Haaga-Helia/Malmi ja asuminen

Pääsin Haaga-Heliaan Malmille lukemaan liiketaloutta ja varmaan otan paikan vastaan. Tuo asuminen vaan vähän mietityttää, kun Malmilta/lähistöltä ei juuri näytä löytyvän vuokrakämppiä. HOASille laitoin hakemuksen viime viikolla, onko tietoa kuinka nopeasti näin sesonkiaikana sitä kautta voisi asunto (haussa perheasunto) löytyä? Onko lähempää Helsingin keskustaa vaikeaa kulkea? YTV:n sivuilta etsiskelin, että reilu 20 min ainakin meni joka suunnasta. Tikkurilaakin mietin, kun junalla pääsis sieltä Malmille suht nopeesti, ja hintataso ois alempi. Kokemuksia?
5800
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Helian hyväksytyt jossain netissä kun en niiden siuvilta löydä?

Äänestä

En osaa sanoa kyllä mitään noista hoasin kämpistä, mut sen tiedän et niihin on kova tunku. Pääset tikkurilasta 10-15 min malmille junalla! Suosittelen mielummin tiksiä kuin malmia asuinpaikkana, käsitykseni mukaan malmi on vähän rauhaton paikka...?? Itse en sielä kyllä lasten kanssa suostuisi asumaan.

Äänestä

Kannattaa ottaa asunto vastaan sielta mista saa. Malmille on hyvat kulkuyhteydet melkein joka puolelta Helsinkia, varsinkin just siita paajunaradan varrelta ja myos Helsingin keskustasta. Mun mielesta joku 20 minuutin koulumatka on todellista luksusta, itsekin asun ja opiskelen paakaupunkiseudulla ja mulla koulumatka 45 minuuttia. Siihen paalle viela matka lasten hoitopaikkaan. Ei Malmi mitenkaan paha paikka oo, vaikka riippuu tietysti mihin sita vertaa. Deekuja siella kylla on aika paljon, mutta niihinkin tottuu. En ma ainakaan sen takia jattais sinne muuttamatta, jos koulukin kerta vieressa. Siella on kaikki palvelutkin lahella, joten helpottaa elamaa. Kannattaa kysella asuntoja muualtakin kuin Hoasilta, esim. kaupungilta ja VVO:lta. Mun mielesta Tikkurila on kans ihan hyva ratkaisu, mut sit kannattaa muuttaa lahelle juna-asemaa. Sielta tosiaan junalla paasee nopeesti malmille seka Helsingin keskustaan ja myos esim. Tampereen suuntaan.

Äänestä

Opiskelin viime lukuvuonna Malmilla Haaga-Heliassa. Nyt olen onneksi muuttamassa pois Malmilta, sillä sain paikan toisesta koulusta.

Suosittelen asuinpaikaksi Tikkurilaa, Malmi on todella rauhaton paikka. Oltiin poikakaverin kanssa tosi onnellisia kun saatiin mun koulun läheltä tosi kiva kämppä. (2h k, tiskikone, sauna ja iso parveke) Meidän asunto on ihan nätillä paikalla, mutta siellä pyörii ihan ihme porukkaa. Vuoden aikana kohtasin lukemattoman määrän deekuja (jotka ei aina olleet hirvittävän ystävällisiä) ja yhden itsensä paljastajan! Unohtamatta tietenkään muutamaa poliisi takaa-ajoa taloyhtiön jalkakäytävillä ja kolmea ilkivaltatapausta meidän autoa kohtaan... Niin, että ainakin yksi asunto vapautuu Malmilla.

Toivottavasti viihdyt Haaga-Heliassa. Moni meidän luokalta (minä mukaan luettuna) ei ollut tyytyväinen opetuksen tasoon. Aika monella opettajalla on sellanen tyyli, että tunneille ei tartte mennä jos ei huvita (koskee myös opettajaa), kurssilla tehdään ryhmätöitä ja opiskellaan itse niin ja kokeessa saa tietenkin katsoa kirjasta... Aika moni äänesti jaloillaan, noin 15 30:stä haki tai suunnitteli hakevansa toiseen kouluun tai vaan jätti koulun kesken.

No, ei saa masentaa ne 15 jotka jäi kouluun on siihen tyytyväisiä... Onnea opiskelupaikan johdosta! Ja toivottavasti löydät kivan asunnon!

Äänestä
  • Kuulostaa vallan upeelta. Kämppänne kyllä vaikuttaa kivalta, just joku tollanen hakusessa mutta eipä löydy. Malmista on paikkana tullut vähän ristiriitasta kommenttia, mutta eiköhän sitä jokaisessa paikassa oo omat vikansa.

    Mitä kouluun tulee niin oon jo valmiiks ajatellu vaihtavani ens vuonna ainakin englanninkieliseen liiketalouteen, kuka tietää minne loppujen lopuks. Oikeestaan se et pääsin Malmille just oli puolivahinko, kun ei pitäny sitä ees laittaa 1. vaihtoehdoks. En saanu järjestystä vaihdettua ja pakko oli ottaa kun se ekaks sattu ja sisään pääsin. Joka tapauksessa oon ilonen et joku koulupaikka on nyt.

    Tikkurilassa vois olla ihan hyvä kyllä asua, toisaalta taas ehkä vähän lähempänä Hkin keskustaa. Koulumatkat sitten taas venyis ihan toisiin lukemiin, kun esim Tiksistä. Saapa nähdä miten käy..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusiopiskelija kirjoitti:

Pääsin Haaga-Heliaan Malmille lukemaan liiketaloutta ja varmaan otan paikan vastaan. Tuo asuminen vaan vähän mietityttää, kun Malmilta/lähistöltä ei juuri näytä löytyvän vuokrakämppiä. HOASille laitoin hakemuksen viime viikolla, onko tietoa kuinka nopeasti näin sesonkiaikana sitä kautta voisi asunto (haussa perheasunto) löytyä? Onko lähempää Helsingin keskustaa vaikeaa kulkea? YTV:n sivuilta etsiskelin, että reilu 20 min ainakin meni joka suunnasta. Tikkurilaakin mietin, kun junalla pääsis sieltä Malmille suht nopeesti, ja hintataso ois alempi. Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu