historialle sivuaineita?

niimura

Olen menossa lukemaan yleistä historiaa ja olen pohdiskellut, mitkä voisivat olla mahdollisimman hyvät ja kattavat sivuaineet, jos ajatellaan mahdollisimman laajan ja monipuolisen uratarjonnan kannalta. Miltä kuulostaisi esim. yhdistelmä historia-sosiologia-pedagogiset opinnot? Vai olisiko sosiaali politiikka sittenkin parempi kuin sosiologia? Entäs mediatutkimus tai yleinen kirjallisuustiede? Onko kenelläkään kokemusta esim. työllistymisestä samanlkaltaisilla aineyhdistelmillä tai jotain muita vinkkejä tulevalle historian fuksille?

4

889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos aiot

      niin pedagogisten ohella pitäis lukea valtio-oppia ja talouspuolen asiaa myös jonkun verran, jotta pätevyyden saa. Katso opinto-oppaasta tarkemmin. Lisäks yleensä luetaan toinen opetettava aine - historianopettajilla filosofia, psykologia tms. Muuten sanoisin sivuaineista, että lue sitä mikä kiinnostaa, rohkeasti ja ennakkoluulottomasti.

      • .......

        historia ja yhteiskuntaoppi ovat kouluissa erillisiä aineita.

        Minun koulussani historian opettajat eivät kylläkään opettaneet filosofiaa tai psykologiaa.


      • Niimura

        En ole ajatellut ensisijaisesti opettajan uraa. Hassua, että kaikki aina olettavat, että historian opiskelija -> historian opiskelija. Mutta kiitos vinkeistä kuitenkin :)


      • Kiekura
        Niimura kirjoitti:

        En ole ajatellut ensisijaisesti opettajan uraa. Hassua, että kaikki aina olettavat, että historian opiskelija -> historian opiskelija. Mutta kiitos vinkeistä kuitenkin :)

        ...muutaman vuoden opintojen jälkeen harkitset :) Jos muihin hommiin haluat (tutkija pl.) kannattaa hankkia suoraan haluamiisi tehtäviin johtava koulutus. Sosiaalityötä pääset tekemään sosiaalityötä lukemalla yms...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      440
      5264
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2163
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      146
      1760
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      80
      1475
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      18
      1428
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1364
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      82
      1305
    8. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      71
      1217
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1178
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1110
    Aihe