Akvaariossani uiskenteölee n. 2kk:n ikäisen kokoiseksi jäänyt ja nyt jo vuoden ikäinen platyuros. Sitkeä ja vikkelä "sissi" eli terve kuin pukki mutta pieni kuin kaksikuinen. Onko kyse mahdollisesti perinnöllisestä vajavaisuudesta vain yksittäisestä luonnonoikusta? Kuinka yleistä kääpiökalat ovat? Kyse on varsin terhakkaasta kääpiöuroksesta ja olenkin mielenkiinnolla seurannut alkaako akvaarioni platykanta kutistua kuin pyy maailmanlopun edellä...siis kokonsa puolesta eli onko virhe perinnöllistä. Jotenkin kuitenkin epäilen ettei lisääntymiskyky ole tällä kalasella samaa luokkaa kuin mitä yritys on :)
Kääpiö
Kissus
2
394
Vastaukset
- fish KING
... jotka ovat saman ikäisiä, koiraathan jäävät naaraita pienemmiksi.
- Kissus
Kyseinen kääpiökala ei ole akvaarion "alfauros" vaikka kovin siihen asemaan yrittää pyrkiä. Samasta poikueesta on akvaariossa yksi naaras joka myös on jäänyt hieman ikäisiään pienikasvuisemmaksi mutta ei silti kääpiöksi kuin tämä kyseinen uros. Kyseisen uroksen pituus on vain n. 1cm pyrstö eli max. 2cm = todella pieni vuoden ikäiseksi kalaksi. Kasvua ei ole ollut havaittavissa enää kuukausiin eli kala jäänee tämän kokoiseksi pikkuveijariksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2892671- 1981021
- 62855
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti146801- 59692
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?18581- 41571
- 51555
- 55505
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52504