Kyselisin luokanopettajan sijaisuuksien tekemisestä. Tilanteeni on se, että aloitan yliopisto-opiskelun nyt syksyllä ja olisin halukas tekemään ohessa lyhyitä (korkeintaan muutaman päivän) luokanopettajan sijaisuuksia. Tuleva pääaineeni on biologia ja aineenopettajan ura olisi yksi vaihtoehto. Onko luokanopettajan sijaisuuksia mitään toivoa saada ilman suoritettuja pedagogisia opintoja? Olin tosin viime syksynä neljä kuukautta kouluavustajana. Aineenopettajan sijaisuuksiin ei varmaan koulutukseni vielä riitä? Millaista palkkaa maksetaan?
Sijaisuuksista
Tuleva aineenopettaja?
2620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
...ihmeessä haluat sijaisuuksia tekemään alakouluun, jos olet kerran aineenopeksi ryhtymässä? Yläkoulussa on sijaisina vaikka mitä rehtorin kummin kaimoja... Kyllä biologian ja maantiedon opettajaksi opiskeleva on ainakin bg-open sijaiseksi mitä sopivin.
Kannattaa soitella alueen yläkoulut läpi ja tarjoutua sijaiseksi. Toisaalta monissa kouluissa, sekä yläkouluissa että alakouluissa, on tapana hoitaa parin päivän sijaisuudet oman väen voimin, ja sijaisia hankitaan ehkä vain pitempiä rupeamia varten. Kannattaa tilaisuuden tullen suostua opettamaan melkein mitä vain, sillä tavalla saat jalan oven väliin ja sinut muistetaan jatkossakin.
Yläkoulussa saat jonkin verran parempaa palkkaa. En nyt muista tarkkaan, mistä summista puhutaan, mutta omina opiskeluaikoina ne tuntuivat lottovoitoilta muista hanttihommista saatuihin palkkoihin verrattuna:)
Kelpaat kyllä sijaisuuksiin heti opintojen alussakin. Ilmoittaudu koulutoimintakeskukseen opiskelupaikkakunnallasi sijaisrekisteriin ja lähetä viestiä myös rehtoreille kouluihin, joihin haluaisit sijaiseksi.
Tein lyhyitä sijaisuuksia koko opiskeluajan. Joskus meni pitkiä aikoja, ettei tullut soittoja, mutta joskus saattoi tulla neljäkin puhelua samana päivänä - sehän on ihan sattumaa, milloin opettaja on sairas.
Jos hyvin käy, pääset vakituiseksi sijaiseksi jollekin opettajalle, sillä sijaisia ei ole aina helppo saada ja vakituinen sijainen on kullanarvoinen.
Aloitin itse luokanopettajan sijaisuuksista, sillä en ollut koskaan ollut opettajana tai koulussa töissä ja halusin aloittaa tiedollisesti helpoista asioista.
Luokanopettajan sijaisenkin palkka on selvästi huonompi kuin aineenopettajan palkka, joten senkin vuoksi kannattaa hakeutua aineenopettajan sijaisuuksiin. Pedagogisten opintojen puuttuminen laskee palkkaa jonkin verran, mutta ei merkittävästi.
Et pyytänyt neuvoja, mutta annan yhden: mieti etukäteen, mitä tekisit, jos sinua pyydettäisiin tältä istumalta parin päivän sijaiseksi, etkä saisi vakituiselta opettajalta mitään neuvoja tuntien aiheista tai niiden pitämiseksi. Tee itsellesi sellainen "hätäpakkaus", että voit lähteä sijaiseksi milloin vain ja mihin vain. Sijaisuudet tulevat useimmiten nopealla varoitusajalla ja on oltava valmis lähtemään melkein saman tien oppitunnille. Hätäpakkaus auttaa alkuun ja päivän aikana voi sitten ottaa selvää, mitä kirjoja koulussa käytetään ja missä mennään.
Pedagogisista opinnoista on jonkin verran hyötyä tuntien suunnittelemisessa, sillä tutustut siellä monenlaisiin ideoihin. Tähtää pedagogisiin nopeasti, niin ne ovat alta pois. Nehän sitovat aikataulullisesti ja kuormittavat työmäärän puolesta enemmän kuin mikään muu opiskeluaikana.
Mukavaa opiskeluaikaa ja hauskoja kokemuksia sijaisena!