Ihotyyppi - Oikea hoito

Elikkä, minulla on finnejä otsassa runsaasti, sekä nenänvarressa ja nenän ympärillä. Joskus myös leuassa ollut pari. Lisäksi myös kaulassa ja niskassa joitakin. Posket ovat säästyneet täysin, naamaan voi kuvitella sellaisen T-alueen.

Voiko tuosta päätellä, mikä on ihotyyppini, itse kun en sitä tiedä?

Ja millainen hoito tähän tyyppiin tehoaisi (millaiset töhnät)?
4648
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kannattaa marssia apteekkiin ja kokeilla Vichyn Normaderm-sarjaa. Ne on kalliimpia kuin "normaalit" tuotteet, mutta mulla ne on toiminu paremmin. En sitten tiedä miten poskiesi normaali iho reagoi tuotteisiin, mutta ehkä kannattaa kokeilla.

Äänestä

Kannattaa mieluummin käydä koskmetologilla. Hän pystyy selvittääm ihotyyppysi ja pystyy määräämään sinulle juuri oikeat tuotteet. Suosittelen dermalogican hoitoloita.

Äänestä
  • Suosittelen myös dermalogican tuotteita, eräs tuttu sai ihonsa tosi hyväksi niillä tuotteilla. Ne on kyllä vähän kalliita, mutta toimivia! Varsinkin tollaiseen T-alueen akneen, joka ei välttämättä kieli mistään vahvasta hormoniperäisyydestä vaan pikemminkin kyse on sekaihon ihotyypistä, ja siihen tosiaan hyvät tuotteet voi auttaakin.

    Äänestä

hei,
et kertonut kuinka hoidat ihoasi tällä hetkellä? Tärkeää on hellävarainen puhdistus aamuin illoin ja kosteusvoide. Ihotyypin mukaan tosiaan nämä tuotteet kannattaa ostaa. Itse suosin aina apteekkia. Kerro myyjälle ihotyyppisi niin eiköhän apua löydy.

Kuivakin iho voi olla finninen.

Kuiva iho kiristää, voi esiintyä hilseilyä tai punoitusta.

Normaali iho on kimmoisa, pienet ihohuokoset

Rasvoittuva iho on kiiltävä; ns. T-alue on öljymäisen kiiltävä, isot ihohuuokoset

Sekaiho; iho on kiitävä otsa nenä leuka. Kuivempaa otsan ja poskien alueelta

Ehkä ihosi on sekaiho?

Vichyn Normaderm puhdistusgeeli on mielestäni hyvä, mutta Normaderm päivävoide ei ole kovin kosteuttava. Sebamedin hoitava pesuneste on myös hyvä tuote naaman pesuun; edullisempi vaihtoehto, apteekista kaikki.
Louis Widmerin Moisture Fluid UV6 on hyvä kevyt tehokosteusvoide - sopii tytöille ja pojille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Villeroinen kirjoitti:

Elikkä, minulla on finnejä otsassa runsaasti, sekä nenänvarressa ja nenän ympärillä. Joskus myös leuassa ollut pari. Lisäksi myös kaulassa ja niskassa joitakin. Posket ovat säästyneet täysin, naamaan voi kuvitella sellaisen T-alueen.

Voiko tuosta päätellä, mikä on ihotyyppini, itse kun en sitä tiedä?

Ja millainen hoito tähän tyyppiin tehoaisi (millaiset töhnät)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu