Itä-Karjala, sot.hallinto merkkejä

Postimerkkejä

Minulla on monta v. 1941 postimerkkejä, joiden päälle on painettu mustalla ITÄ-KARJALA Sot.hallinto
Risto Rydin, Mannerheimin, Olavinlinnan ynnä muita kuvia. Ovatko ne arvokkaita?

On myös 1, 5, 10, 20, 25, 30, 40, 50, 60, 75, 90 (painettu mustalla päälle) merkkejä eri värisiä, joissa on leijonan kuva taustalla, pohjalla aaltoviivaa (ei tavallinen leijonamalli). On muitakin. Missä voi käydä näyttämässä?

2

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulb ulb ulb

      ...menepä ensiksi kirjastoon ja lainaa Norma Suomi-luettelo ja katso hinnat sieltä. Kauppias ostaa ne sisään, jos ostaa, n. 30% merkkien arvosta. Hän myy ne ulos luettelohinnalla. Huomaa, että merkkien tulee olla ehjiä sekä siistejä.
      Itä-Karjalan merkit eivät ole mitään suuria harvinaisuuksia. Rintamamiehet, jotka olivat keräilijöitä, hankkivat niitä itselleen melko paljon samoin sotilasvirkamiehet.
      Ne toiset aaltoviivaiset merkit joita mainitset ovat ns. "Saarisen mallia" eli arkkitehti Eliel Saarisen juuri itsenäistyneelle Suomelle ilmestyneitä merkkejä. Käytössä enimmäkseen 1917-1930, joskin niiden käyttö postitukseen oli sallittu vuoteen 1963 asti.
      Tutki luetteloa ja laita koko satsi myyntiin esim E-Bay:lle tai Huuto. nettiin, mutta älä odota isoja rahoja.

    • vanhamerkkeilijä

      En tiedä missä asut, mutta postimerkkikerhoja on joka puolella Suomea. Katso netistä, paikkakunnan lehdestä jne.
      Mene vierailemaan merkit mukanasi. Saat varmasti hyviä ohjeita.
      Voit myös googlata SUOMI ITÄ-KARJALA ja näin aukeaa useampi sivu, joissa monessakin on myös hinnasto.
      Lykkyä tykö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3837
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3169
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2854
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2712
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2423
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      43
      1931
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1215
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      83
      1156
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1109
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1109
    Aihe