Tässä olis vähän tyhmä kysymys, mutta toimiiko otsikossa esiintyvä näytönohjain XP:llä kun valmistajan sivuilla lukee että tuote on rakennettu microdoft windows vistalle?
ASUS EN7600GS SILENT/HTD /512
Tyhmä kysyjä
7543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä se toimii XP:ssä.
Tuo rakennettu Vistalle tarkoittaa lähinnä kait sitä, että kyseinen ohjain on kykenevä näyttämään Vistan Aero työpöydän graafiset kikat.
Niin että kannattaako minun ostaa tota näytönohjainta atin radeon x550:n tilalle?
X550 käyttä ddr:ää ja siinä on 128/256 (mitä nyt ees toi perässä oleva 256 tarkoittakaan...) muistia ja 7600GS käyttää ddr-2:sta, mutta onko toi 7600GS kumminkin liian hias että se ei kunolla kerkee hyödyntää tota muisti määrää... Voisko joku viisaampi auttaa?
kymppi lisää ja osta 7600gt 256mb.Tämähän on tietenkin loputon suo...
Kyllä kannattaa laittaa tuo X550 vaihtoon. X550 on jo hieman vanhentunut ja melkoisen hidas. Kaikki näytönohjaimet käyttävän ddr-muistia. Tuo 128/256 tarkoittaa sitä, että kortilla on omaa muistia 128 Mt, mutta se pystyy käyttämään tuon muistin jatkeena toiset 128 Mt, mitkä se ottaa koneen keskusmuistista. ATI käyttää tuosta tekniikasta nimitystä HyperMemory. nVidian vastaava kulkee nimellä TurboCache. 7600GS ei varsinaisesti hyödy tuosta 512 megasta, enemmän muistia tarkoittaa monesti myös hitaammalla kellotaajuudella toimivia piirejä. Järkevämpi ostos voisi olla 7600GT tai, sitten hyppäys 8600GT-sarjaan. 8600GT:tä saa halvimmillaan noin 110€:n hintaan.
Toi 8600GT vaikuttais järkevältä valinnalta, mutta riittääkö 350W poweri vai pitääkö olla isompikin?
Kyllä ton 350W:n pitäis riittää, koska 8600GT ei tarvitse erillistä lisävirransyöttöä, eli kortti saa tarvitsemansa PCI-E:n kautta. Tuo on sitten itseasiassa helppo todeta, laitat kortin kiinni koneeseen, ja asennat vaikka 3DMark2003:sen, ja ajat sen useamman kerran läpi. Jos laitteisto ei hyydy jossain kohtaa aivan täysin, niin virtaa tulee riittävästi. Edellisen kortin ajurit/apuohjelmat kannattaa tietysti poistaa ennenkuin asennat uuden kortin sen tarvitsemat ajurit.
Kiitos vastauksesta ja taidampa laittaa 8600GT:n tilaukseen :D