Terve!
Olisiko kellään tietoa, mitä pitää purkaa raitisilmasuodattimen tieltä, että sen saisi vaihdettua? Lähinnä kuinka hanskalokero irtoaa ja onko muuta huomioitavaa?
Olisiko kellään tietoa, mitä pitää purkaa raitisilmasuodattimen tieltä, että sen saisi vaihdettua? Lähinnä kuinka hanskalokero irtoaa ja onko muuta huomioitavaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
irtoaa ihan käsipelissä. Siinä on muovitapit saranoina. Tunnustele sieltä hanskalokeron alta/takaa. Niissä on semmoiset lipat, joista vasemman puoleista saranaa oikealle ja oikeanpuoleista vasemalle työntämällä ne irtoaa. Jos autoon on joskus aiemminkin suodatin vaihdettu, niin sitten se onkin jo näkyvissä lootan takana. Siellä on ruuveilla kiinnitetty muovipaneeli, johon huolto usein on puukottanut sopivan aukon, josta suottimen kannen saa auki(kiinni alapäästä yhdellä ruuvilla). Mutta jos ei hansakalokeron irrottamisen jälkeen pääse vielä suodatinta irrottelemaan, niin se koko muovipaneeli täytyy otaa pois edestä.
Kaikkein helpommalla pääset kun ostat motonetistä uuden suodattimen(hintaa 20€). OK, se suodatin on huonompaa tekoa kuin autokeskukselta ostettu mutta varmaan halvempikin. En tosin tiedä Autokeskuksen hintaa.
Kuitenkin sen suodattimen mukana tulee ohje kuvineen jonka mukaan toi vaihtotyö on helppo tehdä. Siis toi vaihto ei ole ihan helppo kuitenkaan ja kojelautaa joutuu purkamaan aikalailla. Äläkä yritä tehdä yhtään erilailla kuin siinä ohjeessa sanotaan koska se ei vaan muutoin onnistu.
Sitten kun saat suodattimen pois, niin lämppärin kenno(ainakin mulla)oli todella paskanen joten sitä kannattaa puhdistaa imuroimalla jotta suuremmat lehdet yms. lähtee pois kennoo tukkimasta.
Aikaa tohon menee tollanen 1/2-1h ekakertalaiselta. Ja noi muoviset saranatapit on kaikkein v**mäisimmät laittaa takaisin. Tai oikeanpuoleisen kyllä saa mutta vasemmanpuoleista ei sitten millään.
Ja mulla on kanssa joskus vaihdettu suodatin ihan huollossa mutta ei sielä mitään valmiita reikiä ollut siitäkään huolimatta.
menee helpommin paikalleen, jos jättää sen haskalokeron takana olevan panelin vasemman alanurkan ruuvin löysälle tai irti. Panelia voi silloin pakottaa kevyesti ulospäin, jolloin jää enemmän tilaa sohlata sitä saranaa paikoilleen. Ruuvin saa kiinni vaikka hanskis on jo paikallaan.
http://aa.bosch.de/aa/de/static/produkte/filter/innenraum/einbau/index.htm
Tässä jälleen kerran asennus ohjeet.