olisi tarkoitus lähteä moposkootterilla ja haluaisin tietää mistä saisi tietoa esim.että millaisilla teillä saa ajaa mopolla. Sen tiedän että moottoritiellä ei saa ajaa mutta miten on moottoriliikennetien,helsingin seudulla kehä teiden jne. laita.Saako jostain sivulta netistä virallista tietoa vaikka lainsäädännöstä?
Muitakin hyviä vinkkejä ja mitä kannattaa ottaa huomioon voi esittää.Olen ajanut n.200km lenkkejä päiväseltään mutta nyt olisi tarkoitus lähteä n.350km päähän kotoa.
Muitakin hyviä vinkkejä ja mitä kannattaa ottaa huomioon voi esittää.Olen ajanut n.200km lenkkejä päiväseltään mutta nyt olisi tarkoitus lähteä n.350km päähän kotoa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kaikilla muilla saat ajaa paitsi moottoritiellä ja moottoriliikennetiellä. Ja sitten vaan sellasilla pyöräteillä missä on sallittu mopoille-lisäkilpi.
Kehäteille ei.
juu näin eli kehäteiden pyörätiet ovat sallittuja mopoille.
Mutta, Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla ajaessa suosittelisin käyttämään pyörätietä, vaikkei siinä olisikaan sallittu mopoille-lisäkylttiä. Eilen olin valoissa kahden rekan välissä, joista taaempi ei ilmeisesti huomannut minua ja meinasin jäädä alle. Varovaisesti pyörätiellä niin se on kaikille paras.
Mulla kävi yks päivä niin et bussi oli pysähtyny pysäkille ja olin ajamassa sen ohi kun yhtäkkiä kuski olikin lähdössä pysäkiltä vaikka olin just sen kohdalla. Onneks sit huomas mut. Oli kuitenkin aika täpärä tilanne.
joo huomasitko katsoo että oliko ajovalot turvallisuutes takia kytkettynä päälle ja jos oli, oliko taas ajovalotpolttimot palaneet
Bussilla on taajama-alueilla aina etuajo-oikeus pysäkiltä lähdettäessä. Joskus niillä on etuajo-oikeus taajaman ulkopuolellakin, se riippuu alueen nopeusrajoituksesta. Jos vilkku on bussilla päällä ja nopeusrajoitus tarpeeksi alhainen, on törmäys sun syytäs.
mutta, jotkut bussikuskit tekee niin, että pitävät sitä vilkkua päällä koko pysäkillä olon ajan. Pitääkö sillon pysähtyä bussin taakse odottamaan, että se lähtee, vaikka se olisi siinä pitkään kun joku kaivelee matkalippuaan esiin siellä ?
En ole koskaan nähnyt vastaavaa kuskia, joka pitäis koko pysäkillä olon ajan nimenomaan vasemman puolen vilkkua päällä. Oikean puolen vilkkua tietysti saa pitää päällä, eikä siitä tarvitse välittää, koska sillähän bussi osoittaa, että on pysähtyneenä tien laitaan. Jos vasemman puolen vilkku vilkkuu, olet väistämisvelvollinen.
Jos kehäteillä tarkoitetaan esim kehä1,2 ja kolmosta niin ne eivät ole moottoriteitä saatikka moottoriliikenneteitä... joten niillä ajamista kukaan ei lakiin vedoten voi ajamista estää... eri asia kannattaako sinne mennä ruuhkaaikana...
Kehätiet lasketaan kaikki moottoriliikenneteiksi, ja ainakin kolmonen moottoritieksi. Ei saa ajaa edelleenkään. Vain sellaisella ajoneuvolla, jonka rakenteellinen nopeus on yli 50 km/h, ja mopollahan se on 45 km/h.
Missään kehätiellä kehät 1,2 ja 3 ei ole minkään valtakunnan moottoritiemerkki saatikka moottoriliikenne merkkiä joka estäisi ajamisen joten lainmukaan siellä saa ajaa ajoneuvolla jonka suurinsallittu nopeus on alle 50km/h... mutta kuten aiemmin mainitsin kannattaako siellä ajaa on ihan toinen asia mutta laki ei kiellä ajamista.
Saattaahan olla että "hevosmiestentietotoimisto" on kertonut että ei saa ajaa niin sehän on luku sitten ihan erikseen.
lähteä itä-suomesta kohti pääkaupunkiseutua.
Onnea kuitenkin matkallesi sillä aina pitää olla seikkailumieltä varsinkin kesäisin...
Itse kävin Oulussa asutomessuilla kaksi vuotta sitten KeeWay Focuksella... leppoisasti ajellessa matkaa meni kaikkineen(sukulaisilla käynnit myös) 10vrk ja kilometerjä tuli 1800...
Mielikuvitusta peliin ja matkalle...