Miten järkevää on lähteä lukion jälkeen ulkomaille opiskelemaan? Onko turhaa rahan tuhlausta lähteä sinne vai voiko suomesta todella saada yhtä arvostetun koulutuksen?
onko järkevää..?
ulkomaille
1455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Koska kysyt hyvin yleisesti, niin vastaan myös hyvin yleisesti. Ensiksi, jos mielit ulkomaille mieti tarkkaan minne.
Suomesta voi läheskaikilla aloilla saada hyvin arvostetun koulutuksen. On totta, että esim. Suomen yliopistot eivät ehkä sijoitu maailman 10 -kärjessä olevan joukoon, mutta tämä ei automaattisesti tee niistä huonoja. Syynä surkeaan rankkaukseen on esim se, että olemme varsin pieni kielialue (Suuri osa Suomalaisesta tutkimuksesta julkaistaan edelleen suomenkielellä ja sen leviäminen ottaa aina hieman aikaa, koska kääntäminenkin mm. vie aina oman aikansa). Ja ajattele itse Suomessa on 5 miljoonaa asukasta vertaappa sitä huviksesi aasian tai amerikan väkirikkaimpiin keskuksiin....
ja maamme yliopistot ovat sen mukaisia. Suomi on valinnut tien jossa periaatteessa kuka tahansa voi päästä mihin tahansa koulutusohjelmaan, joka on, myös tarkoittanut sitä että mm. resursseja on käytetty vähän sinne ja tänne. (Hyvässä ja pahassa). Ja yksityinen rahoitus on ollut melko pientä.
Maailmalta löytyy taas joukko nimekkäitä yliopistoja joissa on suuremmat ja usein keskitetymmät resurssit jolloin ns. huippututkimus ja opetus on ainakin periaatteessa mahdollista toteuttaa "kivuttomammin"
Suomen hyvä puoli on ollut pitkään se, että maamme yliopistot ovat olleet maan sisällä verraten tasalaatuisia. Ei ole ollut väliä suoritatko maisterin tutkinnon Helsingissä tai, vaikkapa Oulussa; molemmat tutkinnot ovat olleet laadukkaita. Ja, niin Oulusta vaikkapa arkkitehdiksi valmistunut on voinut päätyä töihin yhtäpätevänä kuin vaikkapa kolleegansa Espoosta.
Sen sijaan jos lähdet ulkomaille. Pidä varasi, sillä kouluja, myös itseään yliopistoksi kutsuvia on hyvin monen tasoisia ja laatuisia. On siis mahdollista,että jos aivan umpimähkään valitset opiskelupaikan ulkomailta se todellakin voi viedä vain rahasi ja mahdollisesti jäät vielä enemmän velkaa, koska joudut maksamaan paitsi koulusta myös elämisestä; Suomessa kun koulutus oikeastaan ilmaista,tai paremmin sanottuna Suomessa opiskelijoille maksetaan siitä, että kouluttautuvat. (Vai mitä muuta opintotuki on?) -Toki ulkomaillakin tapahtuvaan opiskeluuun voi saada opintotukea, mutta se ei aina edes riitä lukukausi maksuihin, saati muuhun elämiseen.
Eli mieti tarkkaan, mitä ja mistä "arvostusta"/koulutusta lähdet maailmalta hakemaan. Kaikesta huolimatta onnea matkaan!