Mustaa puuroa

Vaihdoin eilen V8 Amerikaan dieseliin öljyt ja suodattimen , aurinkolipassa ilmoitetussa 5000 mailin (8000km) vaihtovälillä.

Huomioni kiinnitti kuumista öljyistä astian pohjalle jäänyt musta "muta" ,
onko -81 vuoden käyttöautoni tullut vanhaksi,vai mitä tästä pitäisi päätellä.

Joku kertoi käyttäneensä moottorin puhdistusainetta öljyn vaihtojen välissä?

Vai onko käyttämäni moottoriöljy saanut kenties vanhat mämmit liikkeelle.
81764
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

olisi poikaa noinkin vanhassa autossa! Toisaalta kerta ne astiaan on tulleet niin se osoittaa vain sen , että käyttämäsi öljy toimii ja itse tekisin yhden ylimääräisen öljynvaihdon vaikka puolessa välin tuota normaalia niin öljytila puhdistuu kunnolla

Äänestä

korkeintaan 2000 km. ja aina halvoilla öljyillä.
kirkasta on. nykyisellä autolla ajettu jo 480000km,
josta minä 120000km.

Äänestä
  • Kyllä öljyjen pitää kestää 10000 normaalikäytössä. Dieseleillä ajetaan helposti miljoona, eikä niissäkään vaihdeta kovin usein.

    Äänestä

  • rtyuio kirjoitti:

    Kyllä öljyjen pitää kestää 10000 normaalikäytössä. Dieseleillä ajetaan helposti miljoona, eikä niissäkään vaihdeta kovin usein.

    V8 Moottorin iskutilavuus on 5.7 litraa ja öljyä menee koneeseen 4.7 litraa

    Äänestä

  • Outoako kirjoitti:

    V8 Moottorin iskutilavuus on 5.7 litraa ja öljyä menee koneeseen 4.7 litraa

    euroopassa 2,4 D nelosissa öljytilavuus 6,5 L.

    Äänestä

voipi olla pian koneremontti edessä.on suuri virhe jos yhtäkkiä vanhaan koneeseen laitetaan puhdistavia öljyjä jos niitä ei ole kokoajan käytetty kun se saa kaikki paskat irtoamaan liikkeelle ja yleensä ne paskat sitten tukkii kampiakselin öljykanavat tuhoisin seurauksin.se muta taitaa olla nokea jota kuluneissa diesel koneissa väkisinkin tulee öljyn sekaan .tästä syystä vanhaan kuluneeseen koneeseen kannattaa vaihtaa useammin öljyt ja suodattimet ettei nokea pääse kehittymään runsaasti moottoriin kanavia tukkimaan ja kitkaa aiheuttamaan

Äänestä
  • Onko öljyissä eroja lian irroituksen suhteen ja lukeeko se pesevä öljy purkin kyljessä.

    Äänestä

  • Mistä tietää kirjoitti:

    Onko öljyissä eroja lian irroituksen suhteen ja lukeeko se pesevä öljy purkin kyljessä.

    peseviä öljyjä , ostit sit KING tai MOBILIA

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


öljyt vaihdettu kirjoitti:

Vaihdoin eilen V8 Amerikaan dieseliin öljyt ja suodattimen , aurinkolipassa ilmoitetussa 5000 mailin (8000km) vaihtovälillä.

Huomioni kiinnitti kuumista öljyistä astian pohjalle jäänyt musta "muta" ,
onko -81 vuoden käyttöautoni tullut vanhaksi,vai mitä tästä pitäisi päätellä.

Joku kertoi käyttäneensä moottorin puhdistusainetta öljyn vaihtojen välissä?

Vai onko käyttämäni moottoriöljy saanut kenties vanhat mämmit liikkeelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu