Huom. musiikin ammattilaiset!

Pystyykö Finlandersin Oikeesti biisiä tanssimaan valssina? Voiko sen sovittaa valssiksi?
3391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Miksi tämä kyseinen kappale pitäisi sovittaa valssiksi? Kaunis kappale menee mielestäni pilalle, jos sen olemus muutetaan täysin! Kyseinen kappale voi soida häissänne muuten - jos välttämättä haluatte sen häävalssin paikalle, niin olkoon se häätanssinne!

Äänestä

hyvää kappaletta, olen ollut muutamissa häissä, joissa kyseinen kappale on ollut "häävalssina" ja
ihan sellaisenaan se sopii hääparin tanssittavaksi ja sellaisena sen hääparit ovat halunneetkin.

Äänestä

Tuossa noin pikaisesti koitin sitä kolmijakoisena soittaa ja sanoisin, että aika mahdoton. Laulun melodia on vahvasti nelijakoinen, jossa vielä sanojen alkupainotukset menevät suoraan iskuille.
Aika erilainen kappale siitä tulisi, jos sen 3/4 tahtilajiin kirjoittaisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valssija kirjoitti:

Pystyykö Finlandersin Oikeesti biisiä tanssimaan valssina? Voiko sen sovittaa valssiksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu