turvekatto savusaunaan

Miten toimii? Onko turvallinen laittaa savusaunan katoksi turvekattoa?
Onko syttymisvaaraa?
21160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

aina olemassa turpeista huolimatta. Oikeastaan pärekatot syttyy helpommin.

Allehan tehdään muu katto ensin. Vaikka huopaa ja sitten salaojat ja sitten vasta turpeet päälle. Pohjoisessa oli käytetty patolevyä turpeiden alla.

Paitsi jos teet maasaunan, hirsien päälle suoraan tuohet ja turpeet.

Äänestä

tee tiilestä ja betonista koko savusauna kuten maasaunat on tehty. Sitten ei pala.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rakenteilla1kpl kirjoitti:

Miten toimii? Onko turvallinen laittaa savusaunan katoksi turvekattoa?
Onko syttymisvaaraa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu