Mulla oli joskus ysisatanen saab ja olen ranskalaishairahdusten jälkeen ajatellut taas kokeilla silloin hyvältä tuntunutta merkkiä. Onko 9-5 vuosimallia 2002-2003 ajettuna korkeintaan 150 000 hyvä valinta, vai onko se kuin ooppelia ostais?
Saab 9-5 wagon 2002-2003
janos 2
21096
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ihan käypä ostos ja vähemmän Ooppeli kuin 9³. Kutoskoneissa, jotka ovat lienee Holdenilta, on ollut remmien kanssa ongelmia, joten kannattaa ottaa ketjullinen nelonen 2,3t tai mielummin T. Muutenkin ole tarkkana varusteluvaihtoehtojen kanssa, koska näkyvien osien lisäksi parempi varustelu tuo SAAB'issa myös paremman alustan.
Järkevin ostopaikka on tällä hetkellä Ruotsi, jossa liikkeestä ostettuna kuluttajansuoja on vähintään yhtä hyvä kuin Suomessa. Valinnanvaraa on enemmän ja versiot usein parempia kuin täällä.
http://www.blocket.se/li?q=SAAB 95&ca=11_s&th=1&c=4&w=3&ps=&pe=&rs=22&re=23&ms=&me=25&gb=&fu=
Vaihdoin 900:en moiseen keväällä.
Saab 9-5 Wagon 2,0t, Vector-varusteet, -03, ajettu n. 100 000.
Kyllä tossakin koneessa riittää puhtia.
Vector-varustelussa on paremmat penkit, 17 tuuman renkaat on räyhäkkään näköiset, mutt myös aika äänekkäät...
Pihalta löytyy myös 9-3, mutt se on kyllä enemmän Vectra kuin saappi :)
9-5:ssä on enempi samaa henkeä kuin 900:ssa, kulkee kuin juna, ei tarvii "ajaa".