Mitä mieltä olette synnytysvalmennuksesta?? Olen kyllä aina olla sitä mieltä että mistään tiedosta ei voi olla ainakaan haittaa mutta.. Neuvolan täti kertoi tästä valmennuksesta hieman ja ei oikeesti huvita mennä. Keskustelen mielelläni kahdestaan neuvolassa tai mieheni kanssa mutta en taatusti halua ryhmässä vatvoa näitä asioita..
Jäänkö paitsi jotain ihmetietoa ellen mene? Eikö samat asiat ole luettavissa jne? Jos se olisi niin hirmuisen tärkeää niin se olisi kait pakollista :)
Älkää nyt kirjoittako ettei siitä haittaa ole koska uskon kyllä sen..
Jäänkö paitsi jotain ihmetietoa ellen mene? Eikö samat asiat ole luettavissa jne? Jos se olisi niin hirmuisen tärkeää niin se olisi kait pakollista :)
Älkää nyt kirjoittako ettei siitä haittaa ole koska uskon kyllä sen..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meidän synnytysvalmennuksessa ei keskusteltu mitään, siis kukaan muu paitsi "neuvolantäti" ei puhunut sanaakaan millään kerralla. Katsottiin synnytysvideo ja hän kertoi synnytykseen ja vauvaan liittyviä asioita. Sain paljon uutta tietoa - myöskin alkoi pelottaa vähän enemmän, mutta sairaalaan tutustuessa ne pelot hävisivät. En olisi saanut valmennuksessa saatuja tietoja muualta, koska siinä kerrottiin oman sairaalamme käytännöistä yms..sairaalaan lähtemisestä jne..
Minä olen saanut koulutuksissa jo niin paljon tietoa
vauvan hoidosta, synnytyksestä jne että haluaisin jättää ne kaksi osiota väliin ja käydä vain parisuhde osion. Mutta mies haluaa kaikkiin mukaan kun ei juuri asioista tiedä ja yksin se ei lähde. Mennään siis istumaan ne kaikki kolme iltaa. Missä vaiheessa teillä muilla on valmennus? Meillä osuu rv 32 ja samoihin aikoihin on sairaalaan tutustuminen on päätettävä missä synnyttää.
Neljättä odotan enkä ole aiemmissa raskauksissa osallistunut synnytysvalmennuksiin. Nyt kuitenkin nelonen tulossa, uuden puolison kanssa ja hän on innostunut ja kiinnostunut odotuksesta, sen vaiheista aina synnytykseen jne. Ilman puolison kiinnostusta tuskin menisin nytkään. Toisaalta enhän voi tietää mistä olen jäänyt paitsi!
valmennus oli aikas turhaa. Jos vähänkin on asiasta itse lueskellut niin siellä ei tosiaankaan tule mitään uutta. AInoa kiva juttu oli vauvatapaamiset ryhmän kanssa lapsien syntymisen jälkeen. Silloin oli kiva jakaa ajatuksia ja purkaa väsymystä muihin samassa tilanteessa oleviin. Sain myös ryhmästä hyvän ystävän jonka kanssa oli kiva käydä vaunuttelemassa.
Odotan toista enkä todellakaan aio osallistua valmennukseen mutta siltikin olisi kiva päästä taas tutustumaan muihin äiteihin...jos vaikka olisi taas saanut hyvän uuden vaunutteluystävän.