitini, haluat oman pienen suloisen vauvan hellittäväksesi?
En minä halua syntyä tällaiseen maailmaan - kiireiseen, kylmään, julmaan ja epäoikeudenmukaiseen."

Mutta eihän tällainen toki sinun maailmankuvaasi mahdu, etkä sinä tallaista kuuntelisi...

Äänestä
  • Tässäpä on esillä aborttiväen synkkää synkempi maailmankuva. Tämän humpuukin verukkeella he oikeuttavat itselleen oman lapsensa surmaamisen.

    Onko olemassa julmempaa tekoa?

    Äänestä

  • sielunmaisema kirjoitti:

    Tässäpä on esillä aborttiväen synkkää synkempi maailmankuva. Tämän humpuukin verukkeella he oikeuttavat itselleen oman lapsensa surmaamisen.

    Onko olemassa julmempaa tekoa?

    katso uutiset :D

    Ai niin mut ei teillä uskovaisilla saa olla telkkaria..
    Eihän teillä kyllä sais olla tietokoneitakaan kun ne on saatanasta mutta sun modeemina varmaan toimii siellä sähkövirtaa läpikuljettava puhuva ufoalkio

    Etpä osannu vastata tonne yhteen viestiin kun sanottiin että puolet alkioista on aborttioikeuden kannattajia ja puhuu sen puolesta

    vaikka eipä sitä odottanutkaan, vanha höyrähtänyt palstahörhö kun olet niin sulta on lakattu odottamasta mitään abortin kieltoon liittyvää järkevää syytä jo iät ajat sitten

    et vaan ole kertaakaan onnistunut keksimään mitään mikä selittäisi pakkosynnytyksen ja miten se toteutettaisiin :D

    Äänestä

  • paljonkin, kirjoitti:

    katso uutiset :D

    Ai niin mut ei teillä uskovaisilla saa olla telkkaria..
    Eihän teillä kyllä sais olla tietokoneitakaan kun ne on saatanasta mutta sun modeemina varmaan toimii siellä sähkövirtaa läpikuljettava puhuva ufoalkio

    Etpä osannu vastata tonne yhteen viestiin kun sanottiin että puolet alkioista on aborttioikeuden kannattajia ja puhuu sen puolesta

    vaikka eipä sitä odottanutkaan, vanha höyrähtänyt palstahörhö kun olet niin sulta on lakattu odottamasta mitään abortin kieltoon liittyvää järkevää syytä jo iät ajat sitten

    et vaan ole kertaakaan onnistunut keksimään mitään mikä selittäisi pakkosynnytyksen ja miten se toteutettaisiin :D

    Kuulehan, ennen kuin menestyy näillä palstoilla täytyy olla hallussa kolme asiaa. Halu sanoa jotakin, asia, josta puhuu ja kyky ilmaista asiansa. Sinulla on hallussa valitettavasti vain ensimmäinen kriteeri.

    Äänestä

  • vielä... kirjoitti:

    Kuulehan, ennen kuin menestyy näillä palstoilla täytyy olla hallussa kolme asiaa. Halu sanoa jotakin, asia, josta puhuu ja kyky ilmaista asiansa. Sinulla on hallussa valitettavasti vain ensimmäinen kriteeri.

    sitäkään ensimmäistä :D

    Äänestä

  • sielunmaisema kirjoitti:

    Tässäpä on esillä aborttiväen synkkää synkempi maailmankuva. Tämän humpuukin verukkeella he oikeuttavat itselleen oman lapsensa surmaamisen.

    Onko olemassa julmempaa tekoa?

    tekoja jotka jatkuvat vuositolkulla, kun pieni lapsi joutuu elämään epäinhimmillisissä oloissa, omien vanhempiensa vuoksi. Julmempaa on myös syyllistää jota kuta joka epäitsekkyydessään katsoo olevansa kykenemätön huolehtimaan jälkeläisestään ja tekee täysin laillisen toimenpiteen, abortin. Sitten löytyy näitä tekopyhiä, jotka nostavat omaa pienoista itsetuntoansa, arvostelemalla ja törkeästi solvaamalla. Sepä vasta julmaa ja typerää onkin.

    Äänestä

  • vielä... kirjoitti:

    Kuulehan, ennen kuin menestyy näillä palstoilla täytyy olla hallussa kolme asiaa. Halu sanoa jotakin, asia, josta puhuu ja kyky ilmaista asiansa. Sinulla on hallussa valitettavasti vain ensimmäinen kriteeri.

    palstoilla" ... onko se ainut rivi mikä sinulla on kirjoittaa ansioluetteloosi.
    "Olen menestynyt Suomi24n aborttipalstalla sillä minua on haukuttu hulluksi ja tärähtäneeksi useammin kuin ketään muuta" :D

    Nuppu85 on menestynyt täällä enemmän kuin sinä ja se ei kirjota mitään muuta kun sanoja lutka ja paljas k***ä :D
    Tosin kiinnostavampaa luettavaa sekin verrattuna sinun kirjoituksiisi

    Äänestä

  • julmempia tekoja kirjoitti:

    tekoja jotka jatkuvat vuositolkulla, kun pieni lapsi joutuu elämään epäinhimmillisissä oloissa, omien vanhempiensa vuoksi. Julmempaa on myös syyllistää jota kuta joka epäitsekkyydessään katsoo olevansa kykenemätön huolehtimaan jälkeläisestään ja tekee täysin laillisen toimenpiteen, abortin. Sitten löytyy näitä tekopyhiä, jotka nostavat omaa pienoista itsetuntoansa, arvostelemalla ja törkeästi solvaamalla. Sepä vasta julmaa ja typerää onkin.

    elää (huom. ELÄÄ) huonoissa oloissa eivät ole sentään TAPPANEET sitä!!!!

    Äänestä

  • paljonkin, kirjoitti:

    katso uutiset :D

    Ai niin mut ei teillä uskovaisilla saa olla telkkaria..
    Eihän teillä kyllä sais olla tietokoneitakaan kun ne on saatanasta mutta sun modeemina varmaan toimii siellä sähkövirtaa läpikuljettava puhuva ufoalkio

    Etpä osannu vastata tonne yhteen viestiin kun sanottiin että puolet alkioista on aborttioikeuden kannattajia ja puhuu sen puolesta

    vaikka eipä sitä odottanutkaan, vanha höyrähtänyt palstahörhö kun olet niin sulta on lakattu odottamasta mitään abortin kieltoon liittyvää järkevää syytä jo iät ajat sitten

    et vaan ole kertaakaan onnistunut keksimään mitään mikä selittäisi pakkosynnytyksen ja miten se toteutettaisiin :D

    "Etpä osannu vastata tonne yhteen viestiin kun sanottiin että puolet alkioista on aborttioikeuden kannattajia ja puhuu sen puolesta"

    Kun tätähän ei voida mitenkään tietää ennenku annettas niille se mahdollisuus kertoa se.

    Jos oot sitä mieltä että kenenkään toisen ei ole velvollisuus ylläpitää jonkun toisen elämää niin itsekin ihan varmasti jyrkänteellä roikkuessas toisen käden eli ruumiin varassa suorastaan anelisit päästään irti!! Joo, näkis vaan..HAHH!!

    'Pakkosynnytys' toteutetaan samoin kuin monissa muissa maissa onkin tapana, ja harvempi lähtis riskeeraan henkeensä jonkun puoskarin käsiin..

    ps. en ole se keltä vastausta odotit, mutta telkkari löytyy enkä uskovainen ole.

    Äänestä

  • sielunmaisema kirjoitti:

    Tässäpä on esillä aborttiväen synkkää synkempi maailmankuva. Tämän humpuukin verukkeella he oikeuttavat itselleen oman lapsensa surmaamisen.

    Onko olemassa julmempaa tekoa?

    minkä haluat nähdä (et kokonaisuutta), ja vedät siitä omia johtopäätöksiäsi.

    En minä sanonut, että ikinä tekisin aborttia vain sen vuoksi, että maailma on paha paikka. Tai että ylipäätään koskaan tekisin aborttia.

    Pointtini oli, että jos lähdetään mukaan tuohon sinun ajatusleikkiisi, että sikiö voisi ilmaista oman mielipiteensä, se mielipide voisi MYÖS ihan yhtä hyvin olla aivan päinvastainen kuin mitä sinä aloitusviestissäsi esitit.

    Kuten Dara tuolla aiemmin sanoi, iso osa (puolet?) ihmisistä kannattaa aborttioikeutta, joten samanlaisella todennäköisyydellä se sikiökin saattaisi puoltaa asiaa äitinsä hyväksi.

    Tai voisi olla niinkin, että sikiö, jota abortti ei edes uhkaisi, sanoisi äidilleen, joka lasta toivottuna odottaisi, ettei haluakaan syntyä.

    Eikä se ole mistään tuulesta temmattua ole: Suomessakin joka vuosi noin 1000-1200 ihmistä tappaa itsensä, koska eivät kestä tätä elämää. Ja vuosittain itsemurhayrityksiä on noin 10-15-kertainen määrä. Täällä meidän hyvinvointivaltiossamme!

    Miksi, jos kerran elämä täällä on niin ihanaa ja auvoisaa?

    Sinä haluat herättää keskustelua, mutta suostut näkemään vain yhden ainoan kannan - sen, että jokaikinen sikiö ajattelisi (jos siihen kykenisi) täsmälleen samoin kuin sinäkin, ei mitenkään muuten.
    Ja sitten kapeakatseisuuttasi syytät toisia keskustelukyvyttömiksi.

    Äänestä

  • niin. kirjoitti:

    "Etpä osannu vastata tonne yhteen viestiin kun sanottiin että puolet alkioista on aborttioikeuden kannattajia ja puhuu sen puolesta"

    Kun tätähän ei voida mitenkään tietää ennenku annettas niille se mahdollisuus kertoa se.

    Jos oot sitä mieltä että kenenkään toisen ei ole velvollisuus ylläpitää jonkun toisen elämää niin itsekin ihan varmasti jyrkänteellä roikkuessas toisen käden eli ruumiin varassa suorastaan anelisit päästään irti!! Joo, näkis vaan..HAHH!!

    'Pakkosynnytys' toteutetaan samoin kuin monissa muissa maissa onkin tapana, ja harvempi lähtis riskeeraan henkeensä jonkun puoskarin käsiin..

    ps. en ole se keltä vastausta odotit, mutta telkkari löytyy enkä uskovainen ole.

    täytys pidellä musta kiinni siinä jyrkänteellä 9 kuukautta ja sit pusertaa alapäästään ulos niin että veri ja ulosteet lentää ja vaarana ois et hän kuolee siihen niin sais ehottomasti päästää irti.
    Myöskin jos hän joutuisi pitämään minusta kiinni jyrkänteellä koko elämänsä ajan niin sais ehdottomasti päästää irti.

    Äänestä

  • niin. kirjoitti:

    "Etpä osannu vastata tonne yhteen viestiin kun sanottiin että puolet alkioista on aborttioikeuden kannattajia ja puhuu sen puolesta"

    Kun tätähän ei voida mitenkään tietää ennenku annettas niille se mahdollisuus kertoa se.

    Jos oot sitä mieltä että kenenkään toisen ei ole velvollisuus ylläpitää jonkun toisen elämää niin itsekin ihan varmasti jyrkänteellä roikkuessas toisen käden eli ruumiin varassa suorastaan anelisit päästään irti!! Joo, näkis vaan..HAHH!!

    'Pakkosynnytys' toteutetaan samoin kuin monissa muissa maissa onkin tapana, ja harvempi lähtis riskeeraan henkeensä jonkun puoskarin käsiin..

    ps. en ole se keltä vastausta odotit, mutta telkkari löytyy enkä uskovainen ole.

    puoskarin käsiin laittaa, menee vaikka ruotsiin :D
    Tai pikkusen "vahingossa" kompastuu rappusissa niin sillähän se on selvä.
    Tietysti voi myös tehdä niinkuin tämä tyttö oprahissa että listii sen syntyneen sikiön.

    Mysö raskaudenkeskeytyksen käynnistäviä pillereitä saisi helposti netistä ynnä muualta.

    Äänestä

  • ihmisen kirjoitti:

    täytys pidellä musta kiinni siinä jyrkänteellä 9 kuukautta ja sit pusertaa alapäästään ulos niin että veri ja ulosteet lentää ja vaarana ois et hän kuolee siihen niin sais ehottomasti päästää irti.
    Myöskin jos hän joutuisi pitämään minusta kiinni jyrkänteellä koko elämänsä ajan niin sais ehdottomasti päästää irti.

    sä olitki tää rankan synnytyksen nähny...

    no, en usko tohon kyl edelleenkään.

    Äänestä

  • tarvii kirjoitti:

    puoskarin käsiin laittaa, menee vaikka ruotsiin :D
    Tai pikkusen "vahingossa" kompastuu rappusissa niin sillähän se on selvä.
    Tietysti voi myös tehdä niinkuin tämä tyttö oprahissa että listii sen syntyneen sikiön.

    Mysö raskaudenkeskeytyksen käynnistäviä pillereitä saisi helposti netistä ynnä muualta.

    varaa aborttimatkailuun ja toi porrashomma on kategoriassa yhtä suuret riskit ku puoskarillaki..ja niistä laittomista(?) nettipillereistäkä ei tiä mitä ne oikeesti pitää sisällään.

    Äänestä

  • vain sen kirjoitti:

    minkä haluat nähdä (et kokonaisuutta), ja vedät siitä omia johtopäätöksiäsi.

    En minä sanonut, että ikinä tekisin aborttia vain sen vuoksi, että maailma on paha paikka. Tai että ylipäätään koskaan tekisin aborttia.

    Pointtini oli, että jos lähdetään mukaan tuohon sinun ajatusleikkiisi, että sikiö voisi ilmaista oman mielipiteensä, se mielipide voisi MYÖS ihan yhtä hyvin olla aivan päinvastainen kuin mitä sinä aloitusviestissäsi esitit.

    Kuten Dara tuolla aiemmin sanoi, iso osa (puolet?) ihmisistä kannattaa aborttioikeutta, joten samanlaisella todennäköisyydellä se sikiökin saattaisi puoltaa asiaa äitinsä hyväksi.

    Tai voisi olla niinkin, että sikiö, jota abortti ei edes uhkaisi, sanoisi äidilleen, joka lasta toivottuna odottaisi, ettei haluakaan syntyä.

    Eikä se ole mistään tuulesta temmattua ole: Suomessakin joka vuosi noin 1000-1200 ihmistä tappaa itsensä, koska eivät kestä tätä elämää. Ja vuosittain itsemurhayrityksiä on noin 10-15-kertainen määrä. Täällä meidän hyvinvointivaltiossamme!

    Miksi, jos kerran elämä täällä on niin ihanaa ja auvoisaa?

    Sinä haluat herättää keskustelua, mutta suostut näkemään vain yhden ainoan kannan - sen, että jokaikinen sikiö ajattelisi (jos siihen kykenisi) täsmälleen samoin kuin sinäkin, ei mitenkään muuten.
    Ja sitten kapeakatseisuuttasi syytät toisia keskustelukyvyttömiksi.

    "joten samanlaisella todennäköisyydellä se sikiökin saattaisi puoltaa asiaa äitinsä hyväksi."

    Uskokoon ken haluaa..

    Ja eiköhän ne itsemurhat johdu lähinnä huonoista elämänkokemuksista joita sillä sikiöllä ei vielä edes oo.

    Äänestä

  • ei ois kirjoitti:

    varaa aborttimatkailuun ja toi porrashomma on kategoriassa yhtä suuret riskit ku puoskarillaki..ja niistä laittomista(?) nettipillereistäkä ei tiä mitä ne oikeesti pitää sisällään.

    riskit vaan, vaikka puoskarin kuin pakotettu raskaus ja synnytys.

    Eikä sinne Ruotsiin menoon kovin montaa euroo tarvii :D

    Vaikka eihän tota tarvii miettiä ja hätäillä kun tilanne on mikä on :)

    Äänestä

  • ihan mitkä kirjoitti:

    riskit vaan, vaikka puoskarin kuin pakotettu raskaus ja synnytys.

    Eikä sinne Ruotsiin menoon kovin montaa euroo tarvii :D

    Vaikka eihän tota tarvii miettiä ja hätäillä kun tilanne on mikä on :)

    roikkua ja inistä täällä palstalla, tilannehan on mieluinen..?

    Äänestä

  • miksi siis kirjoitti:

    roikkua ja inistä täällä palstalla, tilannehan on mieluinen..?

    täällä ihan keskustellakseen siitä itse abortista ja aborttikokemuksista, ainakin jos lakitilanne on mieleinen.

    Jos itse olisin sillä puolella joille laki ei ole mieleinen ja haluiaisin siihen muutosta niin roikkuisin kyllä jossain muualla kuin keskustelupalstoilla, täällä kun ei muuteta mitään.
    Kuitenkin, jotta muutoksia voisi tulla niin muutoksesta aiheutuvat seuraamukset ja käytännön asiat pitäisi olla selvillä kuinka ne hoidetaan noudattamalla kaikkia muita lakeja.Ja tietysti pitäisi päästä vaikuttamaan päättäjiin.

    Eihän sitä voi mitään pyytää jos ei ole tilanteen eteen tehnyt mitään.Ei jotain lakia voi vain hylätä, pitää olla uusi käytäntö siihen tilalle.Ei riitä että saisi lyötyö läpi jotain alkion oikeuksia, pitäisi muuttaa myös naisten oikeuksia jotta alkion oikeuksia voitaisiin noudattaa.Nämä vaatii hirmusen paljon työtä ja tuumimista.Teinä minä huiskisin niiden asioiden parissa jos muutosta toivoisin.

    Äänestä

  • roikkuu kirjoitti:

    täällä ihan keskustellakseen siitä itse abortista ja aborttikokemuksista, ainakin jos lakitilanne on mieleinen.

    Jos itse olisin sillä puolella joille laki ei ole mieleinen ja haluiaisin siihen muutosta niin roikkuisin kyllä jossain muualla kuin keskustelupalstoilla, täällä kun ei muuteta mitään.
    Kuitenkin, jotta muutoksia voisi tulla niin muutoksesta aiheutuvat seuraamukset ja käytännön asiat pitäisi olla selvillä kuinka ne hoidetaan noudattamalla kaikkia muita lakeja.Ja tietysti pitäisi päästä vaikuttamaan päättäjiin.

    Eihän sitä voi mitään pyytää jos ei ole tilanteen eteen tehnyt mitään.Ei jotain lakia voi vain hylätä, pitää olla uusi käytäntö siihen tilalle.Ei riitä että saisi lyötyö läpi jotain alkion oikeuksia, pitäisi muuttaa myös naisten oikeuksia jotta alkion oikeuksia voitaisiin noudattaa.Nämä vaatii hirmusen paljon työtä ja tuumimista.Teinä minä huiskisin niiden asioiden parissa jos muutosta toivoisin.

    missä pitää roikkua jos haluaa lakiin muutosta?

    Äänestä

  • lapsi.. kirjoitti:

    elää (huom. ELÄÄ) huonoissa oloissa eivät ole sentään TAPPANEET sitä!!!!

    toisinaan kyllä tappaa, ihan joko välittömästi tai välillisesti. Paljon on mm alkoholi ja huumesyndroomista kärsiviä lapsia joiden elämä jää lyhyeksi ja melkoisen tuskalliseksi, ihan vain yksi esimerkki lukemattomien joukossa mainitakseni.

    Äänestä

  • ihmisen kirjoitti:

    täytys pidellä musta kiinni siinä jyrkänteellä 9 kuukautta ja sit pusertaa alapäästään ulos niin että veri ja ulosteet lentää ja vaarana ois et hän kuolee siihen niin sais ehottomasti päästää irti.
    Myöskin jos hän joutuisi pitämään minusta kiinni jyrkänteellä koko elämänsä ajan niin sais ehdottomasti päästää irti.

    ton logiikan mukaan sunkin äidin kannattasi nyt jo äkkiä ottaa siis sultakin nirri pois??? Harmi kun ei tullut ajoissa sitä vaan tehtyä, niinkö???

    Äänestä

  • vain sen kirjoitti:

    minkä haluat nähdä (et kokonaisuutta), ja vedät siitä omia johtopäätöksiäsi.

    En minä sanonut, että ikinä tekisin aborttia vain sen vuoksi, että maailma on paha paikka. Tai että ylipäätään koskaan tekisin aborttia.

    Pointtini oli, että jos lähdetään mukaan tuohon sinun ajatusleikkiisi, että sikiö voisi ilmaista oman mielipiteensä, se mielipide voisi MYÖS ihan yhtä hyvin olla aivan päinvastainen kuin mitä sinä aloitusviestissäsi esitit.

    Kuten Dara tuolla aiemmin sanoi, iso osa (puolet?) ihmisistä kannattaa aborttioikeutta, joten samanlaisella todennäköisyydellä se sikiökin saattaisi puoltaa asiaa äitinsä hyväksi.

    Tai voisi olla niinkin, että sikiö, jota abortti ei edes uhkaisi, sanoisi äidilleen, joka lasta toivottuna odottaisi, ettei haluakaan syntyä.

    Eikä se ole mistään tuulesta temmattua ole: Suomessakin joka vuosi noin 1000-1200 ihmistä tappaa itsensä, koska eivät kestä tätä elämää. Ja vuosittain itsemurhayrityksiä on noin 10-15-kertainen määrä. Täällä meidän hyvinvointivaltiossamme!

    Miksi, jos kerran elämä täällä on niin ihanaa ja auvoisaa?

    Sinä haluat herättää keskustelua, mutta suostut näkemään vain yhden ainoan kannan - sen, että jokaikinen sikiö ajattelisi (jos siihen kykenisi) täsmälleen samoin kuin sinäkin, ei mitenkään muuten.
    Ja sitten kapeakatseisuuttasi syytät toisia keskustelukyvyttömiksi.

    Aborttiväki haluaisi siis nähdä jo pienet lapset kaltaisinaan eli surkeina desperaadoina, jota haluavat ottaa hengen joltakin! Tietysti aborttiväen mieliksi itseltään. Näin aborttiväki näkee lapsensa kuoleman airueina sen sijaan, että huomaisi itsensä aborttihalunsa subjektina.

    Kuten alussa on jo sanottu, kukaan kuolemaa hyvänä pitävä ei ole rehellinen, jos ei pidä sitä hyvänä juuri itselleen. Toki moni pitää sitä juuri tarkasti MUILLE, jopa lapsille, sopivana. Tällainen puhe on surkean raukkamaisuuden huipentuma.

    Jos abortti-asiamies olisi puheissaan rehellinen, hän antaisi lapsen tehdä omat päätökset elämässään.

    Suomessa todellakin 1000 ihmistä tappaa itsensä. Monet heistä ovat vanhoja ja sairaita ja elämänsä eläneet. Sen lisäksi 11 000 ihmistä tappaa lapsensa kohtuun. Traagista komiikkaa on että abortti-asiamiehet haluavat 1000 itsemurhan kuvastamalla kurjuudella perustella 11000 lapsen surmaaminen kohdussa "kun ei satu huvittamaan".

    Juuri tässä ilmenee synkistelevän maailmankuvan käyttö oman elämän mukavuudentavoittelun verukkeena. Epärehellisyyttä ja sekoilua kaikki tyyni.

    Äänestä

  • lapsiin kirjoitti:

    Aborttiväki haluaisi siis nähdä jo pienet lapset kaltaisinaan eli surkeina desperaadoina, jota haluavat ottaa hengen joltakin! Tietysti aborttiväen mieliksi itseltään. Näin aborttiväki näkee lapsensa kuoleman airueina sen sijaan, että huomaisi itsensä aborttihalunsa subjektina.

    Kuten alussa on jo sanottu, kukaan kuolemaa hyvänä pitävä ei ole rehellinen, jos ei pidä sitä hyvänä juuri itselleen. Toki moni pitää sitä juuri tarkasti MUILLE, jopa lapsille, sopivana. Tällainen puhe on surkean raukkamaisuuden huipentuma.

    Jos abortti-asiamies olisi puheissaan rehellinen, hän antaisi lapsen tehdä omat päätökset elämässään.

    Suomessa todellakin 1000 ihmistä tappaa itsensä. Monet heistä ovat vanhoja ja sairaita ja elämänsä eläneet. Sen lisäksi 11 000 ihmistä tappaa lapsensa kohtuun. Traagista komiikkaa on että abortti-asiamiehet haluavat 1000 itsemurhan kuvastamalla kurjuudella perustella 11000 lapsen surmaaminen kohdussa "kun ei satu huvittamaan".

    Juuri tässä ilmenee synkistelevän maailmankuvan käyttö oman elämän mukavuudentavoittelun verukkeena. Epärehellisyyttä ja sekoilua kaikki tyyni.

    Sinulle on näköjään ihan turha vastata yhtään mitään, koska kieltäydyt ymmärtämästä (tai et osaa ymmärtää?) lukemaasi, vääristelet toisten sanoja ja vedät niistä vääristyksistä harhaisia johtopäätöksiäsi.

    Äänestä

  • näköjään kirjoitti:

    Sinulle on näköjään ihan turha vastata yhtään mitään, koska kieltäydyt ymmärtämästä (tai et osaa ymmärtää?) lukemaasi, vääristelet toisten sanoja ja vedät niistä vääristyksistä harhaisia johtopäätöksiäsi.

    Kuten viestiketjusta voidaan havaita aborttiväki on täysin kykenemätön ottamaan vähäisessäkään mitassa huomioon lapsen näkökulmaa aborttiin.

    Aborttioikeuden puolustajan sanomalle altistettu lapsi on abortti-asiamiehelle täysin arvoton sekä vailla sääliä ja puolustajaa. Lapsen kohtalo on miltei sinetöity. Lapsen pelastaa enää vain järki tai äidin rakkaus.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ja aborttioikeus kirjoitti:

Ajatellaanpa, että on olemassa oikeus ja tasa-arvo. Tasa-arvoon perustuvassa oikeudessa abortoitu lapsi voisi kysyä, miksi hänet tapettiin. Mitä lapsi sanoisi?

Ehkä hän sanoisi aborttioikeuden puolustajalle:

Sanot, että on olemassa aborttioikeus. Se merkitsi minulle kuolemaa, elämäni ja lasteni elämän väkivaltaista riistoa.

Olisiko aborttioikeuden kääntöpuolena velvollisuuteni kuolla? Ei! Sellaisen velvollisuuden rehellinen vaatiminen ei ole mahdollista.

Ihmisillä on oikeuksia ja velvollisuuksia. Jokaiselle luonnostaan kuuluva oikeus on ihmisoikeus. Ihmisoikeuden piirissä olemme tasa-arvoisia. Jokaisen ihmisen velvollisuus on kunnioittaa toisen ihmisen ihmisyyttä ja elämää. Elämä ei ole pullataikina, josta on lupa näpistää pelkät rusinat. Oikeudet ja velvollisuudet ovat yhtäläiset.

Kun abortin seurauksena on lapsen kuolema, on aborttia pidettävä hyvänä vain jos kuolemaa pidetään hyvänä. Hyvin harvat etsivät kuolemaa pitäen sitä hyvänä asiana. Minun - abortin uhrin - käsitystä ei kysytty. Kysyn siksi, pidätkö kuolemaa hyvänä?

Mieti vastaatko kyllä vai ei.

Jos et pidä kuolemaa hyvänä, abortti on vääryys.

Pidätkö kuolemaa hyvänä? Miten olet menetellyt:

Kuolemaa hyvänä pitäviä abortin teettäneitä ei voida pitää rehellisinä, sillä heistä kuolema sopii lapselle samalla kun he ovat halunneet jatkaa elämäänsä juuri kuten tahtovat -jopa lapsen elämän kustannuksella. Abortin teettäneet eivät ole halunneet -hyväksi sanomaansa - kuolemaa itselleen.

Tämäkö olisi tasa-arvoa? Olisiko tämä puolustuskyvyttömän lapsen hyväksikäyttöä?

Abortti ei siten ole mikään oikeus vaan väkivaltainen ja omanvoitonpyyntöinen loukkaus ihmisyyttä ja lapsen elämää kohtaan.


Ehkä lapsi vielä lisäisi:

Sanoit puolustaessasi aborttioikeuksia, että en ansaitse ihmisoikeuksia, sanoit minua solukasaksi. Sanoit minua jopa mielipteeksesi. Lasta halventaessasi loukkasit myös lasta kantavaa naista. Todellisuudessa hänen lapsensa ei ollut loinen vaan ihminen elämänsä alkutaipaleella. Tämän tiesit aivan selkesäti, vaikka et sitä myöntänyt.

Aborttioikeuteesi liittyvä lapsen ja äitiyden kieltäminen alisti naisen mille hyvänsä ulkoisille vaatimuksille, joiden tiellä lapsen kuviteltiin olevan. Riistit siis äitiäni ja nujersit naisen työn, hauskanpidon, rahahuolien, opiskelujen yms. alle kertomalla, että abortti on keino parantaa asemia maailman pelikentillä. Miksi?

Abortoidun lapsen kannalta kuitenkin kaikkein kummallisinta on aborttioikeuden periaatteellinen kannattaminen. Se periaate muuttuu Suomessa 1/1 käytännöksi 11 000 abortissa joka vuosi.

Kuinka saattaisit ottaa vastuun aborttioikeus-periaatteestasi? Et mitenkään voi kantaa vastuuta ensimmäisestäkään abortista!

Kuten edellä olemme todenneet, aborttioikeuden periaate on väkivallaksi muuttuvaa itsepetosta. Olisiko siis kyse pelkästä heikosta ajattelusta, vai onko epäinhimillisyyden, elämästä vieraantumisen ja kuoleman periaate todellakin vallannut aborttioikeuden kannattajan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu