Olemme avopuolisoni kanssa alkaneet harkita toisen koiran ottamista n. 1-2 vuoden kuluttua. Rotu ei vielä ole selvillä, ja tässä nyt pitäisikin alkaa selvittelemään, mikä olisi meille sopiva. Nykyinen koiramme on reilu kaksivuotias seropiuros (pystykorva/kettuterrieri/saksanmetsästysterrieri), suht pienikokoinen mutta omaa sitäkin kovemman luonteen ja suuremman egon. Hiukan aikuistuttuaan se on kuitenkin rauhoittunut huomattavasti pentuajan hösellyksestä ja välillä turhauttavalta tuntunut koulutuskin on nyt alkanut jossain määrin "kantaa hedelmää". Tässäpä muutamia ominaisuuksia joita rodulta toivoisin.
-luonne rauhallinen, mutta ei mikään sohvaperuna
-sopii lapsiperheisiin
-ei turhan herkkä (ts. ei hätkähdä jokaisesta kovemmasta äänestä)
-turkki ei mielellään trimmattava
-suht isokokoinen
-ei liian haastava kouluttaa
-tulee toimeen myös muiden koirien kanssa(tärkeimpänä tietysti jo olemassa oleva koiramme)
-pysyy lenkeillä ketterän seropimme perässä
-pärjää työpäivän itsekseen (tai toisen koiran kanssa)
-älykäs
-ei vahvaa metsästysviettiä
-soveltuu hyvin agilityyn/tokoon
-ei kovin herkkähaukkuinen
-sisäkoiraksi pienkerrostalokolmioon (78m2)
Tässäpä muutamia...Rotuja jotka miellyttävät valmiiksi ovat esim. staffi, amstaffi (enemmän avokin mieltymys, tosin ei täytä kaikkia minun kriteereitäni), samojedi, berni, bordercollie...Ehdotelmia laitelkaa vapaasti.Tuskin mikääån rotu täydellisesti noita kriteereitäni täyttää, mutta sehän ei ole tarkoituskaan =)
Rotu hakusessa
7
358
Vastaukset
en ottaisi koiraa kerrostaloon jolla on paksu turkki. siskon tytöllä on Berni ja sillä on aina niin kuuma että parvekkeella suurimmaksi osaksi aina. kesällä vissiin vessassa.
- Collieperhe taas
En jaksa kirjautua sisään.. Tulipa heti mieleeni lyhytkarvainen collie. Nyökyttelin listasi jokaisen viivan kohdalla :)
- Maya81
että ei kannata ainakaan mitään samojedia ottaa kerrostaloon...niillä on niin kuuma kesäisin että haluavat olla koko ajan ulkona varjossa..nehän viihtyy talvisinki todella paljon ulkona.
labradorinnoutaja,bokseri,dalmis...tai toinen seropi :) - Koirakko
vaihtoehtoina belgianpaimenkoira, saksanpaimenkoira tai hollanninpaimenkoira. Kaikki ehdottomasti "koulutettavia" rotuja, mutta kiitollisia, kun homman hoitaa.
- NJK
kultainennoutaja narttu kuulostais eika osuvalta. nartut pehmosempia ku urokset
...ehdotelmista. Yksi mikä minua hiukan ihmetytti oli se ettei paksuturkkista koiraa kerrostaloon kesähelteiden vuoksi. Kun oman asuntomme sisälämpötila (pienkerrostalossa) ei kyllä edes kesäisin kuumene mitenkään erityisesti. Ihan viileää on ollut sisätiloissa vaikka ulkona helle. Vai mitähän näissä vastauksissa ajettiin takaa?
- Koirastahan
tulee hyvin paljon sellainen joksi se kasvatetaan. Tärkeimmät vaikuttimet ovat viikot 4-8 kasvattajan luona sekä siitä eteenpäin aikuisuuteen teidän luonanne. Mutta tietysti rotuominaisuudetkin vaikuttavat. En kyllä ottaisi belkkaria, sakemannia tai bordercollieta. Ovat enemmänkin työkoiria. Onnea etsintään! Käykää tutustumassa www.manssi.net!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt314153Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.462175Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö471355- 841197
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381148Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251116Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä501061Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161945Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os175879- 57855