Hei Albenassa tänä kesänä käyneet!
Kertokaa tämän kesän kuulumisia Albenasta - mitä hyvää - mitä huonoa.
Mitä kannattaa ottaa huomioon.
Kiitos!
Kertokaa tämän kesän kuulumisia Albenasta - mitä hyvää - mitä huonoa.
Mitä kannattaa ottaa huomioon.
Kiitos!
Vastaukset 5
Vanhimmat
halutaan tietoa. SB:llä käyneenä Albenan erot siihen (2aik. 2lasta)? kiitos.
Pieni aidattu paikka, joka on käyty muutamassa päivässsä läpi. Turvallinen paikka lapsille, poliiseja ja turvamiehiä liikkuu aika paljon. Skootterilla kulkevia ihmisiä on yli paljon.
Puhdas alue, siivoojia liikkuu ympäriinsä, roskia joutuu etsiä jos sellaisen haluaa nähdä. Ranta myös todella siistiä aluetta. Vesi oli lämmintä ja matalaa pitkälti. Hyviä ruokapaikkoja on monta. Iltaisinkin paikat oli auki, kaduilla ties mitä hoppareita tanssimassa, puhumattakaan ihmispatsaista joita oli lukuisia, ihan liikaa, ja kojut olivat täydessä vauhdissa.... Itse ainakin söin jäätelöä, vaikka siitä on varoitettu, mutta kun katsoo mistä ostaa ja mitä syö! Ja liikkuu käsidesin kanssa, niin ainakin oma hygieenia on taattu. Maittohappobakteereita kannattaa syödä jo hyvissä aioin ennen lähtöä, ja koko matkan ajan. =) Albenassa saa rahaa kulumaan, sen huomasin kun vietin 2 päivää lomastani Varnassa ostoksilla. Varnassa oli paljon halvempaa! Eli jos on menossa Varnaan reissun aikana, kannattaa sieltä ostaa vaatteet ja muut ostokset. Albenassa on supermarket Lidi, vähän kuin meidän Lidl, sieltä ostimmme lapsille karkkia, kynsilakkoja, itsellemme hiusvärejä ym. Lidi on aika piilossa jalkapallokenttien ja ratsastustallin takana. :)
Vossikka kyytiä kannattaa kokeilla vasta illemmalla, niin eivät kärpäset ole ympärillä. Kokopäivän menee junia Albenassa, yksi matka maskaa 2 levaa, matkanpituudesta riippumatta.
Albenan vieressä on kylä jossa kannattaa käydä. Kaikki "kojutuotteet" (siis korut, matkamuistot yms.) olivat melkeinpä puolet halvempia. Samoin ruokapaikat olivat edullisimpia. Kylään pääsee kävellen rantaa pitkin tai sitten taksilla.
Albena oli mukava ja rauhallinen paikka, ihmiset ystävällisiä.
Hei,
Mikähän kylä on nimeltään? Balt.. joku?
Onko kuinka pitkä matka kävellä ja pääseekö rantaa pitkin rattailla?
Balchik