http://www.poispakkoruotsi.com
Allekirjoita adressi pakkoruotsia vastaan. Haluatko lapsesi kärsivän pakkoruotsista vai olisiko joku toinen kieli hänelle ruotsia tärkeämpi?
Allekirjoita adressi pakkoruotsia vastaan. Haluatko lapsesi kärsivän pakkoruotsista vai olisiko joku toinen kieli hänelle ruotsia tärkeämpi?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ihmettelen syvästi mielipidettänne pakkoruotsista.
Ruotsin kieli on erittäin hyvä aloituskieli ja hyvä pohja mm. englannin ja saksan kielten opiskelulle.
Se ei vaadi mahdottomia ääntämisiä aluksi ja on jotenkin kotoinen. Nyt voisin kysyä, että miksi se ruotsi on teille niin kamala asia. Meillä on oltu niin kiitollisia ruotsin kielen opiskelumahdollisuudesta ihan A-kielenä, siinä opittiin prepositioiden käyttö vaivatta, ei ollut kirjoitus/ääntämisongelmia (vrt. englanti) oli todella hyvä pohja oppia ruotsin jälkeen englanti, saksa, tanska, norja jne. Tyttäremme ihastui kieliin siinä määrin, että otti kaikki mahdolliset yläasteella ja lukiossa kävi aikuislukiossa lukemassa espanjaa ja italiaa, kun ei tarjottimelta lukujärjestykseen päiväkoulussa mahtuneet.
Näkemystä, hyvä ihmiset, rohkeutta olla eri mieltä! Älkää menkö lauman mukana ja haukkuko kun koirat haukkuu... AJATELKAA!
Kouluissa tulee olla yksilöllä valinnan vapaus sen suhteen mitä opiskelee. Et sinä, sen enempää kuin Henrik Laxkaan ole pätevä arvioimaan mikä on parasta minun lapsilleni. Se mikä sopii teille ei välttämättä sovi muille. Ruotsinkielellä ei käytännössä tee mitään. Suomenruotsalaiset osaavat tai PITÄISI osata suomea. Ruotsalaisten sönkötystä ei minunkaltaisenikaan vapaaehtoisesti ruotsinkieltä harrastava jaksa pitkään kuunnella. Englannin kielellä heidänkin kanssaan tulee sujuvammin juteltua. Oma ja vieraat kielet koulussa ovat tärkeä asia, jopa mahdollisuus ruotsiin. Toisten opiskelutarpeiden määrittely on sivistymätöntä, siksi ei pakolle!
Joo, ja pakkomatikka pois, ja historian pakkosyöttö v...ttaa koska hissa on kuivaa ja tylsää ja yleensä valtaosa hissan opeista on numeroihin nipottajia. Entäs musiikki sitten? Mihin minä tarvitsen musiikin teorian tietämystä? Nuotteja en oppinut kouluaikana koskaan eikä niitä edes opetettu, en osaa soittaa eikä minun mielestäni nokkahuilu ole mikään oikea soittopeli vaan sillä tuhotaan kehittyvä sävelkorva ja saadaan aikaan ahdistuneita musiikkia inhoavia lapsia.
Koko koulun opetussuunnitelma ja se mitä opetetaan pitäisi rukata uusiksi ja ottaa enemmän yksilöllistä valinnan vapautta huomioon.
Vanhempasi varmasti ovat ylpeitä sinusta...
Mitään noin typerää en allekirjoita.
kävin allekirjoittamassa Suomalaisia sortavan pakko ruotsin poistamiseksi.