Kumpi kirjoitusasu on parempi? Toisia ja kolmansia nimiä saa myös ehdottaa.
Iisak vai Iisakki?
8
2088
Vastaukset
- on parempi
Iisak Alvari?
- .....
EI KUMPIKAAN :( anteeksi mutta aivan hirveä nimi :/ en haluaisi olla tuon niminen..miren olisi esim..iiro?
- älmykkä
Isak Jason Gabriel
Iisakki Elias
Iisak Johannes - mielummin
Iisak Henri Matias
Iisak Albertti
Iisak Juhana/Johannes
Iisak Hermanni- _Nainen_
Kaikista paras ja helpoin sekä komein olisi Isak (lausuttaisiin "iisak"). Mutta jos ette sitä MISSÄÄN NIMESSÄ harkitse niin sitten Iisak.
Todella kiva nimi muuten. Merkitys ja kaikki. Jos joku haluaisi olla mieluummin Iiro kuin Iisak niin en voi olla samaa mieltä. Iisak on miehekäs ja komea nimi. - Äiti*
_Nainen_ kirjoitti:
Kaikista paras ja helpoin sekä komein olisi Isak (lausuttaisiin "iisak"). Mutta jos ette sitä MISSÄÄN NIMESSÄ harkitse niin sitten Iisak.
Todella kiva nimi muuten. Merkitys ja kaikki. Jos joku haluaisi olla mieluummin Iiro kuin Iisak niin en voi olla samaa mieltä. Iisak on miehekäs ja komea nimi."Kumpi kirjoitusasu on parempi?" Siis Iisak ja Iiskkihan ovat molemmat täysin eri nimiä. Kirjoitusasulla tarkoitetaan nime kirjoitusasua joka ei vaikuta nimen ääntämyksee tms. Esim.
Ina/Iina
Lukas/Lucas/Luukas
Josef/Joseph
- Hanna
Mun mielestä joko Isak (Äänt. "Iisak") tai Iisakki mutta ei Iisak. Suomenkieliselle menisi luontevammin Iisakki, varsinkin kun siihen muotoon se nimi ehkä kuitenkin vääntyisi tuttujen ja kavereiden suussa.
Kokonimiehdotuksia:
-Iisakki Mikonpoika (Mikon tilalle tietysti lapsen isän nimi)
-Iisakki Matti Johannes
-Iisakki Veikko Johannes
-Iisakki Juho Jalmari ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043065Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391580Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881332
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461294Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481196Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121158Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119989Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793