50v. synttärit Roomassa

nipsytin

Menemme Roomaan äitini 50 vuotis synttäreiden kunniaksi ja pitäisi keksiä jotain tekemistä synttäripäivälle. En ole ikinä käynyt Roomassa ja en tiedä minkälainen kaupunki se on, paitsi tietenkin jotain hajua on kulttuurista. Jokiristeily on ainoa, mikä on tullut mieleeni, minne äidin voisi viedä. ravintola-illallinen ei ole hänen tyyliään. Mutta kaipaisin lisää laidasta laitaan ehdotuksia? :)

8

1476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nykyinen roomalainen

      Asun viidettä vuotta Roomassa, joten jotain voisin tietääkin. Ensin kyllä pitäs vähän tietää mistä äitisi pitää. Se jokiristeily Tiberillä ei minun mielestä ole kovin kaksinen varsinkaan ilman ravintola-illallista ja jos sellaisesta äitisi ei pidä niin en tiedä. Pietarin kirkko ja Vatikaanin museot Sikstuksen kappeleieneen on tietysti aarre-aitta taiteesta ja historiasta pitävälle ja sellaiselle henkilölle Roomasta kyllä löytyy paljon muutakin nähtävää: Villa ja Galleria Borhgese, Villa Pamhili (jälkimmäisesä aika hieno puutarhakin). Suomalainen huvila Villa Lante (Suomen Rooman-instituutti) Gianicolo-kukkulalla on avoinna yleisölle maanantaisin ja se on ihan hieno paikka Rooman kalleimmalla paikalla ja sieltä levittäytyy näköala koko Roomaan. Neron huvila Villa Aurelia on historiasta ja arkeologiasta kiinnostuneen paikka. Luulisin, että kiertelemällä näissä päänähtävyyksissä kaikessa rauhassa on ihan tarpeeksi ohjelmaa syntymäpäivää varten. Mikään yöelämän keskus ja nuorisomesta Rooma ei todellakaan ole, joten ihan hyvä paikka jos ravintola yms. kulttuuri ei kiinnosta.

    • caesar

      vähän sivummalle,esim san lorenzon suuntaan ,Terministä alas oikealle.Siellä hotel Vibelin vieressä oikea italialainen ravintola:iltaisin sinnne kokoontuu paikalliset.Siellä on tilaa ja palvelu/hinnat säädylliset.En muista ravintolan nimeä,mutta käyn etsimässä....

      • caesar

        Via dello scalo di san lorenzo 99,ainakin hotelli on 97,ja se on vieressä.


      • toinen matkailija

        San Lorenzon aluetta monet turistit karttavat mutta ei se ole sen huonompi kuin muutkaan alueet. Aluetta pommitettiin toisenmaailansodan aikana pahasti mutta sinne on rakennettu uusia moderneja taloja ja aluella on paljon yliopistonlaitoksia.

        Alueelta löytyy paljon halpoja ja hyviä ruokapaikkoja. Ja ehdotottomasti on käytävä Veranon hautausmaalla ja sen vierssä sijaitsevassa kirkossa.

        Hotelleja siellä on kalliista luxuksesta halpoihin valittavana.Omalla autolla likkuuville on alue myös hyvä yöpymispaikka. Hotellin hintaan usein sisältyy autotalli tai parkki ja kehämoottoritieltä pääseee hyvin perille San Lorenzoon. Kieapiseee vain hautausmaan ympäri.

        Bussi 492 kiemurtelee kaupungin läpi Vatikaanin asti.


    • kahdesti käynyt

      Suosittelen illanviettoa ja ruokailua Trasteveressa. Ihania pikkuravintoloita löytyy joka kulmalta eikä hinnatkaan päätä huimaa. Esim. Piazza de Renziltä löytyy kaksi paikallistenkin suosimaa ruokapaikkaa, samoin Piazza della Scala on hieman syrjässä pahimmasta hulinasta. Tunnelma Trasteveressa on upea!

    • Mustikka 2

      Ensinnäkin;onnea äitisi 50 v.synttäripaikan valinnan johdosta,loistava ratkaisu!Itse tiesin jo vuosia,vuosia sitten,ekan Rooman loman jälkeen,missä haluan ensi vuonna saman merkkipäivän viettää!!

    • pikkumyy14

      Vie äitisi oopperaan tai vaikkapa jalkapallo-otteluun;-))

    • mlm2

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3868
    2. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      44
      3626
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      155
      3437
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2735
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      76
      2651
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1848
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1455
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      403
      1198
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      59
      1175
    10. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1118
    Aihe