Otsikossahan se tuli.. Miten kissan pissan hajua voi hillitä? Ja sitä tunkkaisuutta? (Huomaa heti sisään astuessaan että täällä on kissoja :D). Kakat siivoan heti kun huomaan, hiekkakin vaihdetaan usein. Siltikin on sellainen tunkkainen ja välillä vähän pissan haju. Johtuuko merkistä? Yleensä euroshopperia olen ostanut.
Niin ja molemmat kissat on leikattuja, joten virtsan ei pitäisi tuoksahtaa sen enempää..
Ei sitä itse niin huomaa kun täällä kaiket päivät on, mutta illalla kotiin tullessaan kyllä tuoksahtaa. Ei paljon, mutta niin, että haittaa ainakin minua.
Niin ja molemmat kissat on leikattuja, joten virtsan ei pitäisi tuoksahtaa sen enempää..
Ei sitä itse niin huomaa kun täällä kaiket päivät on, mutta illalla kotiin tullessaan kyllä tuoksahtaa. Ei paljon, mutta niin, että haittaa ainakin minua.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kissanhiekkaan, niin luulisi hajujen helpottavan. Voin suositella Ökoplussaa tai Evercleania.
Öko on puupohjainen paakkuuntuva puru ja todella riittoisaa, eli käytössä edullista. Evercleania löytyy useampaa sorttia ja kelpaa usein nirsommallekin.
puupohjaiset ei yleensä haise. Itellä ollut joskus jotain cassius tai tavallisia hiekkoja ja se on kaks päivää kun kämppä haisee. Nykyisin meillä puupellettejä, jotka eivät haise. Mutta kait niitä on jotain muitakin merkkejä...
Eivät ala mielellään tekemään tarpeitaan puupelletteihin. Toinen tekee vasta kun on pakko, ja toinen kyllä pissaa sinne, mutta se isompi jätös tehdäänkin sitten lattialle laatikon viereen..
tosi hyviä.
Meillä on 6 kissaa ja potat (4 kpl) siivotaan päivittäin. Käytössä on Extreme Classic -mikrohiekka eikä meillä haise kissanpissa.
Meilläkin tuota Extreme Classic-mikrohiekkaa.
Se on todella HELPPO puhdistaa. En vaihda ihan heti mihinkään muuhun.
Meillä kaksi kissaa.