Suunnittelen jos vaihtais kolmen vuoden kieliopintojen jälkeen taloustieteelliseen.. Miten se käytännössä ku on jo kolme vuotta takana..? Otanko kieliopinnoista kandin paperit ulos ja aloitan puhtaalta pöydältä taloustieteiden parissa vai mitenhän se käytännössä? Kuitenkin sellaisia opintoja, jotka eivät tulevaan tutkintoon ihan läheisesti liittyisi, on niin paljon ettei niitä voi ekonominkaan papereihin lyödä.. Jos joku tietäää niin kertokoot :)
Eniten mietityttää siis se, että koska ei saa olla kahta pääainetta niin toisesta on siis pakosta luovuttava, eikö se näin ole?
Eniten mietityttää siis se, että koska ei saa olla kahta pääainetta niin toisesta on siis pakosta luovuttava, eikö se näin ole?
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Eniten mietityttää siis se, että koska ei saa olla kahta pääainetta niin toisesta on siis pakosta luovuttava, eikö se näin ole?"
Nyt en kyllä ymmärrä, että mitä tarkoitat. Jos hommaat kaksi erillistä opiskelupaikkaa, niin voit suorittaa kahta erillistä tutkintoa samaan aikaan mitenkään toisistaan riippumatta.
Jos taas haluat nimenomaan VAIHTAA pääainetta ilman pääsykokeita, niin silloin asia lienee niin kuin sanoit, eli että vaihdat siihen toiseen pääaineeseen ja edellisestä pääaineesta tulee sivuaine. Tällöinhän on kyse yhden ja saman tutkinnon suorittamisesta, mutta eri pääaineella. Kun taas hommaat toisen opiskelupaikan, niin teet kahta erillistä tutkintoa, eikä mitään ongelmia ole.
enää mitä tarkoitin..
Oon tainnut vaan käsittää harvinaisen väärin tämän "yhden korkeakoulupaikan"-höpinän.. Anteeksi maalaisuuteni :).
Elikä olen siis tekemässä juuri niin että kävisin ihan pääsykokeessa ja pyrkisin sitä kautta taloustieteelliseen. Eli minun ei siis tarvitse lopettaa kieliopintoja jos ja kun vastaanotan paikan taloustieteellisessä? Siinä ei siis ole mitään ongelmaa jos on kaksi eri tutkintoa suoritettavana samaan aikaan?
Yhden korkeakoulupaikan säännös tarkoittaa sitä, että _samana vuonna_ voit ottaa vastaan vain yhden korkeakoulupaikan. Mutta seuraavana vuonna voit taas ottaa uuden.
Joten eikun vain kahta tutkintoa tekemään. Tunnen tällaisia tyyppejä, jotka tekevät useampaa. Mutta ainakin siitä tulee melkoinen lisätyö. Siispä hyvä opintojen suunnittelu lienee tarpeen.
Itsekin olen miettinyt toisen tutkinnon tekemistä, mutta saapa nähdä, saanko aikaiseksi. En oikein pidä tästä nykyajan erikoistumisesta, että ei tunneta kuin oman alan asioita ja niitäkin kapeasti.