Normaali poliisimiehistö saa palkkaa noin 2700/kk joten kyllä jokainen ymmärtää, ettei noin onnettomilla palkoilla kukaan täysijärkinen lähde niin vittumaiseen hommaan, varsinkin kun työajat ovat mitä ovat.
No onneksi tarpeeksi tyhmiäkin siihen hommaan on löytynyt, fiksut sen homman kiertää kaukaa ja sen kyllä näkee nykyisistä poliiseista!
Poliiseille palkkaa lisää, saataisiin sinnekin fiksuja ihmisiä eikä tolloja jotka odottavat tielaidassa, että joku ajaisi yli. Puhumatkaan muista idiooteista, mitä siihen laitokseen on palkattu!
No onneksi tarpeeksi tyhmiäkin siihen hommaan on löytynyt, fiksut sen homman kiertää kaukaa ja sen kyllä näkee nykyisistä poliiseista!
Poliiseille palkkaa lisää, saataisiin sinnekin fiksuja ihmisiä eikä tolloja jotka odottavat tielaidassa, että joku ajaisi yli. Puhumatkaan muista idiooteista, mitä siihen laitokseen on palkattu!
Vastaukset 33
Vanhimmat
Taidat olla vaan kateellinen rakennusmies tai jakeluauton kuski jota vituttaa kun poliiseilla menee hyvin ja heitä kunnioitetaan. Saanen nauraa sinulle senkin typerä poika.
Vai on sinusta säälittävät 2700/kk hyväpalkka (aloittava poliisi 1800)
Voi, lapsiparka.
Kuka muuten kunnioittaa poliisia? Kaikkihan niille vittuilee, paskiaisia kun ovat!
Sinua vain vituttaa kun isäsi on paskalakki, säälittävällä palkalla!
on niitä ihmisiä huomattavasti enemmän, jotka kunnioittavat poliisia.
Suomessa on vain pieni vähemmistö ihmisiä jotka todella kunnioittavat ja arvostavat poliisia.
Suurin osa pitää poliisia tyhpäiväisinä sakotusautomaatteina, jotka eivät edes yritä torjua oikeaa rikollisuutta koska sakkorahat merkitty valtionbudjettiin.
"Suurin osa pitää poliisia tyhpäiväisinä sakotusautomaatteina"
Ehkä niin. Mutta niitä varten, jotka eivät usko, sinulla varmaankin on laittaa meille vaikkapa linkki johonkin tutkimukseen tai muuhun lähteeseen, josta tämän voi varmistaa?
"jotka eivät edes yritä torjua oikeaa rikollisuutta"
No mistä niitä sakkoja sinun mielestäsi sitten kirjoitetaan, jos ei oikeista rikoksista? Ei niitä virkamies voi mistään leikkirikoksistakaan alkaa ihmisille kirjoitella.
Jälleen
Kuka tuollaisesta palkasta olisi kateellinen? Palkahan on surkea, eihän tuolla pysty elämää, varsinkaan pääkaupunkiseudulla.
sinne pöksyihin, ja odottaisit, että ne pippelikarvat kasvaa, ja kirjota sit uudestaan.
Poliisi, joka olisi työssään palkan takia on huono poliisi. Nyt sinne hakee vain hyvät poliisit, joille palkka ei ole etusijalla.
Säälin ihmisiä, otka tekevät töitään pelkästään palkan vuoksi.
ihan hyvä liksa.Vielä kaikki vuoroliksat päälle.
Tuoko muka hyvä palkka, miten tuolla rahalla yksinäinen elää hyvin pääkaupunkiseudulla?
Sen lisäksi työajat ovat perseestä, puhumattakaan "asiakkaista" !
palkka ja yhtä varma työ ?
TV:n mukaan raksalla saisi jopa 50 e/h, kunnes rakentaminen taas hiljenee.
Monilla aloilla voi joutua aivan yllättäen työttömäksi.
Sitäpaitsi palkkaeroa tasaa verotus.Suomessa pienipalkkainenkin voi elättää perheen vuokratuen yms. avulla.
Poliisissa voi opiskella ja edetä saaden samalla palkkaa.
2000 euroo korkeintaan.
Itse olen pyrkinyt poliisikouluun jo kahdesti mutta sisään en ole vielä päässyt, kolmesti sinne saa pyrkiä ja syksyllä laitan taas paperit vetämään. Juuri valmistuneella vanhemmalla konstaapelillä jää käteen n. 2300e lisineen kaikkineen siitä se sitten pikkuhiljaa alkaa nousemaan.
Vai että 2300/kk käteen just joo!!!
TOLLO se on keskimääräinen bruttopalkka, eli aivan surkea!
Verojen jälkeen käteen n. 1500,- ei sillä juhlita jotenkuten tulee toimeen, mutta surkea on palkka!
Miehistön palkka ei myöskää juuri nimellisiä ikäkorotuksia lukuunottamatta nouse!
parempi fakta olisi kuultuna poliisin suusta... eli vähän reilu 2000 jää käteen.
just... jos rivipoliisi saa puhtaan 2000 käteen niin haluan nähdä tiliotteen! Koska se on täyttä paskaa.
Mutta jos joku on toista mieltä, se on helposti todistettavissa, nettiin vain tiliote tai palkkatodistus ja verotodistus omalla nimellä ja yhteystiedoilla, että asian voi tarkastaa. Verotodistus siksi että nähdään mitkä vähennykset ja omalla nimellä koska noita lappuja on poliisin helppo väärentää!
No näitähän ei tule koska kukaan rivipoliisi ei kehtaa omalla nimellään tunnustaa miten paskaa palkkaa saa:)
Höhlät luulevat, että poliisin pitää tulla toimeen pelkällä poliisin palkalla.
Suurimmalle osalle se on kuitenkin vain harrastus ja sivutyö. Ansiot otetaan aivan muista hommista.
ylikonstaapelin virka. Palkka on hyvä, ei tarvitse opiskella pitkään ilman tuloja. Pääsee 60 vuotiaana eläkkeelle.
Tietysti korkeammissa viroissa tienaa enemmän, mutta myös eläkeikä nousee.
Kymmenkunta vuotta takaperin vanhan eläkelain valinneet ylikonstaapelit pääsevät eläkkeelle 58 vuotiaina.
Hommat ovat tosi lokoisat, kun alaiset ne tekevät.
Kaikkein optimaalisin työ valtion hommissa, on kuitenkin veturinkuljettajan työ. Alhainen eläkeikä, valtio kouluttaa ja tuplasti ylikonstaapelin palkka.
Veturinkuljettajan homma on melko lokoisaa hommaa.
Palkka on todellakin sama kuin konstaapelilla, mutta maksetaan kaksi kertaa kuussa. :) Eli veturinkuljettaja tienaa lisineen noin 4000 euroa kuussa.
Eivät vaan ole enää valtion hommissa, vaan VR Osakeyhtiön työntekijöitä. Tietty valtio omistaa koko firman.
Ensi vuoden alusta aloittaa lisäksi yksityis omisteinen rautatiefirma, mutta ei kilpailu ainakaan palkkoja laske.
Miinuksena se, että todennäköisesti joutuu työuransa aikana ajamaan jonkun itsemurhakandidaatin ylitse.
Oikeassa olet.
Poliisille voidaan plussaksi laskea että ne idioottit pääsevät ampumaan ja pamputtamaan näitä itsemurhakanditaatteja.
Poliisiksihan hakeutavat huonon palkkauksen takia juuri ne, jotka haluvat näyttää että heillä on "valtaa" siis kyykyttää muita.
Muutenhan he eivät kunnioitusta saa, mutta kun pamputtaa ja ottaa aseen esiin, saa paskalakkin kunnioitusta! Jolloin oma ego ja mitätön kyrpä kasvaa, heidän oma pikkupäässään:)
sinulla ?
Taidat olla äidinkielen opettaja ?
Ottaen huomion ettei ole yliopistokoulutettu. Mielestäni pitäisi asettaa maksimipalkka 2700€ ei-yliopistokoulutetuille. Nykyään ovat arvostukset aivan pielessä. Putkimies tienaa enemmänkuin maisteri.
" Mielestäni pitäisi asettaa maksimipalkka 2700€ ei-yliopistokoulutetuille. Nykyään ovat arvostukset aivan pielessä. Putkimies tienaa enemmänkuin maisteri. "
Sosialismi uuteen nousuun!!! Isänmaan, sosialismi tai kuolema!
Onhan se putkimies paljon tarpeellisempikin kuin maisteri, joten ihan hyvä, että tienaakin enemmän.
Kannattaa ajatella niin, että jos korkeakoulututkinnon jälkeen saa vähän pienempää palkkaa, se on vain sopiva kompeensaatio siitä huikeasta rahamäärästä, mikä kyseisen, yleensä vallan turhanpäiväisen tutkinnon kustantamiseen on tärväytynyt.
että poliisit saavat hyvää palkkaa !
Milloin poliisit alkavat saada hyvää palkkaa? Kerro kun tiedät!
Täältä ainakin löytyy yksi ihan täysjärkinen, joka aikoo hakea poliisikouluun.
Poliisin työ on yksi mielenkiintoisemmista ja haastavimmista mitä löytyy. Ei raha minua aikaisemminkaan ole tehnyt onnellisemmaksi, joten en valitse tulevaisuuden ammattiani palkan takia. Mielestäni on surullista, jos joku näin tekee...
Naurattaa noiden yli-ikaisten nuorisorikollisten poliisimollaus viestit, kun poliisisetä on kieltänyt heitä tekemästä pikkurikoksia. hehhee.
tuo 2700, lisät. Siivoja saa palkkaa n. 1100 e/kk bruttona! 4 v:n koulutuksen saaneet sairaanhoitajat saavat n. 2000 e/bruttona! Bussikuskikin (miesvaltainen ala) saa liksaa kuukauden kurssin jälkeen bruttona sen 2000. Naisvaltaiset alat on todella aliarvostettuja. Olisivat poliisit vaan tyytyväisiä vai pitääkö pelätä, että ne korruptoituu lisää rikollisuuteen jos palkkoja ei nosteta?
Tietoa poliisien palkoista, kirjoittaja Arto Hirvikari. Tällä hetkellä 2 sivun lopussa..
Eipä jaksa uusiksi kirjoittaa, mutta lukekaa sieltä.
Siellä hivenen faktaa meidän todellisista palkoista..
Mutta tähän hätään.. 2700 lisät.. Ei pidä paikkaansa.
Vanhemman konstaapelin peruspalkka on noin 1630 euroa kuukaudessa. Peruspalkan lisäksi maksetaan henkilökohtaiseen työsuoritukseen perustuvaa lisä ja esimerkiksi olosuhdelisä. Vastavalmistuneen poliisin säännöllisen työajan palkka on keskimäärin noin 2300 euroa kuukaudessa.