Hiukset alkaneet lähteä. Siis ihan normaalia miestyyppistä kaljuuntumista. Nyt sain reseptin finastered 5mg pillereihin. Voiko se lisätä riskiä sairastua syöpään? Olen siis täysin terve, mutta hiukset vaan lähtee. Onko tietoa kellään? Kiitokset asiallisesti vastaaville.
Uskaltaako syödä finasteridia?????
mies mies
4356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käsittäkseni ylimääräiset hormoonivalmisteet voivat lisätä riskiä sairastua syöpään, kuten E-pillerit, ainakin pitkäaikaisella käytöllä.Itse olen ainakin varma, että 10 vuoden E-pillereiden käyttö aiheutti osaltaan rintasyöpäni.
Joku vois vastata kuka tietää? En huomannut kysyä lääkäriltä. Ei silti varoitellut mistään.
Eihän sitä oikeastaan kukaan tiedä miksi tulee syöpä joillekin ja joillekin taas ei. Ei E-pillereitäkään ole niin kovin vaarallisiksi tunnustettu, mutta aiheuttaa se kuitenkin monelle rintojen turpoamista ja mastopatista kyhmyä.
vaikuttaa testostronin aineenvaihduntaan ja sen pääindikaatio on eturauhasen hyvänlaatuinen kasvu...