Sinistymän poisto

????

Saako puun sinistymää millään pois, esim. vetyperoksidilla?

9

15672

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se peittyy

      ja erittäin hyvin nykyisin käytetyillä sinisillä maaleilla peitetään useimmiten sinistyneitä lautoja.

      • sinistynyt

      • ????
        sinistynyt kirjoitti:

        voithan kokeilla mitä tapahtuu esim.
        http://www.pajutex.fi/homeen_pesu_puusta.php

        mutta tuskin auttaa, sinistyminen on puunsisässä ei pinnalla...

        Homeenpoistoaine poistaa tehokkaasti homeen mutta ei sinistymiä kuten arvelitkin.

        Ennen kysymyksen kirjoittamista olin käynyt läpi vain päällimmäiset paneelit ja luulin koko nipun olevan pilalla, mutta onneksi suurin osa olikin yllättäen täysin virheettömiä. Kelpaavathan nuo muutkin johonkin kohteeseen värjättyinä. Sinistymähän ei edes heikennä puuta.

        Kaikesta huolimatta olisi mielenkiintoista tietää, jos jollakulla on kokemuksia sinistymien poistosta.


    • tpk_68

      Valkaisemalla tai muutoin kemikaaleilla ei sinistymää saa pois, kuin siinä tapauksessa, että sinistymää aiheuttava sienikasvusto ei ole edennyt pintaa syvemmälle.

      Sinistyneessä puussa sienikasvuston itiöt asettuvat "lepotilaan" mikäli olosuhteet eivät ole niille otolliset mutta aktivoituvat kyllä uudelleen mikäli lämpötila ja kosteus ovat passelit.

      Sinistymä kannattaa tietty yrittää poistaa ja käsitellä puu sen jälkeen suoja-aineella, joka ainakin estää (jos estää) sinistymisen tulevaisuudessa.

      Sinistymä ei siis ole hometta, jonka poistaminen on helppoa. Home on vain puun pinnassa, sinistymä usein syvälläkin puussa.

      • KLam

        Lähtee varmasti pois. Hypokloriittiliuos, jota myydään mm tuotemerkillä Siniveg. Oma hirsitalotoimitaja toimitti litran pullon, kun muutama hirsi oli ottanut kosteutta. samalla aineella lähtee myös tahrat käsittelemättömiltä puupinnoilta. käsitelty kohta on käsittelyn jälkeen hieman kellertävä, mutta väri tasoittuu äkkiä


      • sinistymät
        KLam kirjoitti:

        Lähtee varmasti pois. Hypokloriittiliuos, jota myydään mm tuotemerkillä Siniveg. Oma hirsitalotoimitaja toimitti litran pullon, kun muutama hirsi oli ottanut kosteutta. samalla aineella lähtee myös tahrat käsittelemättömiltä puupinnoilta. käsitelty kohta on käsittelyn jälkeen hieman kellertävä, mutta väri tasoittuu äkkiä

        Homeenpoistoaineita on turha kokeilla. Kovemmat konstit eli Tremax on aine jolla sinistymät lähtevät.


      • Maailmanmies
        KLam kirjoitti:

        Lähtee varmasti pois. Hypokloriittiliuos, jota myydään mm tuotemerkillä Siniveg. Oma hirsitalotoimitaja toimitti litran pullon, kun muutama hirsi oli ottanut kosteutta. samalla aineella lähtee myös tahrat käsittelemättömiltä puupinnoilta. käsitelty kohta on käsittelyn jälkeen hieman kellertävä, mutta väri tasoittuu äkkiä

        En löydä nyt (v. 2014) oikein mitään tietoa tästä SINIVEG-aineesta. Löytyykö apuja?


      • fangii
        Maailmanmies kirjoitti:

        En löydä nyt (v. 2014) oikein mitään tietoa tästä SINIVEG-aineesta. Löytyykö apuja?

        Kuuklettamalla Siniveg-tuotteesta ei löydy mitään, mutta Tremax löytyy - kokeile sitä.

        Kokemusta aineesta ei minulla ole, mutta kokeilemalla senkin teho selviää. Tosin uskoisin aineen vain vaalentavan sinistymän ja samalla puun värin, jolloin niiden välinen ero pysyy suunnilleen samanlaisena.

        Tehokkain tapa taitaa olla peittää sinistymä jollain värikäsittelyllä kuten vahauksella tai maalauksella. Onneksi sinistäjäsieni ei ole vaaraksi puurakenteille tai ihmisten terveydelle vaan on lähinnä kosmeettinen haitta - lisäksi se suojaa puuta muilta vahingollisimmilta sieniltä vieden niiltä elintilan.

        Vastoin yleistä luuloa home ei ole vain pinnassa vaan sen rihmasto on syvemmällä - mustat pilkut ja valkoinen höytyvä ovat vain sienen ulospäin näkyviä osia kuten metsässäkin poimittavat sienet ovat käytännössä vain lisääntymistarkoitukseen eli itiöiden tuottamista varten ja itse sieni on rihmasto laajalla alueella maan alla. Sienet eivät myöskään ole kasviksia vastoin yleistä käsitystä vaan oma ryhmänsä eli on siis kasvi-, eläin- ja sienikunta nykyisen luokituksen mukaan - ja näin sieniruoka ei ole kasvisruokaa vaikka usein sitä sellaisena tarjotaankin vegeille.

        Sinistäjäsieni on siis jopa hyödyllinen estäessään muiden sienien toiminnan näiden käyttäessä puun solukkoa ravinnokseen hajottaen sen lopulta kun taas sinistäjäsieni ei hajoita puun solukkoa vaan elää ilman kosteudesta ja ravinteista täyttäen puun solukon omalla rihmastollaan.


    • laivakissatiuku

      Oksaalihappo toimii hyvin ja on edullista. Hierrä pintaan kosteaa seosta anna vaikuttaa muutama tunti harjaa juuriharjalla ja pese vedellä pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1423
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      109
      855
    3. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      690
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      46
      689
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      53
      683
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      677
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      645
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      66
      633
    9. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      69
      621
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      40
      616
    Aihe