Tuttavani on vaihtamassa vesisängyn pois. Ongelma on että ei ole pumppua millä sen yhjentää. Huonekaluliikkeistäkään ei ole löytynyt ratkaisua ongelmaan. Kyseessä noin 20 vuottavanha sänky, jossa "kotelorakenne".
Löytyykö niksejä että miten veden saa tyhjennettyä.
vesisängyn tyhjennys
8
5131
Vastaukset
- Rakennusmies
ja toinen pää viemäriin, mutta sitä ennen imettävä letkusta viemärin puoleisesta päästä niin kauan, että vesi alkaa valumaan itsellään letkua pitkin eli lappoamaan.
- tienrakentaja
imupäähän pikkulovi putken päähän niin ei ime tukkoon
- ...jennys
tienrakentaja kirjoitti:
imupäähän pikkulovi putken päähän niin ei ime tukkoon
Ja hei,
älä missään tapauksessa tyhjennä loppuja vesiä (kun se patja ei tyhjene noin vaan kokonaan) nostamalla patjaa reunoista. Jos nimittäin nostelet patjan reunoja, sisukset painuu yhteen nurkkaan, eivätkä palaa heti käyttöön otettua takaisin paikoilleen. Patja saattaa siis tuntua muhkuraiselta ja patja laineilee "vapaan" tavoin. Aikaa myöten sisukset kyllä palautuvat paikoilleen, mutta systeemi ei ole hyvä, nimin. kokemusta on.
Siispä rullaa patja pötkyläksi, jolloin vesi pakkautuu tyhjennysaukkoa kohden ja sisukset pysyvät paikoillaan.
Käsittääkseni esim. Sotka vuokraa pumppuja asiakkaille. Jostain huonekaluliikkeestä niitä joka tapauksessa voi vuokrata. Itse en ole pumppua koskaan tarvinnut. ...jennys kirjoitti:
Ja hei,
älä missään tapauksessa tyhjennä loppuja vesiä (kun se patja ei tyhjene noin vaan kokonaan) nostamalla patjaa reunoista. Jos nimittäin nostelet patjan reunoja, sisukset painuu yhteen nurkkaan, eivätkä palaa heti käyttöön otettua takaisin paikoilleen. Patja saattaa siis tuntua muhkuraiselta ja patja laineilee "vapaan" tavoin. Aikaa myöten sisukset kyllä palautuvat paikoilleen, mutta systeemi ei ole hyvä, nimin. kokemusta on.
Siispä rullaa patja pötkyläksi, jolloin vesi pakkautuu tyhjennysaukkoa kohden ja sisukset pysyvät paikoillaan.
Käsittääkseni esim. Sotka vuokraa pumppuja asiakkaille. Jostain huonekaluliikkeestä niitä joka tapauksessa voi vuokrata. Itse en ole pumppua koskaan tarvinnut.sotkalla ei ole enää pumppuja vuokrattavissa, ainakaan Turussa, neuvoivat rakentajan konevuokraamon puoleen.
- punkantyhjentäjä
santalaiska kirjoitti:
sotkalla ei ole enää pumppuja vuokrattavissa, ainakaan Turussa, neuvoivat rakentajan konevuokraamon puoleen.
Lainalaatikolta löytyy.
- Anonyymi
Olen luopumassa liki 30 vuotta vanhasta hyvin palvelleesta vesisängystä. Olen saanut sen vedestä melko tyhjäksi, mutta osaako joku neuvoa, mihin sen patjan ja miksei myös rungon voisi toimittaa veloituksetta tai pientä maksua vastaan ?
- Anonyymi
Lahjoitat sen johonkin vastaanottokeskukseen, siellä aavikon pojat hävittävät sen puolestasi koskapa käytetty ei heille kelpaa.
- Anonyymi
Pistä ilmoitus vaikka tori.fi lahjoitetaan osastolle. Hyvin menee kaupaksi!
Vanha vesisängynpatja kyllä kelpaa moneen käyttöön, mm. täkkäykseen räjäytyksissä tai vedellä täytettynä vastapainoksi johonkin kuljetukseen, lähinnä mielikuvitus rajana käytölle, vaikka halkopinojen peitoksi tai mäenlaskuun rinteessä. Sängyn runko kelpaa sellaisenaan joustinpatjoille sängyksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006494
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303883törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283280Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471033Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11910- 42879