..eli exä on muuttamassa lasten kanssa 150km päähän. tähän asti asunut ihan muutaman kilometrin päässä, nimenomaan siitä syystä ettei lapsille tulisi liikaa muutoksia eron myötä, vaan saivat asua samalla kylällä ja käydä samassa koulussa & hoidossa.
nyt sitten vie aivan outoon paikkaan 5 ja 7v lapset, paikkaan jossa ei ole kavereita eikä sukulaisia esim. hoitoavuksi. äippä muuttaa töiden perässä -> eli lapset joutuvat olemaan hoidossa paljon. tähänkin asti on usein ollut meiltä kyselemässä hoitoapua eikä ole tähän asti osannut autoonsa vaihtaa renkaitakaan itse, vaan tuonut exälle.
eikai asialle mitään voi, tekipä vain mieleni käydä täällä purkamassa. miten muilla on nämä välimatkat vaikuttaneet vierailuihin?
huolestuttaa, miten lapset pärjäävät. tuskin ainakaan haluavat muuttaa itse! meillä vierailutkin tulevat hankaloitumaan, kun hakumatkoihin menee aikaa ja rahaa ja yli 2 tuntia per sivu.
nyt sitten vie aivan outoon paikkaan 5 ja 7v lapset, paikkaan jossa ei ole kavereita eikä sukulaisia esim. hoitoavuksi. äippä muuttaa töiden perässä -> eli lapset joutuvat olemaan hoidossa paljon. tähänkin asti on usein ollut meiltä kyselemässä hoitoapua eikä ole tähän asti osannut autoonsa vaihtaa renkaitakaan itse, vaan tuonut exälle.
eikai asialle mitään voi, tekipä vain mieleni käydä täällä purkamassa. miten muilla on nämä välimatkat vaikuttaneet vierailuihin?
huolestuttaa, miten lapset pärjäävät. tuskin ainakaan haluavat muuttaa itse! meillä vierailutkin tulevat hankaloitumaan, kun hakumatkoihin menee aikaa ja rahaa ja yli 2 tuntia per sivu.
Vastaukset 15
Vanhimmat
on elättää lapsensa. Lastenkin on opittava elämän realiteetit, ei äidiltäkään kysytä, "onks kivaa" muuttaa. Ja hienoa, että on valmis muuttamaan työn perässä, nykyisin kuulee aivan liian usein näistä äityköistä jotka kipittelevät sossun luukulta leipäänsä kyselemään.
Ja kun äidillä on työasiat kunnossa ja tili tulee säännöllisesti, hän voi kääntyä renkaanvaihtoasioissa ammattitaitoisen huoltamon puoleen :)
Silloin kun lapset muuttavat huoltajan mukana noinkin kauas, 150 km , ja on sovittu säännölliset olemiset joka toinen viikonloppu toisen huoltajan luona, kuka maksaa lasten matkat ja kuka kuljettaa???
On aikamoinen ralli ajaa kaksikertaa kuukaudessa 300 km , ja entä jos ei ole omaa autoa, kuka saattaa lapsia edestakaisin???
Vai loppuuko tapaamiset , kenen etu sekin sitten on???
Mielestäni tuollaisissa tapauksissa kun lähi muuttaa parempien ansioiden toivossa muualle, hänen pitää laskea myös tästä aiheutuvat kulut. Eli mielestäni sen joka aihauttaa suuret tapaamiskulut, hänen pitäisi niistä myös suurimmalta osin niistä vastata.
Riippuu tietenkin tapauksesta, mutta itse saattaisin tuossa tapauksessa harkita muuttoa itsekin.
Riitaisat huoltajat saavat yhden lisäsyyn riitelyynsä!! Ja lapset kärsii!!
Kaikki eivät voi muuttaa , on työpaikat ja opiskelut.
Ei kai voida olettaa , että eronneet seuraavat toisiaan ympäri Suomea!!
Sitä ihmettelen minäkin, kuka ne matkat maksaa, etäisäkö automaattisesti?
Yleensä käytetään talonpoikaisjärkeä, se maksaa, joka työntää lapset bussiin, eli lähtöpäässä lähi ja paluupäässä etä.
Ulkomaillemuuton yhteydessä voin sanoa sen, että se, joka muuttaa, vastaa kaikista kustannuksista. Tämä on faktatietoa jonka olen saanut ulkoministeriön työntekijältä. Suomen sisäisten pitkien muuttojen suhteen en osaa sanoa, luulisi kuitenkin, että sama logiikka, joka muuttaa, se maksaa.
Sanoin vain että tuotakin voisi harkita. Ihan tilanteesta riippuen.
meillä 100 km sivu ja mä maksan. Aikanaan kyselin viranomaisilta kuuluuko mulle kaikki, sanoivat että jos haluat nähdä -maksat. Ei siihen ole mitään lakia...
kyllä sitä ihmisillä on pidempiäkin välimatkoja.
Voihan lapset sitten olla isällään pidempiä aikoja.
..vähän vaikeaa olla paria päivää pitempää toisella paikkakunnalla. Ainakaan normaali arki ei tuollaisella välimatkalla pyöri etävanhemman ja lapsen kanssa.
Mutta kuten jo sanoin, muutto on vain yksi harkinnan arvoisista asioista.
Matkat puoliksi, tai vähennettynä elatusmaksuista.
Kyllä vanhemmalla on oikeus käydä töissä, ja jos töitä ei omalta paikkakunnalta löydy, ei ole muita vaihtoehtoja. Ei se etävanhemman olinpaikka molempien menoja määrää.
elämään, siitä ei ollutkaan kyse, vaan siitä miten matkakulut jaetaan.
Suomessahan matkustaminen on kallista, ja pieniä ei edes voi yksin laittaa pitkille matkoille.
Osassa maata ei edes ole julkista liikennettä tai bussi ja junan vaihdot on pienille ihmisille liian hankalia.
On kohtuutonta jos kulut jää vain toisen maksettaviksi. Puoliksi siis!!
Aina kun haluaa tavata lapsensa se maksaa kulut tietty maalaisjärki tähänkin, eli jos toisella on rahaa kuin rosvopäälliköllä toiseen osapuoleen nähden niin voihan sitä yrittää neuvotella.
Se joka aiheuttaa suuret tapaamiskulut (lähi muuttaessaan kauas), sen pitäisi päästä kuin koira veräjästä ja saada maksajaksi syyttömän osapuolen (etän)? Silti vaikka tämä muuttaja muuttaa paremman tienestin toivossa? Ei kuule, kyllä tämän muuttajan nyt kaiken järjen mukaan kuuluisi maksaa aiheuttamansa kustannukset, vähintään puoliksi, mieluummin suurimmalta osalta.
Nyt se myrkyn lykkäsi! Nuorempi lapsi (täyttää syksyllä 6v) soitti eilen illalla että he ovat veljen kanssa nyt yksin täällä uudessa kodissa, äiti lähti mustikkaan. Kello oli 9 illalla. Äitillä oli kuulemma seuraavana päivänä kuin myös sitä seuraavina, keskiviikkoon asti, työpäivät, eli lapset ovat ihan yksin tuolla uudessa paikassa kotona koko päivän keskiviikkoon asti. Minusta tuon ikäisiä en uskaltaisi millään jättää yksin taloon ilman peräänkatsojaa moneksi päiväksi! Ja ihan tontin vieressä kulkee joki.
Onko tämä nyt ihan laillista jättää tuon ikäisiä yksin ilman hoitajaa useaksi päiväksi? Vanhempi on 8v.