Vaihteeksi ehkäisystä

Vl:t ajattelevat, että lapsiluvun päättää Jumala, eikä siihen sovi ihmisen puuttua. Eikö se kuitenkin ole biologinen tapahtuma, luonnonjärjestyksen mukainen hedelmöitys, jossa lapsi saa alkunsa?

Parempi olisi ihmisen itse päättää omien voimiensa mukaan asiasta ja kasvattaa nämä lapset hyvän ja rakastavan Jumalan tuntemiseen. Mielestäni on jopa ylimielistä ajatella, että ihminen pystyisi puuttumaan Jumalan luomistyöhön käyttipä sitten ehkäisyä tai ei. Kyllä Jumala saa halutessaan lapsen alulle vaikkapa vanhalle hedelmättömälle mummolle. Ks. Raamattu.

Mitä palstalaiset olette mieltä Galatalaiskirjeen kohdasta 4:21-31, jossa puhutaan luonnonjärjestyksen mukaisesti syntyneestä ja Hengen vaikutuksesta syntyneestä, mitä nämä mielestäsi tarkoittavat?
171372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Terävää ajattelukykyä osoittava ja viisas kirjoitus. Suokoon Jumala että tästä kehittyy asiallinen keskustelu.

Olen lukenut Raamattua enkä ole mistään löytänyt ehkäisykieltoa. Lisääntyminen on kaikelle elävälle luontainen ominaisuus, jonka Jumala asetti luomisessa kaikkeen elävään. Ei vain ihmiseen. Ihmiselle hän antoi lisäksi järjen ja omantunnon, ja velvoittaa ihmistä toimimaan vastuullisesti. Ihmisten tulee elämässään pyrkiä vähentämään kärsimystä - ei lisäämään sitä, siinä määrin kuin voimat ja ymmärrys hänelle siihen mahdollisuuksia antavat, Taivaan Isän lahjoina. Tämä on kristinuskon periaate: lähimmäisenrakkaus, ja omasta itsestään tulee myös pitää huolta."Pitäkää kohtuullisesti itsestänne", sanoo Paavali.

Ennen vanhaan vanhat uskovaiset sanoivat: Jumala auttaa ihmistä myrskyssä, mutta ihmisen täytyy itse soutaa.

Äänestä
  • että on vielä fiksuja ja ei fundamentalisti vl:a. Antaa toivoa vl nykyiselle huonolle tilalle ja maineelle kääntyä parempaan.

    Äänestä

  • Näin Raamattuluomassa aina opetettiin. Jos alat ajattelemaan järjellä, olet eksynyt lapsenuskostasi. Kun vain kyseenalaistamatta uskot mitä SRK kirjoittaa ja saarnamiehet saarnaavat, pääset vl-taivaaseen. "Usko on yksinkertaista".

    Äänestä

  • vastakohta. kirjoitti:

    Näin Raamattuluomassa aina opetettiin. Jos alat ajattelemaan järjellä, olet eksynyt lapsenuskostasi. Kun vain kyseenalaistamatta uskot mitä SRK kirjoittaa ja saarnamiehet saarnaavat, pääset vl-taivaaseen. "Usko on yksinkertaista".

    Järki ja usko eivät ole toistensa vastakohtia. Järjen vastakohta on järjettömyys. Sellaiseen ei Jumalan sana meitä kehoita.

    Uskovainen saa uskoa vapaasti mutta Jumala antoi hänelle järjen ja kyvyn kantaa vastuuta kun kuuntelee omaatuntoaan.
    Järjen käytön kielto johtaa hurmahenkeen mikä on Jumalan sanan vastaista.

    Äänestä

  • tsemppiä kirjoitti:

    että on vielä fiksuja ja ei fundamentalisti vl:a. Antaa toivoa vl nykyiselle huonolle tilalle ja maineelle kääntyä parempaan.

    Kaikki uskovaiset ei ole samasta muotista.

    Äänestä

  • Vl nuori kirjoitti:

    Järki ja usko eivät ole toistensa vastakohtia. Järjen vastakohta on järjettömyys. Sellaiseen ei Jumalan sana meitä kehoita.

    Uskovainen saa uskoa vapaasti mutta Jumala antoi hänelle järjen ja kyvyn kantaa vastuuta kun kuuntelee omaatuntoaan.
    Järjen käytön kielto johtaa hurmahenkeen mikä on Jumalan sanan vastaista.

    Jokainen, joka uskomisen asioita järjellä ajattelee, on väärässä hengessä.

    Onko tuttu lause?

    Äänestä

  • kiellettyä. kirjoitti:

    Jokainen, joka uskomisen asioita järjellä ajattelee, on väärässä hengessä.

    Onko tuttu lause?

    Uskomisen asioita ei kannata alkaa järjellä ajattelemaan. Jos ajattelee, että Jumala on ainoan ja rakkaan poikansa halunnut kuolla siksi, että ihmisiä pelastuisi niin eihän siinä ole järkeä. Se onkin uskomisen asia. Kuka haluaa näin yksinkertaisesti sen uskoa, se pelastuu. Näin on Jumala Sanassaan luvannut.

    Mutta se onkin sitten ihan toinen juttu, että siihen uskomiseen rinnastetaan hyvin monia maallisia asioita. Ulkoiset asiat kuten hiusten väri, ehostamattomuus, musiikkimaku jms. ei todellakaan mielestäni kerro mitään ihmisen sielun tilasta. Ei meillä uskovaisilla ole oikeutta tällaisten asioiden perusteella ketään lähteä tuomitsemaan, se on Jumalan tehtävä sitten viimeisenä päivänä.

    Tärkeintä on sydämen usko ja lähimmäistemme rakastaminen. Niillä eväillä on hyvä jatkaa.

    Äänestä

  • vastakohta. kirjoitti:

    Näin Raamattuluomassa aina opetettiin. Jos alat ajattelemaan järjellä, olet eksynyt lapsenuskostasi. Kun vain kyseenalaistamatta uskot mitä SRK kirjoittaa ja saarnamiehet saarnaavat, pääset vl-taivaaseen. "Usko on yksinkertaista".

    Minulle ei ole koskaan opetettu, että järki olisi uskon vastakohta. Järkeä saa ja pitääkin käyttää ajallisessa elämässä, esim. työssä tai koulussa, sillä sekinhän on Jumalan lahja. Uskon vastakohta on epäusko, johon esim. Jumalan sanan selittäminen ihmisjärjen kautta voi pahimmillaan johtaa.

    Äänestä

"Parempi olisi ihmisen itse päättää omien voimiensa mukaan asiasta ja kasvattaa nämä lapset hyvän ja rakastavan Jumalan tuntemiseen. Mielestäni on jopa ylimielistä ajatella, että ihminen pystyisi puuttumaan Jumalan luomistyöhön käyttipä sitten ehkäisyä tai ei. Kyllä Jumala saa halutessaan lapsen alulle vaikkapa vanhalle hedelmättömälle mummolle. Ks. Raamattu."

Eikö tuolla logiikalla ole sama olla ehkäisemättä, koska tuskin Jumala antaa sellaisen lapsen syntyä, jonka ei olisi tarkoituskaan syntyä.

Äänestä
  • tuli pieni ristiriita mutta minun näkemyksen mukaan Jumala laittoi alulle näitä Raamatun suurhenkilöitä ilmoittamaan Jumalan tahdosta. Nyt kun Jumalan Sana on Raamatussa, elämme aikaa, jossa vastuu lähimmäisten ja luonnon hyvinvoinnista kuuluu ihmiselle.

    Lisäksi ajatellaampa esim. sellaisia, jotka joutuvat vaikkapa raiskauksen uhriksi ja tulevat raskaaksi. Varsinkaan jos 12-vuotias katulapsinarkkari tulee raskaaksi raiskauksen seurauksena, eikä pysty huolehtimaan ollenkaan lapsestaan? Ja näitä nuoria katulapsi parkoja riittää.
    Onko tosiaan niin, että Jumala olisi nämäkin lapset tarkoittanut syntymään. En usko.

    Äänestä

  • Olen uskovainen pian kolmen lapsen äiti. Raamatusta olen yrittänyt itselleni ohjeita löytää, vastaamattomien kysymysten pyöriessä mielessä.

    Äänestä

  • -oinas- kirjoitti:

    Olen uskovainen pian kolmen lapsen äiti. Raamatusta olen yrittänyt itselleni ohjeita löytää, vastaamattomien kysymysten pyöriessä mielessä.

    Raamatun - ei siis seurakunnan "neuvojen" - tulee olla uskovaisen ylin ohje.
    Tässä asiassa meitä saattaa auttaa jos luemme mitä vanhaat uskovaiset ovat kirjoittaneet.

    Kannattaa tutustua Kullervo Hulkon teokseen Kukistumaton valtakunta (1965). Hulkon tuotanto lukeutuu herätysliikkeemme merkittävimpiin koko 1900-luvulla. Näin Hulkko kirjoittaa:

    ”Vanhoillisuuden käsitys Jumalan seurakunnasta - asiaa kokonaisuutena ajatellen - on pysynyt samana viime vuosikymmenien kuluessa. On opetettu ja jatkuvasti opetetaan, että "seurakunta on pyhien yhteys, jossa evankeliumia puhtaana saarnataan ja pyhät sakramentit evankeliumin mukaisesti jaetaan. -- Raamattu on ainoa ohje, jonka mukaan kaikki opetus on tutkittava ja tuomittava. Raamatun rinnalle ei saa nousta eikä korottaa mitään muuta arvovaltaa. On sentähden jyrkästi torjuttava se väite, että vanhoillisuudessa seurakunta korotettaisiin jopa Raamatunkin yläpuolelle.”

    Aivan samasta asiasta kirjoitti Leonard Typpö yli 50 vuotta ennen Hulkkoa: "Emme huoli kuunnella töiden opettajia, ewankeliumin wäärentäjiä, jotka sotkewat ewankeliumin ja lain sekaisin, ja niin sekaopillaan eksyttäwät arat omattunnot ja sydämet pois oikeasta elämän ja rauhan lähteestä, sen on Jeesuksen täydellisestä lunastuksesta.”

    Äänestä

"Vl:t ajattelevat, että lapsiluvun päättää Jumala, eikä siihen sovi ihmisen puuttua."

VL lahkon johtohenkilöt jotka taitavat olla vanhoja seniilejä ukkoja ajattelevat että
lapsiluvun päättää jumala, ja niin oikeutetaan
naisiin kohdistuva henkinen ja fyysinen uskonnolla pyhitetty väkivalta joka saattaa pilata koko elämän ja varmaan usein niin tekeekin.

Äänestä

Hyvä oinas.

Olipa puhutteleva kysymys, kysymys, jota itse pohdin 40 vuotta sitten, enkä löytänyt ratkaisua.

Nyt tilanne on toinen, kun löysin Jeesuksen.

Hedelmöitys on aina luonnonmukainen, ja ihmisestä kiinni, vain ihminen tekee pillihedelmöityksen, miehen munasolulla, ja vain ihminen makaa naista omalla solullaan ja jos lasta halutaan, vain luoja määrä sen, onnistutaanko. Sen taas määrää ihminen, ei kuten eläin, montako jälkeläistä jätämme maailmaan, jos niitä suodaan.

Juuri tässä kohden Raamatun ”suomennokset” poikkeaa suuresti, alla -92. 38 ja biblia.

23 Orjattaren poika syntyi luonnonjärjestyksen mukaisesti, vapaan naisen poika sen sijaan lupauksen voimasta.
23 Mutta orjattaren poika oli syntynyt lihan mukaan, vapaan taas lupauksen voimasta.
23 Mutta joka palkkavaimosta oli, se oli lihan jälkeen syntynyt, ja joka vapaasta oli, se oli lupauksen kautta.

Kun tutkii kyseitä galatalaiskirjeen kohtaa, on ymmärrettävä se, miksi Paavali kirjoitti Galatalaille näin. Paavali osoittaa, että me Kristuksen lunastuksen kautta olemme vapaa lain orjuudesta, eli Vahasta Testamentista, ja saaneet Jumalan lasten oikeuden. Paavali nuhtelee heitä siitä, kuten VL;iäkin pitäisi nuhdella, että he orjailevat maailman alkeisvoimia ja isien perinnesääntöjä. Paavali myös kertoo siitä, että pysyä erillään näistä , mistä mainitsin, eli eksyttäjistä.

Lain orjuuden ja evankeliumin vapauden vertauskuvana oli juuri nämä naiset, vaikka siittäminen tapahtui normaalisti, mutta silloin oli laki, nyt Jeesus.

Tässä Calataliskirjeen tämän osan selitys. Jospa se auttaa sinuakin, mutta muista se, että Jumala on sinut luonut ja nimeltä kutsunut, sinä olet Hänen ja saat itse määritellä jälkeläistesi määrän, jos se miehellesi sopii. Et ole lain alla.

Muuten, miten ne VL isät selittävät ne miljardit siement, joita vaimo ei pysty ottamaan vastaan hedelmöittyäkseen. Rauhaa.

Äänestä
  • "Sen taas määrää ihminen, ei kuten eläin, montako jälkeläistä jätämme maailmaan, jos niitä suodaan."

    Olen samaa mieltä tästä ja onneksi on miehenikin, eikä minun tarvitse venyä yli voimavarojeni.
    Emme ymmärrä sitä, että vl:ssa äitien uupuminen alati kasvavan taakan alla ei aiheuta mitään toimenpiteitä. Luotetaan vain, että Jumala "antaa" voimat kaikkiin vaiheisiin. Ihmisen ei itse tarvitse ottaa vastuuta omasta ja läheisten hyvinvoinnista tässä asiassa. (?)

    Äänestä

Kyllä siinä Joosefilla ei ollut mitään sanomista kun itse Herra tiineytti hänen neitsyen morsiamensa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-oinas- kirjoitti:

Vl:t ajattelevat, että lapsiluvun päättää Jumala, eikä siihen sovi ihmisen puuttua. Eikö se kuitenkin ole biologinen tapahtuma, luonnonjärjestyksen mukainen hedelmöitys, jossa lapsi saa alkunsa?

Parempi olisi ihmisen itse päättää omien voimiensa mukaan asiasta ja kasvattaa nämä lapset hyvän ja rakastavan Jumalan tuntemiseen. Mielestäni on jopa ylimielistä ajatella, että ihminen pystyisi puuttumaan Jumalan luomistyöhön käyttipä sitten ehkäisyä tai ei. Kyllä Jumala saa halutessaan lapsen alulle vaikkapa vanhalle hedelmättömälle mummolle. Ks. Raamattu.

Mitä palstalaiset olette mieltä Galatalaiskirjeen kohdasta 4:21-31, jossa puhutaan luonnonjärjestyksen mukaisesti syntyneestä ja Hengen vaikutuksesta syntyneestä, mitä nämä mielestäsi tarkoittavat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu