Onko kukaan muu lähdössä syksyllä Ruotsiin opiskelemaan? Itselläni paikkana Umeå, olisi kiva jutella jonkun samaan paikkaan lähtevän kanssa :)
Umeå syksyllä??
stimppu
7781
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
näin sivuhuomautuksena. vai onko tukholmakin sinulle stockholm?
plz :D:D:D:D
Itse olen myös syyskuun alussa suuntaamassa Uumajaan. Kolme kuukautta olis tarkoitus siellä viettää. Opiskelen laboratoriohoitajaksi ja aion suorittaa harjoittelujaksoni siellä sairaalassa. Kuinka pitkäksi aikaa itse olet lähdössä? Mukavaa että löytyi suomalaisia "kohtalotovereita" :D
No tarkoitus olisi tulla ensi kevääksi takaisin Suomeen, mutta paljon riippuu tietysti siitä miten viihdyn ja kuinka asiat sujuu. Onko sulle jo löytynyt asunto? Itse sain just hankittua ja nyt vähän helpottuneempi olo :) KIva tosiaan kuulla, että jollain muulla sama edessä :)
Juu, asuntoasiat on kunnossa, onneksi :) Mul on kämppä Ålidhemissa. Mihin sä oot majoittumassa? Minkälainen kielitaito sulla on? Itellä ruotsi ihan ok hallussa, mut eipä tuu hirveesti ruotsia puhuttua täällä Suomessa, et vähän ruosteessa on, mut eiköhän se siitä lähde sujumaan:) Ootko myös tulossa jo syyskuussa?
Sain vuokrattua asunnon joltain toiselta opiskelijalta, joka lähtee syyslukukaudeksi vaihtoon. Yritin hirveesti ite saada asuntoa just Ålidhemistä, mut ei onnistunu, joten muutan nyt Tegiin. Se on siis tavallaan joen toisella puolella, aika lähellä keskustaa, mutta yliopistolle on vähän matkaa :/ Mullakin kielitaito periaatteessa ihan hyvä, mutta käytännössä varmaan tietysti eri juttu, jännittää kyl vähän :D Joo lähden tossa ens viikon sunnuntaina, koulu alkaa jo 29.8
Voisi olla kiva vaikka törmätä Uumajassa jossain vaiheessa, ni vois vaihtaa kuulumisia jne. :)
Sulla onki sit lähtö pian edessä. Mä saavun vasta 3.9 vaikka ei siihenkään enää kovin paljon ole aikaa. Pikku hiljaa alkaa olemaan kaikki käytännön asiat kunnossa. Toivottavasti tulee hyvä reissu. Joo olis todellakin mukava törmätä paikan päällä ja sä tunnetkin jo paikan kuin omat taskus siihen mennees ku mä saavun paikalle ;)
Mun sähköpostiosoite on [email protected] ja se on samalla mun meseosoite myös, jos haluut vaikka rupatella tai pistää mailia ku tää on vähän tällast kankeeta tää keskustelu täällä :)