Sain tajuttomuuskohtauksen

Vähensin omin päin Lamictal-lääkitystä.
Yhden tabletin neljästä.
Tänä iltana sain karsean epileptisen kohtauksen.
Tajuttoomuus, kouristelu, ja vaahtoa oli tullut suusta.:(((((
Olen kauhun vallassa.:(
6887
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

omin päin vähentää lääkitystäni; lääkemäärissä luotan kyllä enemmän neurologiin kuin itseeni. Ehkä sinun pitäisi harkita vielä? Kannattaa ainakin pyrkiä neurologin juttusille.

Jaksamisia!

Äänestä

On yleistä, että jos oireet häviävät, aletaan vähentämään lääkitystä. Vaikka lääkemäärä olisi juuri se oikea joka nimenomaan pitää ne oireet poissa. Tarkoitan siis omin päin tehtävää lääkityksen vähentämistä, miltei missä tahansa sairaudessa. Epilääkitys on kuitenkin vain oireita poistava, ei parantava lääkitys.
Neurologilla on koulutusta ja kokemusta, jota hän soveltaa jokaiseen asiakkaaseen. Vertaisryhmiä tutkimalla ja oireita vertailemalla, yritetään saada jokaiselle asiakkaalle ihanteellinen lääkecoctail. Yleensä lääkärit pyrkivät oireettomaan olotilaan jokaiselle asiakkaalle mahdollisimman pienellä lääkemäärällä. Jos se pienin tehoava määrä on omalla kohdalla 2 pilleriä, se saattaa olla jollekin toiselle 6 pilleriä.
Sinulle ilmeisesti se raja kulki juuri tuossa pois jättämässäsi pillerissä, ei sitäkään turhaan ole määrätty.

Ja tiedetään, kyllä joskus vähemmälläkin tulee toimeen, mitä lääkäri määrää. Mutta miksi leikkiä terveydellään.

Äänestä
  • Älkää kukaan teistä tehkö samoin!

    Äänestä

  • Moment musical kirjoitti:

    Älkää kukaan teistä tehkö samoin!

    Mutta ymmärsit kuitenkin, mistä huono olosi johtui. Monet eivät pysty myöntämään, että eivät ehkä sittenkään tiedä paremmin kuin lääkäri.
    Toivottavasti olosi paranee, ja popsi pois pillerisi, kyllä se siitä ;)

    Äänestä

  • tööttö kirjoitti:

    Mutta ymmärsit kuitenkin, mistä huono olosi johtui. Monet eivät pysty myöntämään, että eivät ehkä sittenkään tiedä paremmin kuin lääkäri.
    Toivottavasti olosi paranee, ja popsi pois pillerisi, kyllä se siitä ;)

    täytyy todella popsia.
    Mulla on tuosta Lamictalista tullut ikäviä
    näköhäiriöitä.
    Jos vaihtaisi sen yhden Lmaictalin yhteen Topimaxiin. Täytynee lähteä neurologille.

    Äänestä

viitaten kirjoittamaasi vastaukseen.

Omin päin EI PIDÄ lääkemäärää
mennä muuttamaan.

Ei ole väliä sillä onko kyseessä
epiin tai johonkin muuhun tarkoitettu
lääkemääräys.

Koskee myös määrän suurentamista.

Kuulemma on erittäin yleistä, että
kipuun tarkoitettua lääkemäärää
monet suurentavat, jotta vaikutus olisi
tehokkaampi.

Ikävä kyllä näin helppoa ei ole
tuossa tapauksessa matemaattinen
yhtälö:(((

Yksi pilleri vaikuttaa määrätyn ajan,
edellyttäen säännöllistä ottamista.

Siksi lääkärit kirjoittavat esim.1*3
pilleriä/vrk.

Jolloin säännöllisesti otettuna on
lääkityksellä paras vaikutus.

Jos muutat sen 1*4 tai 1*2 ei
vaikutus ole nouseva.

Tuo johtuu siitä, että määräannos jotakin
lääkettä vaikuttaa vain määrätyn ajan.

Turha on sitten minulta kysyä, miksi näin
tapahtuu.

Kuntoutuksessa ollessani meille kerrottiin
tästä asiasta ja missä ko. tutkimus tehtiin.

"Dementikko" kun olen, niin en jaksa muistaa
ko. tutkimuksen tekijöitä tai edes
linkkiä tähän sivuun.

Joten en voi kenellekkään suositella
oma-aloitteista määrän vähentämistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Moment musical kirjoitti:

Vähensin omin päin Lamictal-lääkitystä.
Yhden tabletin neljästä.
Tänä iltana sain karsean epileptisen kohtauksen.
Tajuttoomuus, kouristelu, ja vaahtoa oli tullut suusta.:(((((
Olen kauhun vallassa.:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu