mull on jäärata autona subaru leone coupe turbo ja ostin vasta uuden alkuperäisen ahtimen ahdin halkesi saman tien pakopesän puolelelta samasta kohtaa kuin entinenkin onko nuissa ahtimissa joku tyyppi vika ja kuinka paljon tuo vaikuttaa tehoihin ym muuhun?,sitten jos ostan isomman ahtimen nii mitenkäs tuo moottori kestää?
subaru leona
5
1554
Vastaukset
- valtteri...
tuosta tyyppiviasta ja onko siinä sellainen.
Jos päädyt ostamaan erilaisen/isomman ahtimen ja et tee autoon muita muutoksia, niin kyllä ECU pitää huolen siitä että ahtopaineet pysyvät vakiolukemissa eikä moottori siitä huonoa tykkää.- Erkko!
Isompi turbo herää myöhemmin. Eli silloin jää tehoalue vieläkin pienemmäksi.
Tuossa ongelmassa kannattaisi keskittyä ensin siihen, miksi ahtimen pakopuoli halkeaa. Onko autoa muutenkin viritetty?
Ei sitä uutta turboa kannata vain arvalla valita. Garrettin sivuilta valitsemaan oikeille tehoille/paineille sopiva malli.
http://www.turbobygarrett.com/turbobygarrett/products/turbochargers.html
- RTT
on, jäätäratavehkeenä ko. autoa. kone kestää vaikka minkälaisen turbon, kunhan lompakko kestää. ahtimen
rikkoutuminen viittaa siihen, että "tavara" ei mene riittävän nopeasti ulos. kolmen tuuman putki, alusta
lopppuun. riittää 2.5 tuumaa, mutta jos ajat jäärataa sulla on kierrokset "tapissa" ja konerikko
lähellä.- Rane
Niinpä asintuntija neuvoja vaikka ei ole hajukaan onjelmasta?
Ko autoissa on IHI:n RHB-51 turbo joka on aika alimittainen tarkoitettu vai nostamaan vääntömomenenttia ilmamäärä loppuu huipputehon kierroksilla.
Osin siitä ja ahtimen sijoituksesta sekä moottorin säädäistä pakoaasun lämmöt nuosee korkeiksi,haleaminen johtuu että turbiinipesän lämpötila on liiankorkea ajon jälkeen kun moottori sammutetaan.
uudet pakosarjat pakoputkistä imuputket ja isompi ahdin,joka taas edellyttää ettää moottorin ohjausjäjestelmä ohjelmoidaan uudestaa ja vaihdetaan suuremmat suuttimet ja jopa pollotoaina pumppukin suurempi tuottoiseen
- oikea paikka on..
subaruclub... siellä saat oikeat vastaukset kysymyksiisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921836- 851282
- 1101133
- 761017
- 106931
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36762
- 47761
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48721- 33683