Olisko järkee ostaa hirsikehikko Venäjältä? Onko kenelläkään kokemuksia ja entäpä laatu ja hinta?Valmistajien tietoja?
hirsikehikko Venäjältä???
12
7083
Vastaukset
- Rande
Me teetätettiin mökki Venäjällä vuonna 2005,pojapinta-ala 65m2 ja parvi n.40 m2,käsinveistetty pyöröhirsi 23 senttistä ja hitaasti kasvannutta puuta.
Kyllä siellä osataan vielä tehdä mökit niin kuin meillä aikoinaan.
Taitaa olla Karjalan alueen ainoaa "high teknologiaa",mutta toisaalta Suomessa alkaa käsinveitäjät olla kortilla.
Mökki on hyvin tehty,mutta kaikille ei tänä päivänä kelpaa jos mökin seinäsä näkyy kirveen lyönnit ja oksien kohdalla pienet möykyt.
Monille kun pitää tänä päivänä olla tasasta ja sileetä seinää.
Mulle sopi erähenkinen tyyli ja sopii hyvin maisemaan.
Sortavalan ja Aunuksen aluella on monta veistäjää,ovat vaan aika pieniä "pajoja".
Muutamia on netissäkin.
Niin ja se hinta runko kasattuna tontilla 12000€.- Anonyymi
Näistä voisi olla kiva kuulla lisää, sitten jos ja kun maailma avautuu ja sotatoimet loppuu. Pitäisi kuitenkin tässä elämässä se kelohirsimökki tehdä, eikä vasta seuraavassa..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näistä voisi olla kiva kuulla lisää, sitten jos ja kun maailma avautuu ja sotatoimet loppuu. Pitäisi kuitenkin tässä elämässä se kelohirsimökki tehdä, eikä vasta seuraavassa..
Ei taida avautua sun elämäsi aikana. Koira.
- kannattaa ostaa
sain juuri valmiiksi oman mökin joka tuli
venäjältä. 170mm pyöröhirttä 55 neliötä parvineen.
Hirsissä ei mitään valittamista. Kehikko maksoi 5500 euroa!!! Hirret tiheäsyistä eikä mitään
nopeakasvusta höttöä.Muuten muukin sahatavara
kannattaa tilata samalla sieltä koska on huomattavasti halvempaa kuin täällä.- valmistajiin
kiitos!
- linkkejä
valmistajiin kirjoitti:
kiitos!
www.ra.karelia.ru, osaavat myös suomea.
googlella löytyy lisää .."datsha" Loghouse "nimillä. Suomessa on toimittajia jotka teettävät
omien piirrustustesi mukaan tilaukset venäjällä
...vertailla kannattaa mutta tosiasia
on että halvalla lähtee ja hyvää tavaraa! - kelo.......
linkkejä kirjoitti:
www.ra.karelia.ru, osaavat myös suomea.
googlella löytyy lisää .."datsha" Loghouse "nimillä. Suomessa on toimittajia jotka teettävät
omien piirrustustesi mukaan tilaukset venäjällä
...vertailla kannattaa mutta tosiasia
on että halvalla lähtee ja hyvää tavaraa!maksaa ? onko saatavilla ?
- utars
miten käytännössä toimitaan, maksaminen ja muu sopiminen.Tuovatko tänne Suomeen ja sitten maksetaan käteisellä?
- Tamm1kuu
Mistä saisi hankittua kehikon venäjältä..
- Masavaan2
Hirsiä tuodaan venäjältä ja oikeaa keloa.
Siitä sitten täällä veistetään yleensä paikalla mökki valmiiksi.
Mökkien teolliset valmistajat tietää mistä.
Metsähallitus myy myöskin keloa onko se kotimaista vai tuotua? Kysy ne tietää tekijätkin. - Anonyymi
Mitä vielä seuraavaksi ??
- Anonyymi
Jos vaikka olisit jonkun aikaa poissa täältä.
Sopiiko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033812Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii602406Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472203
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561247
- 701147
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1241117