onnistuuko???
Haluaisin munasoluluovuttajaksi
olen 36 v ja lapston
9876
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Luulempa että ikää on liikaa :(
Ainakin klinikalla jossa itse olimme luovutusmunasoluhoidoissa, luovuttajan tulee olla alle 35v.
ja hyvaa kesää!
Soita vaikka Väestöliittoon ja kysy. Yleensä luovuttaja on itse jo saanut lapsia, eli sellainenkin juttu pitäisi olla. Mutta 36 v. ei ole niin paljon yli tuota 35 v., joten kannattaa kysyä!
luulen että ikää pitää olla alle 35v mutta en ole aivan varma, kannattaa ottaa yhteyttä eri klinikoille.itse olen luovuttanut munasoluja 3 kertaa ja kolme lasta niistä on tullut..tuli kiva mieli kun sai auttaa..
Itse sain munasolut 24 vuotiaalta, mutta ikuisesti olen kiitollinen hänelle. Naisella oli itsllään jo kaksi omaa lasta. Luovuttajista on kova pula, sen tiedän... Ehkä joustoa on ikärajan suhteen ja lapsettomuudenkin.
Itse kaipaan kipeasti luovuttajaa. Toisilla klinikoilla huolitaan alle 38 vuotiaitakin, normaali ika raja taitaa olla 34 molemmin puolin. Kannattaa kysya. Luovuttajista on iso pula ja apu on korvaamatonta. Kiitos siita etta olet yksi niista harvoista ihanista ihmisista jotka haluavat auttaa. Mina etsin edelleen luovuttajaa ...monen vuoden etsinnasta huolimatta, ei luovuttajaa ole loytynyt. Epatoivo on suuri.
Luovuttaisin mielelläni munasolujani, minulla on vain yksi ongelma. Minulla ei ole lapsia, ja olen saanut keskenmenoja. Eli on mahdollista, että munasoluissani on vikaa. Olisiko teistä munasolujen tarvitsijoista valmis sen riskin ottamiseen, että tuleekin keskenmenoja niillä minun soluillani?
Luulen kyllä, että näillä kriteereillä minua ei hyväksyttäisi luovuttajaksi. Olen tosin alle kolmikymppinen. Jotenkin kuitenkin se ajatus kiehtoo, että geenit jatkuisivat jossain, vaikka jäisinkin itse lapsettomaksi.
Vaikka hedelmoityshoidot tehtaisiin luovutetuilla soluilla ei raskaus ole varma, ja hoidoissa usein keskenmenon riski on hyvin suuri. Itse olen ainakin valmis ottamaan riskin, siis keskenmenonkin riskin koska ilman sita riskia minun ei ole mahdollisuus saada omaa lasta.
t. alkuperäinen kysyjä