Noin 15-vuotiaat teinit kyhää LEGO-palikoista jonkun ufoa muistuttavan esineen. Sitten ne kuvaa sitä jollain kännykkä- tai harrastelijakameralla narujen varassa taivasta vasten. Jos kuvasta ei tule tarpeeksi kohinaista ja epäselvää, niin sitä kohinaa lisätään jollain videoeditorin erikoistehosteilla. Pääasia on että ufoa ei voida tunnistaa leluksi. Sen jälkeen laitetaan video youtubeen ja nostetaan jollakin keskustelupalstalla valtava haloo, että on nähty ufo. Sitten sopivassa vaiheessa kuin ässä hihasta konsanaan paljastetaan ko. ufovideo ja kyykytetään skeptikkoja. Hohhoijaa.
Tyypillinen ufovideo!
Tohtori Koira
181064
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Mutta nyt kun kerroit niin uskon että näkemäni ufot olivat isoja lego kyhelmiä jotka teinit jollain tavalla lennätti hirveän nopeaa ilmassa. Nyt kun kerroit että ne oli vain lego palikoita, nyt uskon. Ihmettelen vain että miksi teinit tuhlaavat niin paljon rahaa legoihin ja mistä he saavat niin paljon rahaa kun he käyttävät kaikki rahansa ryyppäämiseen ja tupakoimiseen.
Sarkastinen heittosi meni metsään. Puhuin videoista enkä visuaalisista havainnoista.
Niistäkin suurin osa on jotain meteoriitteja tms. Toki ymmärrän täysin jokaista, joka on tehnyt uforaportin esim. kärpäsestä, että vaikeaahan se totuutta on silloin niellä ja mieluummin syyttää vaikka hallitusta salailusta, kuin saattaa itsensä hieman naurunalaiseksi.
Tiedätkös mikä ufo on???
Sinulla näyttää olevan heikkoja faktoja ja ideoita asioista. Sanot vain noin koska et tiedä mitä toiset tietävät ja ovat nähneet.
Kaikki näkee joka päivä ifoja, mutta osa ifoista on taas sitten tämän maan ulkopuolelta olevat alukset. Ei tässä maailmassa ole vain me. On täällä muitakin kuin vain me, emme vain kaikki osaa ottaa kontaktia niihin, mutta voimme kasvattuu heillä kiinnostusta meihin. Niinkuin ihmisetkin, ei meitä kiinnosta se joka ei meitä vaikuta, mutta kiinnostaa se joka meihin vaikuttaa. Mutta sama asia voi olla ei vaikuttava ja vaikuttava, joten ufo asiasta voi myös kiinnostua suuresti jos ei ole ennen kiinnostunut.
Kontakteja muukalaisiin on eri tapoja. Telepatia yhteydet, taikka sitten astraalimatkat. On myös monia muita näiden lisäksi miten voipi ottaa yhteyttä muukalaisiin. Itse en ole heihin yhteyksissä, mutta olen nähnyt hyvin läheltä yhden aluksen lentävän vierestäni. Olen nähnyt toisiakin aluksia mutta toiset olivat vähän kauempana, mutta silmäni erottivat sen etteivät ne ollut avaruudesta tulleita valoja tai mitään lentokoneita. Meidän teknologialla ei pystytä luomaan vielä suojakenttiä, ainakaan silloin ei pystynyt eikä varmaan nytkään vielä.
Avaruus on tuntematon paikka niille jotka eivät ole katsoneet sitä koskaan silmästä silmään.
Käsittelen asioita vain yleisellä tasolla. Minua ei kiinnosta lukea monen sivun uforaportteja, joista jo parin kolmen rivin jälkeen saattaa arvata, mikä luonnollinen ilmiö on kyseessä. Olen sitä mieltä, että suurin osa havainnoista liittyy siihen, että ihmiset ei tunne tavallisia taivaan ilmiöitä. Ei ole mitenkään epätavallista, että esim. meteoriiteista tehdään ufohavaintoja, tai vaikka satelliiteista. Eli sanoisin, että faktat puuttuu nimenomaan näiltä ufo-intoilijoilta. Se on tietysti eri asia, kuka haluaa mitäkin asiaa pitää faktana.
kunnes on itse nähnyt ufon. Pidä silmäsi auki ja pää poissa pers... pensaasta. :)
Taidat tekstistä päätellen olla itsekkin varhais nuori eli teini. Todella lapsellista kirjoittelua tällä palstalla sinulta. Olet aivan pihalla nyky teinien riennoista, minä jos joku tiedän sen.
"Taidat tekstistä päätellen olla itsekkin varhais nuori eli teini. Todella lapsellista kirjoittelua tällä palstalla sinulta. Olet aivan pihalla nyky teinien riennoista"
Melkoinen ristiriita, olen itse teini ja olen silti aivan pihalla nykyteinien riennoista?
Millä tavalla lapsellista kirjoittelua, voitko selittää tarkemmin? Minä en ainakaan kirjoita yhdyssanavirheitä niin kuin sinä.
"minä jos joku tiedän sen."
Mielenkiintoista. Kerro ihmeessä lisää.
Tuo oli ehkäpä tyhmin kirjoitus mitä olen suomi24:ta lukenut!
Onnittelut siitä koiralle!
HAU HAU
keino mikä heillä on käytössä, järjettömän huono digisuurennos, niin ettei esineen sijoituksesta taustaansa saa hittojenkaan selvää.
Mutta eiköhän ne ole juuri ne skeptikot jotka kyykyttävät näitä ufojen kuvaajia eikä toisinpäin?
Olet siis typerä provoilija. Olisihan tuo pitänyt tietää.
provoilijoita jotka ovat eri mieltä ufoilijan kanssa.
Kyllä tässä provoilijalla tarkoitetaan sellaista umpiskeptikkoa joka ei kerro tarkemmin omaan näkemystään hyvin perusteluna. Mutta valitettavasti niin monet jättävät asialliset vastaukset kirjoitamatta. Palstalla on vain muutama asiallinen epäilijä eli skeptikko tässä katekoriassa. Heitetään ilmaan vain joku herja ja naureskellaan itsekseen.
Jatkuvasti laitellaan vaan linkkejä kuviin ja videoihin, jotka on ajat sitten osoitettu väärennökseksi. Ja jos niille joku yrittää selittää, että miten ja millä tavalla se on väärennös, niin ei olla kuulevinaankaan. Ihme kiihkoilijoita.
Näistä tyypillisistä tapauksista ja niiden selityksistä ? Odotan mielenkiinnolla vaikka näitä uudenpia juttuja. Kiihkoilusta en tiedä, pitäisi vaan hyvin perustella oma näkemyksensä tukeutuen pelkään fakta tietoon.
Selvitettäessä totuutta UFO havainnoista ja videoista on oltava avoin ja kriittinen.Skeptikkojen lähes kaikenkattava skeptisyys ei ole hedelmällinen lähtökohta.Lisäksi pitää todella rakastaa totuutta.Tiedekin kehittyy,Einstein ei saa tulla pullonkaulaksi ufo-ilmiöihin!Ehkä n.2%varteenotettavista ufo havainnoista on oikeita UFOJA.Videoista luultavasti pienempi osuus? Valokuvista murto-osa!
Olen skeptikko ja olen nimenomaan avoin ja kriittinen. Minä en tiedä onko ufoja olemassa. Yhtä hyvin ne voivat olla havaitsijan subjektiivisia kokemuksia, eli esimerkiksi hulluuskohtauksia, yhtä hyvin ne voivat olla ulkoavaruuden elukoita, yhtä hyvin ne voivat olla pelkkiä huijauksia, yhtä hyvin ne voivat olla kotoisin onton maapallon sisältä, yhtä hyvin ne voivat olla toisesta ulottuvuudesta, tai vaikka merestä, ja yhtä hyvin ne voivat olla esimerkiksi supervaltojen armeijoiden "ufolaisilta" saamien tietojen mukaan rakennettuja warppimoottorilla varustettuja häivealuksia.
Ainoa mitä minä tiedän aiheesta, on se että minä en ole niitä nähnyt, ainakaan tietoisessti, enkä minä tiedä sitä onko niitä vai eikö niitä ole olemassa.
Minun uskomukseni ei muuta mielipiteitäni totuudeksi. Vaikka minä uskoisin ufojen olemassaoloon, minä en kuitenkaan tietäisi onko niitä olemassa, ennenkuin saisin oman kokemuksen asiasta, tai jonkun ulkopuolisen tarjoaman perustellun vastauksen todisteineen.
Huomaatko mikä ero tuossa asiassa on.
Kieltäjät ovat niitä joille ei mene läpi yhtään mikään, ei vaikka heille tuotaisiin sontakärryllinen todistettavasti tuntematonta metallia olevia Roswell-aluksen palasia. Kieltäjät sanovat että ufoja ei jumalauta vieköön ole olemassa, että olette nähneet säähavaintopalloja tai muuta linnunpaskaa.
Ufoja on olemassa, jos niillä tarkoitetaan tuntemattomia lentäviä esineitä.. Se että noissa tuntemattomissa lentävissä esineissä asustelisi jotain isopäisiä harmaita humanoideja on taas hieman kyseenalaisempi asia.
Todistettavasti tuntematonta metallia?
No mikäs siinä, luulisi että moinen kiinnostaisi esim. TKK:ta jne, mikäs siinä jos Bricknellit sun muut tosta kokeilis, ja eiköhän sieltä löydy tarvittavat välineet ihan kunnon materiaalianalyysiin..
Jos siinä on jotain uutta alkuainetta voit saada nimesi ikuistettua jaksolliseen järjestelmään. Jos kyse on jostain hyvästä metalliseoksesta niin luulisi että ainakin teollisuutta kiinnostaisi moinen. Ainakin kuvittelisi että nuo avaruusalukset on tehty aika hyvästä materiaalista.
Niin juu.. Tietty se "salaliitto" estää moisen. Jostain kumman syystä nuo salaliitot tuntuvat aika mahtavilta ottaen huomioon sen että jenkit ovat noin yleensä aika epäpäteviä hoitamaan muita asioita (Irak..) ja jotenkin kummassa kuiteski onnistuvat jossain älyttömän massiivisessa salailuissa. No joo..