lipstikka

liperistä

kyselisin kuivaus, pakastus.. Olen omistanut n.4-5v. Mutta taitamattomuuttani ilmeisesti käyttänyt vain tuoreeltaan kuten muitakin yrttejä.
Joten onko varret käyttökelpoisia, esim. kiehuvasta vedessä liotettuna siis (nesteen poistoon)vai vainko lehdet? Olen käyttänyt tätä tosi paljon keittohin ja salaatin mausteena.Kukkinut ei ole koskaan,Leikannut olen sieltä täältä, Kasvilla on kokoa noin kork.80cm ja leveys ehkä 50cm. Pitäisikö tämä jakaa ja mitä muita hoitojuttuja kaipaa? Ajattelin kuitenkin eroittaa tämän muista yrteistäni, mutta kertokaa kellä on kokemuksia. Etten hukkaa hyvää satoa.

5

3738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lihaliemen mauste

      Itse käytän esim liha ja makkarasopassa, sopii siihen erittäin hyvin, kuivattuna.
      Säilyy hyvin kuivattuna, en ole kokeillut pakastaa. Varsia ja kukintoa en käytä, vain lehdet olen käyttänyt.

    • vanha kokki

      Voit mainiosti jakaa ainakin neljään osaan.

    • Skäri

      sopii minusta parhaiten kuivattavaksi. Se kun ihan nuoria, vaaleanvihreitä oksia lukuun ottamatta sopii parhaiten kypsennettyihin ruokiin. Varsia ei minusta kannata kuivattaa, sillä lehdet ovat itsessään jo melko vahvan makuisia, ja kuten itsekin kerroit, lipstikka kasvaa useimmiten varsin suureksi, joten lehtiä riittää!

      Lipstikka ei sinänsä häiritse muita yrttejä, mutta se todellakin kasvaa isoksi, ja voi siksi varjostaa turhaan muita kasveja. Minusta pensasta ei kannata jakaa, jos muut yrtit vain kestävät sen vieressä, tai siirron.

      Lipstikka on hieno "vanhanajan" yrtti, jota onneksi yhä useampi osaa nykyisin arvostaa. Keittojen ja patojen mausteena se on aivan ehdoton. Ole ylpeä liperistäsi! :)

      • pakkasesta

        Olen hurahtanut lipstikkaan. Keitto ihana piristys talvella. Olen silpunnut ja laittanut mini-grippiin, lopuksi suihkaus öljyä, sulje pussi. Paakku irtoaa helposti. Vinkin sain Labbyn Jannelta. Varret olen kuivannut ~3 cm paloina. Ne on sitten helppo keitoksista erottaa tai höyrykattilaan esim perunoiden päälle. Paras sato juhannuksen alla.


    • Terttu

      Voit toki jakaa lipstikan. Leikka vain lapiolla juurakko,se kasvaa kyllä nopeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      182
      2138
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1856
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1824
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1533
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      172
      1361
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      63
      1357
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1181
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1001
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      30
      995
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      949
    Aihe