Saako puun sinistymää millään pois, esim. vetyperoksidilla?
Sinistymän poisto
9
16444
Vastaukset
- se peittyy
ja erittäin hyvin nykyisin käytetyillä sinisillä maaleilla peitetään useimmiten sinistyneitä lautoja.
- sinistynyt
voithan kokeilla mitä tapahtuu esim.
http://www.pajutex.fi/homeen_pesu_puusta.php
mutta tuskin auttaa, sinistyminen on puunsisässä ei pinnalla... - ????
sinistynyt kirjoitti:
voithan kokeilla mitä tapahtuu esim.
http://www.pajutex.fi/homeen_pesu_puusta.php
mutta tuskin auttaa, sinistyminen on puunsisässä ei pinnalla...Homeenpoistoaine poistaa tehokkaasti homeen mutta ei sinistymiä kuten arvelitkin.
Ennen kysymyksen kirjoittamista olin käynyt läpi vain päällimmäiset paneelit ja luulin koko nipun olevan pilalla, mutta onneksi suurin osa olikin yllättäen täysin virheettömiä. Kelpaavathan nuo muutkin johonkin kohteeseen värjättyinä. Sinistymähän ei edes heikennä puuta.
Kaikesta huolimatta olisi mielenkiintoista tietää, jos jollakulla on kokemuksia sinistymien poistosta.
- tpk_68
Valkaisemalla tai muutoin kemikaaleilla ei sinistymää saa pois, kuin siinä tapauksessa, että sinistymää aiheuttava sienikasvusto ei ole edennyt pintaa syvemmälle.
Sinistyneessä puussa sienikasvuston itiöt asettuvat "lepotilaan" mikäli olosuhteet eivät ole niille otolliset mutta aktivoituvat kyllä uudelleen mikäli lämpötila ja kosteus ovat passelit.
Sinistymä kannattaa tietty yrittää poistaa ja käsitellä puu sen jälkeen suoja-aineella, joka ainakin estää (jos estää) sinistymisen tulevaisuudessa.
Sinistymä ei siis ole hometta, jonka poistaminen on helppoa. Home on vain puun pinnassa, sinistymä usein syvälläkin puussa.- KLam
Lähtee varmasti pois. Hypokloriittiliuos, jota myydään mm tuotemerkillä Siniveg. Oma hirsitalotoimitaja toimitti litran pullon, kun muutama hirsi oli ottanut kosteutta. samalla aineella lähtee myös tahrat käsittelemättömiltä puupinnoilta. käsitelty kohta on käsittelyn jälkeen hieman kellertävä, mutta väri tasoittuu äkkiä
- sinistymät
KLam kirjoitti:
Lähtee varmasti pois. Hypokloriittiliuos, jota myydään mm tuotemerkillä Siniveg. Oma hirsitalotoimitaja toimitti litran pullon, kun muutama hirsi oli ottanut kosteutta. samalla aineella lähtee myös tahrat käsittelemättömiltä puupinnoilta. käsitelty kohta on käsittelyn jälkeen hieman kellertävä, mutta väri tasoittuu äkkiä
Homeenpoistoaineita on turha kokeilla. Kovemmat konstit eli Tremax on aine jolla sinistymät lähtevät.
- Maailmanmies
KLam kirjoitti:
Lähtee varmasti pois. Hypokloriittiliuos, jota myydään mm tuotemerkillä Siniveg. Oma hirsitalotoimitaja toimitti litran pullon, kun muutama hirsi oli ottanut kosteutta. samalla aineella lähtee myös tahrat käsittelemättömiltä puupinnoilta. käsitelty kohta on käsittelyn jälkeen hieman kellertävä, mutta väri tasoittuu äkkiä
En löydä nyt (v. 2014) oikein mitään tietoa tästä SINIVEG-aineesta. Löytyykö apuja?
- fangii
Maailmanmies kirjoitti:
En löydä nyt (v. 2014) oikein mitään tietoa tästä SINIVEG-aineesta. Löytyykö apuja?
Kuuklettamalla Siniveg-tuotteesta ei löydy mitään, mutta Tremax löytyy - kokeile sitä.
Kokemusta aineesta ei minulla ole, mutta kokeilemalla senkin teho selviää. Tosin uskoisin aineen vain vaalentavan sinistymän ja samalla puun värin, jolloin niiden välinen ero pysyy suunnilleen samanlaisena.
Tehokkain tapa taitaa olla peittää sinistymä jollain värikäsittelyllä kuten vahauksella tai maalauksella. Onneksi sinistäjäsieni ei ole vaaraksi puurakenteille tai ihmisten terveydelle vaan on lähinnä kosmeettinen haitta - lisäksi se suojaa puuta muilta vahingollisimmilta sieniltä vieden niiltä elintilan.
Vastoin yleistä luuloa home ei ole vain pinnassa vaan sen rihmasto on syvemmällä - mustat pilkut ja valkoinen höytyvä ovat vain sienen ulospäin näkyviä osia kuten metsässäkin poimittavat sienet ovat käytännössä vain lisääntymistarkoitukseen eli itiöiden tuottamista varten ja itse sieni on rihmasto laajalla alueella maan alla. Sienet eivät myöskään ole kasviksia vastoin yleistä käsitystä vaan oma ryhmänsä eli on siis kasvi-, eläin- ja sienikunta nykyisen luokituksen mukaan - ja näin sieniruoka ei ole kasvisruokaa vaikka usein sitä sellaisena tarjotaankin vegeille.
Sinistäjäsieni on siis jopa hyödyllinen estäessään muiden sienien toiminnan näiden käyttäessä puun solukkoa ravinnokseen hajottaen sen lopulta kun taas sinistäjäsieni ei hajoita puun solukkoa vaan elää ilman kosteudesta ja ravinteista täyttäen puun solukon omalla rihmastollaan.
- laivakissatiuku
Oksaalihappo toimii hyvin ja on edullista. Hierrä pintaan kosteaa seosta anna vaikuttaa muutama tunti harjaa juuriharjalla ja pese vedellä pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322269Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749476Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297470Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806315SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825940Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084610Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014366Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo852036Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k781332