Hoidossani on mäyräkoira, narttu 1v ja ongelma hänen kanssaan on se, että aina kun alamme leikkiä tai olemme lähdössä ulos, koira menee lattialle kyljelleen, sitten selälleen ja pissaa tulee valtoimenaan itsensä päälle ja lattialle. Koira on sisäsiisti, vain tämä ilo ja innostus aiheuttaa pissan tulon. Muutoin koira pissaa harvoin ja pidättelee pitkään vaikka lenkillä käydään. Voi olla ulkoilu ilman pissaamista. Mikä neuvoksi ?
ilopissa
3
1486
Vastaukset
- myös meillä
on täälläkin huusollissa ilopissa ongelmia. Tyttö on kanssa yksi vuotta. Kukaan vieras ei voi silittää tai ei edes mun mies ilman, että tytö menee pissausasentoon. Joitakin aikoja sitten teki myös sen kun tulin kotia, pissasi ilopissat jos koskin. Mutta lopetin huomioimisen ja se loppui siihen. Samoin taluttimen laiton kanssa oli ongelmia...muta ratkaisin sen asian näin, kun huomasin koiran menevän kyykkyyn pissaus asentoon, nostin vähän masun alta ja se pissaus ei päässyt alkamaan. Eikä se ole enään ongelma.
- ne jää aikanaan
itsestään pois.
4 mäyräkoiraa omistaneena (nyt on kaksi) ilopissajutut on tuttuja. Minkäs niille mahtaa!
Kun mäyräkoira on iloinen (ja se on melkein aina iloinen) niin ilopisu tulee ja sillä siisti!
Näin siis pennuilla ja nuorilla koirilla.
Mutta harvemmin enää aikuisilla. Mun tytöt (6 ja 4 v.) ei enää ole vuosiin tehneet niin.- .....................
Meillä kanssa on ollut samaa vaivaa mutta kun ikää tuli koiralle lisää niin loppui sitten vähitellen.Taisi olla n. 2v. kun ei enää tullut.Meillä oli myös lisänä tiputtelu aina innostuessaan.Nuoremmalla mäykyllä nyt 1v. ei ole ollut tätä ongelmaa.Meillä molemmat koirat ovat narttuuja 1. ja 4v.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522328- 1921704
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä501379Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad511057- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23788Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25786Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647