1v 2kk Onko normaalin rajoissa

IskäPiskä

Eli tyttö on iältään 14kk "Ainoat" sanat joita hokee ovat, kakka, vauva, äiti, kikka(nukke), eikka(pehmolelu), kiss(kissa) pappa, ei, ota jne..

7

3158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Milla.M

      ihan normaalirajoissa.

    • provo?

      Aika harvoin tuon ikäinen nyt mitään tuon kummempaa puhuu..

      Mikä motiivi aloituksella?

    • lapset

      Aika paljon puhuukin. Joko kävelee? Meillä saman ikäinen puhuu paljon vähemmän mutta juoksee koko ajan johonkin suuntaan.

    • äiskäpäiskä

      Meidän poika joka on 1v8kk ei osaa sanoa kuin kukka, kakka, heihei ja äiti, enkä ole "vieläkään" huolestunut. Todennäköisesti puhelee enemmän jo kouluikäisenä..

    • puhuukin

      !!!

    • ihan normaali

      Tämäkin asia on niin yksilöllistä.

      Itse olin pienenä puhuva pulputtaja jo paljon ennenkuin kävelin. 9kk iässä kuulemma sanelin sanoja minkä kerkesin, olin lahjakas matkimaan ja muistin nopeasti uudet sanat. 1v 2kk iässä juttelin jo tosiaan lauseita.. mutta silloin vasta opin kävelemään. Kummipoikani nyt on 1v6kk ja vasta juttelee helppoja sanoja, pappa, äiti, vene, pois, ei, tyttö jne.. eikä kukaan ole huolissaan.

    • yksilöllistä

      Turhaan sitä hätäillä annan lapsen kehittyä omassa tahdissa...ei mitään hätää.. ja ihan hyvinhän tuo jo
      sujuu ei paniikkia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe