Keihäs kylkeen

Yksilön vastuu vakuutusyhtiön kautta on suunta. Pitäiskö keihäänheittäjän korvata satojentuhansien arvoinen hoito ja kärsimykset päälle?

Vahinko on vahinko, mutta seuraukset on jonkun maksettava.
9590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kilpailun järjestäjän täytyy hoitaa asiat
niin, ettei tuommosta pääse tapahtumaan.
Samanlaiset heittopaikat kuin moukarinheittäjillä
on nykyisin, ja heittävät silloin kun
toisia lajeja ei ole käynnissä, niin eiköhän
se siitä.

Äänestä

Siihen liittyy aina vakuutus.
Jo junnuillakin!

Luultavasti järjestäjillä on myös jonkinlainen vakuutus?

Äänestä

heittäjän vastuulla, joka heittää järjestetyssä kilpailussa annetulla heittovuorollaan.
On hyvin tiedossa, että toisinaan keihäs voi lentää sektorin ulkopuolelle ja ilman muuta sektorirajoilla pitäisi olla valvojia, jotka varoittavat kun keihäs lähtee sivuun.

Menee aloituksen viereen mutta asiassa ihmetytti se kun eilen puhuttiin siihen malliin, että mitään vakavaa vamma ei tullut, pintanaarmu muka.
Jos se keihäs pysyi pystyssä miehen selässä vaakasuorassa asennossa, niin täytyyhän sen olla syvällä vartalossa.

Äänestä
  • tapaus, aivan uskomaton vahinko.:(

    Äänestä

  • UPDATE_6700438 kirjoitti:

    tapaus, aivan uskomaton vahinko.:(

    maksassa ja munuaisissa on repeämät.
    Mutta ei se Pitkämäen vika ollut.
    Kyllä järjestäjien pitää hoitaa suorituspaikat niin, että kukaan ei joudu vaaraan.
    Ihmetyttää vaan, että alkuun vammoja vähäteltiin!

    Äänestä

  • Moukarikin on joskus lentänyt vikasuuntaan, mutta ei ole kaiketi onneksi osunut kenenkään kroppaan...
    Meneehän "kiakkokin" joskus katsomoon...

    Keihäässä on jo sellainen heittosektori...miten se nyt sitten ilmaistaan, että tietyillä alueilla ei saisi olla mitään toimintaa keihäskilpailun aikana!?

    Äänestä

löytää artiklan jonka perusteella pesee yleensä vastuista kätensä, - maksaa niitä vakuutuksia kyllä s a a sujuvasti :(

Äänestä
  • hoito varmaan maksaa hirveästi. Vakuutusyhtiötkin on tyhmiä myydessään semmoisia vakuutuksia. Näistäkään kisoista ei varmaan ole paljon maksettu.

    ps joo, ei ne maksa kuitenkaan

    Äänestä

tämän ketjun kirjoittajilla!

Jo junnuikisten kilpailuihin ( muu kuin puulaaki ) osallistumisen ehtona on lisenssi johon sisältyy henkilövahinkovakuutus kilpailu- ja ohjatuissa harjoittelutilanteissa.

Täysin varmaa on että kv-tason urheilijat ovat vakuutettuja.
Se miten korvausvelvollisuus Pitkämäen tapauksessa jakautuu vakuutusyhtiöiden kesken on minulle epäselvä.
Pitkämäki eikä se fransu taatusti itse maksa kustannuksia!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuka maksaa? kirjoitti:

Yksilön vastuu vakuutusyhtiön kautta on suunta. Pitäiskö keihäänheittäjän korvata satojentuhansien arvoinen hoito ja kärsimykset päälle?

Vahinko on vahinko, mutta seuraukset on jonkun maksettava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu