Olemme avomiehen kanssa suunnitelleet n. viikon (minimi 4 päivää) mittaista reissua Ruotsiin. Menemme halvalla laivamatkalla Tukholmaan (auto mukana) ja sieltä sitten seikkailemme ympäröivissä kaupungeissa ja teemme päiväretkiä, tukikohtana ja yöpymispaikkana kuitenkin Tukholma/Tukholman lähistö.
Siksi siis kysyn kokeneimmilta, onko halvempaa/parempaa yöpyä hotellissa vai paikallisissa retkimajoissa? Halvimmat hotellit näyttävät olevan siinä 2000 SEK / 3 yötä. Retkimajoista en ole löytänyt oikein mitään infoa - monien kotisivuilla lukee vain osoite.
Itse suosisin ehkä mieluummin retkimajoja, ovat varmasti(?) tunnelmallisempia, eivätkä keskustan äänet häiritsisi. Mutta silti pyrimme melko varmasti halvempaan vaihtoehtoon (köyhiä opiskelijoita, tiedättehän).
Kiitos etukäteen vastauksista ja ideoista!
- puuka
Retkimajat vai hotelli?
3
528
Vastaukset
- jos teet haun
vandrarhem stockholm tai camping stockholm niin eiköhän löydy jotain.
- Koettu on
Olemme puolisoni kanssa tehneet useammankin autoiluretken Ruotsiin ilman, että kotimaasta lähtiessä on tietoa missä yövymme. On menty kysymään esimerkiksi paikallisislta asukkailta mikä olisi kiva majapaikka tai sellaiselta näyttävän nähtyämme kysytty sieltöä suoraan. Varsinkin Keski- ja etenkin Pohjois-Ruotsissa on todella tunnelmallisia pikkuhotelleja pienissäkin kaupungeissa, eivätkä hinnat ole sesongin ulkopuolella päätä huimanneet. Eräässäkin huoneessa oli upea takka! Aamiaiset ovat myös olleet hyviä ja ylöspito muutenkin ystävällistä. Skellefteåssa sen sijaan törmäsimme suoranaiseen suomalaisinhoon, henkilökunta supisi verhon takana, että "hei ne on suomalaisia, otetaan niiltä korotettu hinta". Arvaatte jäätiinkö sinne. Kaksinen ei ollut sekään sinänsä moderni hotelli jossa oli pakko yöpyä.
- puuka
Mietimme tuossa juuri eilen avomiehen kanssa, että helpompi tosiaan vain lähteä ja etsiä jostain yöpymispaikka kun ilta koittaa. Eli nämä ennakkoonvaraamiset sun muut saavat jäädä.
Teknologiakiinnostuneita kuin me molemmat olemme, on mukana sekä kannettava että GPS, joten tuo yöpymispaikan löytäminen varmasti nopeutuu jonkun verran.
Kiitos vastauksesta! Pitää muistaa tuo Skellefteån tapaus ;)
- puuka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4313151IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk1082231Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.22045- 1771933
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten181924Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1091676Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591288- 1491270
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu551180Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla451045